אני הולך: וויין רוני מאיים לעזוב כדי לזכות בתשומת לב מיונייטד

האגו של חלוץ מנצ'סטר לא נח לרגע. הוא ליכלך על מויס כשברח מאברטון, ביקש להיפרד מהשדים בשביל שדרוג בשכרו והתנגח עם פרגוסון כדי לשפר את מעמדו. מעבר מפתיע לספרד או צרפת? רוני בסך הכל רוצה שהמנג'ר החדש יתייצב לצידו

דור שאולוף  06.07.13 - 12:32
הילד רק רוצה תשומת לב. רוני (gettyimages)
הילד רק רוצה תשומת לב. רוני (gettyimages)
תחילת כתבה

"בלי שום ספק הוא אחד השחקנים הכי טובים בעולם. אני זוכר שצפיתי בו במהלך האימונים והוא היה מדהים. שאלנו את עצמנו בצוות המקצועי: 'האם הוא באמת עשה את זה?'. אין עוד הרבה שחקנים כמוהו". קחו לכם שניה, ונסו לחשוב על מי נאמר המשפט המפוצץ הזה. קבלו רמז: לא מדובר במסי. או רונאלדו. או מראדונה. או פלה. או אבי ריקן. נגמרו האופציות? אז התשובה היא וויין רוני. כן כן, הילד ה(כבר לא)מקריח של אנגליה הוא האיש שזכה למילים חמות במיוחד מכיוון הבוס החדש שלו במנצ'סטר יונייטד, דייויד מויס. מנצ'סטר אמרנו? כבר בכלל לא בטוח. אפילו וויין לא יודע איפה הוא ישחק בעונה הבאה.

אפשר להגיד שמה שעובר על וויין רוני בחודשים האחרונים שווה תסריט לטלנובלה מוצלחת. כדי להבין את זה, צריכים ללכת אחורה. הכל התחיל לפני תשע שנים, כשרוני בן ה-18 עזב את אברטון של מויס לטובת הצעה מטורפת בסך 25 מיליון ליש"ט ממנצ'סטר יונייטד. שנתיים אחר כך התחילה הדרמה. הזאטוט כתב באוטוביוגרפיה שלו "סיפור חיי עד כה" שהסיבה לעזיבתו את אברטון הייתה לא אחר מאשר מאמנו שם, דייויד מויס. השחקן טען שהסקוטי דרש ממנו לעזוב את המועדון בגלל אורח חייו המתהולל, ומיד לאחר מכן רץ להדליף למקומון בליברפול שהחלוץ הוא זה שביקש לעזוב. מויס הכחיש את הטענות, לא נשאר חייב, תבע את רוני על דיבה וזכה בתגמול של חצי מיליון ליש"ט והתנצלות פומבית. לא נעים.

עברו כמה שנים, והמשבר הבא לא איחר להגיע. בקיץ 2010, שנתיים לסיום חוזהו ביונייטד, סרב רוני להאריכו והדהים את המועדון. "הייתי המום", הודה אלכס פרגוסון, מאמנו של רוני דאז. "זה מאוד מאכזב אותי. אמרתי לו: 'כבד את המועדון, אני לא רוצה שום שטויות מצידך'. אני לא יודע אם הוא עשה את זה. יש לי ספק לגבי כך". ולא רק פרגוסון התאכזב. דיווחים תכופים על מעבר אפשרי ליריבה העירונית, מנצ'סטר סיטי, עוררו גם בקרב אוהדי יונייטד תחושות אכזבה מהולות בכעס. חודשיים אחר כך קיבל רוני את הצעת החוזה הגבוהה ביותר בתולדות המועדון (180 אלף ליש"ט בשבוע), והסכים לה. "אני מבין את האוהדים, אבל הייתי צריך לדאוג לעתיד שלי", הסביר. בסיום העונה, אגב, זכתה יונייטד בעוד אליפות.
אז רוני שרד את המשבר ושמר על מקומו היציב בהתקפת יונייטד. כלומר, עד הפעם הבאה. עד העונה. אלכס פרגוסון הנחית בדיוק לפני שנה את רובין ואן פרסי, שתפס לרוני את המקום ככתובת הראשית בחלק הקדמי. תוסיפו לזה פציעה עם פתיחת העונה, ותקבלו רוני עצבני. "הוא בחור רגיש מאוד, והיה אפשר לראות את זה היטב העונה", ניתח גארי נוויל, שחקן עבר במועדון ופרשן מצליח בהווה. "הוא נראה מאוד טרוד על המגרש. רואים שמשהו לא בסדר איתו". ובאמת, משהו לא היה בסדר עם רוני. משהו הטריד את הבחור. המעבר לשחק בקישור? העובדה שבפעם הראשונה בקריירה מאז עונת הבכורה באברטון הוא ירד מתחת לארבעים הופעות בעונה (36)? אולי זה בכלל מיעוט השערים (16 בכל המסגרות לעומת 34 בעונה שעברה)? מה שלא יהיה, גם פרגי זיהה את זה. ולא סתם זיהה, גם העמיק את הבור.מספר הפעמים שרוני סיכן את השער בעונה החולפת בליגה עמד על 77, לעומת 141 בעיטות בעונה שקדמה לה. ובכלל, זאת הפעם הראשונה שלו בכל תשע השנים ביונייטד שהוא יורד מתחת לשמונים מצבי הבקעה בעונה. כלום לא הסתדר. פרגוסון ראה, ופגע. דקות המשחק של רוני דוללו משמעותית. מתוך 27 משחקי ליגה בהם לקח חלק, רוני הוחלף בתשעה. חמש פעמים הוא נכנס כמחליף. במשחק הבית האחרון באולד טראפורד, שהיה גם מסיבת הפרידה של האוהדים מפרגוסון וחגיגות הנפת גביע האליפות, רוני אפילו לא שותף. יושבים? הנה מגיעה הסערה הבאה. כשפרגי נשאל למה החלוץ לא שיחק, הוא הטיל את הפצצה: "אני לא חושב שוויין רוצה לשחק. כנראה שזה בגלל שהוא ביקש ממני לעזוב את הקבוצה".

מאז אותו יום בחודש מאי הכותרות באנגליה זועקות. תסריטים למהלך הבא של רוני מתחלפים בקצב מהיר. כאן, בעצם, הסיפור מתחלק לשניים: יישאר או יעזוב. בימים האחרונים מתחזקת בתקשורת הבריטית הטענה שיונייטד לא מתכוונת למכור את השחקן, בטח ובטח שלא ליריבה מהפרמייר-ליג, אך אם תגיע הצעה גבוהה באיזור ה-30 מיליון יורו מקבוצה בחו"ל, היא עשויה להסכים. מה זה אומר? שבבת אחת פסלה התקשורת המקומית את הספקולציות למעבר של רוני לארסנל או צ'לסי, שהיו חזקות עד כה במירוץ להחתמתו, ומצד שני הזמינה ספקולציות חדשות על מעבר אפשרי של השחקן לחו"ל. התקשורת הספרדית טענה בעבר שריאל מדריד כבר גיששה בעניין ואפילו הציעה 40 מיליון יורו. יש אף שטענו שרוני הוא מטרת הרכש מספר 1 של קרלו אנצ'לוטי. גם ברצלונה עלתה כיעד אפשרי עבורו, כשהרכש הטרי שלה ניימאר אפילו הספיק לשחרר את המשפט הבא: "זה יהיה חלום לשחק עם וויין רוני בבארסה. הוא מתאים למשחק שלנו וישפר אותנו מאוד". עובר לספרד? לא כל כך מהר.
כמו בכל דבר בכדורגל, גם שאלת הקבוצה הבאה של רוני הגיעה לסוכנויות ההימורים. והמובילה הגאה היא מנצ'סטר יונייטד. ואפילו בפער גדול (1.53 לעומת 4.5 של הקבוצה הבאה). לכך הצטרפו דיווחים מהיממה האחרונה על פגישה חשאית בין רוני למויס. קודם כל כדי ללבן רשמית את העניינים בין השניים אחרי המשבר ההוא מאברטון, אבל בעיקר כדי שרוני יוכל להגיד את מה שיש לו. והוא אמר. רוני הבהיר שהוא רוצה להישאר במועדון, ואין לו כל כוונה לעזוב. הוא הודה שהוא מעדיף לחזור לשחק בחוד ההתקפה, או אפילו כחלק משלישיה קדמית, אך מוכן להתפשר על הישארות בקישור אם זה מה שהמאמן יחליט. אבל זה לא מספיק. רוני רוצה לסגור חשבון עם מי שסיבך אותו, אלכס פרגוסון, והוא ביקש שהמועדון יבהיר את האמת. במילים אחרות, רוני רוצה שמויס ידרוש מפרגי התנצלות על דבריו מסיום העונה שעברה. שהמאמן החדש יפנה אל המנג'ר האגדי ויכופף לו את האגו. יקרה? כנראה שלא. ישפיע על ההישארות של רוני? לא ברור.

בסופו של דבר, כמו אצל הרבה שחקנים ברמתו, וויין רוני מונע מאגו. הוא הכפיש את מויס אחרי שעזב את אברטון כדי לטהר את שמו, הוא הודיע על רצונו לעזוב את יונייטד בפעם הראשונה כדי להוציא עוד כסף, והוא עושה בעיות למועדון גם עכשיו כדי שיחבקו אותו. שילטפו אותו בכפפות של משי. שייאבקו על הישארותו. מכאן יש שתי אופציות: או שהמועדון יישבר ויעשה את כל מה שיבקש, או שלא. אם לא יעשו כרצונו, לרוני יישארו שתי ברירות: להתקפל או ללכת עם האגו. במה הוא ייבחר? קשה לדעת. מה שבטוח, "הוא אחד השחקנים הטובים בעולם. אין עוד שחקנים כמוהו". אם בשבילו יונייטד לא תתאמץ, אז בשביל מי כן?