מגע הקסם אבד? על פתיחת העונה הרעה של גווארדיולה

פפ גווארדיולה נחשב לאורך העשור האחרון כמאמן "כל-יכול", אבל מתברר כי הוא יכול גם לחוות משבר. 32 הנקודות שהשיגה מנצ'סטר סיטי ב-16 מחזורים היא הכמות הנמוכה ביותר שקבוצה בהדרכתו רשמה. האם זו צריכה להיות העונה האחרונה שלו באיתיחאד? ענו בסקר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.12.19 - 14:28
תחילת כתבה

אחרי עונה אחת של "למידת השטח", שהסתיימה בקושי עם הכרטיס לליגת האלופות, הגיעו שתי עונות שבהן מנצ'סטר סיטי של פפ גווארדיולה דרסה את הליגה האנגלית בדרך לשתי אליפויות שוברות שיאים. גם למפקפקים האחרונים לא נשארה ברירה, אלא להודות כי פפ הינו גאון בתחומו.

ואולם, גם פפ גווארדיולה, מוכשר ככל שיהיה, מוגבל ביכולות ההשפעה עליו. אחרי שתי אליפויות סופר-מרשימות, נראה כי קבוצתו חווה שובע טבעי, אחרת קשה להסביר את הקריסה שהיא חווה מאז פתיחת העונה. ב-16 מחזורים בלבד הפסידה האלופה המכהנת ארבע פעמים - אותה כמות הפסדים שנחלה ב*כל* העונה שעברה. בשתי עונות האליפות ביחד לסיטי יש שישה הפסדים.

עם עשרה ניצחונות, שתי תוצאות תיקו וכאמור, ארבעה הפסדים - למנצ'סטר סיטי 32 נקודות, הכמות הנמוכה ביותר אי פעם שהשיגה קבוצה בהדרכתו של פפ גווארדיולה אחרי 16 מחזורים. בעונה הראשונה של המאמן באצטדיון איתיחאד, השיגו הסיטיזנס 33 נקודות ב-16 מחזורים, רק שאז הם היו במרחק 7 נקודות בלבד מהפסגה - ועוד היו יכולים לחלום (אגב, בעונתו ה"גרועה" ביותר בברצלונה השיגה הקבוצה 37 נקודות אחרי 16 מחזורים, בעוד בבאיירן מינכן הוא תמיד השיג מעל 40 נקודות בשלב זה של העונה).

"זה לא מציאותי לחשוב עכשיו על השגת ליברפול", הודה גווארדיולה לאחר ההפסד 2:1 בדרבי, אבל הבהיר: "אנחנו מוכרחים להמשיך לנסות, זו החובה שלנו. יש עוד הרבה דברים לשחק עבורם בעונה הזאת".

כשגווארדיולה אומר שזה לא ריאלי לדבר על אליפות שלישית ברציפות, הוא ככל הנראה יודע בדיוק למה. אף קבוצה בתולדות הליגה האנגלית הבכירה לא זכתה באליפות אחרי שפיגרה ב-14 הפרש מהמוליכה. אגב, ההפסד בדרבי היה השני העונה של מנצ'סטר סיטי בבית, ובכך זו כבר הפכה לעונה השלישית שקבוצה בהדרכת גווארדיולה מפסידה פעמיים בבית (ברצלונה 2008/9, באיירן מינכן 2014/15).