"דחיתי את ברצלונה ב-2008, הם היו בבנייה"

השיחה במנהרה, הניצחון שהכריע והחרטה. ריו פרדיננד חושף

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  09.04.20 - 13:58
תחילת כתבה

ההפסקה מהספורט היא הזדמנות מצוינת עבור ספורטאים רבים לחשוף סיפורים, ואחד מהם הוא ריו פרדינדד. מי שהיה הבלם של מנצ'סטר יונייטד בשנים היפות בתחילת המאה ה-21 גילה שדחה הצעה לעבור לברצלונה ב-2008.

בראיון ל-BT ספורט, פרדיננד חשף שאחרי חצי גמר ליגת האלופות בין הקבוצות באותה שנה, מאמן בארסה דאז, פרנק רייקארד, פנה אליו : "זה היה קרוב, היו שיחות עם הסוכן שלי, ברצלונה יצרה קשר. שוחחתי עם רייקארד ואומנם לא על הנושא של להגיע לשם, אבל הוא די הבהיר את הכוונות שלו. זה היה אחרי המשחק שסיימנו ב-0:0 נגדם, ודיברנו במנהרה. תמיד אמרתי שרציתי לשחק מחוץ לאנגליה והדבר היחיד שעצר אותי זה ההצלחה. היה לי מזל שמצאתי מועדון ענק במנצ'סטר, והיה כמעט בלתי אפשרי לעזוב".

יונייטד עברה את ברצלונה באותה שנה וזכתה בגמר ליגת האלופות מול צ'לסי של אברם גרנט, כך שהבלם האנגלי לא היה להוא לעזוב: "היו לי פניות ממספר מועדונים, אבל הם היו בבנייה ולא רציתי ללכת למקום שייקח שנתיים או שלוש כדי לזכות במשהו. הכל היה בנימוס, אבל הבנתי את רוח הדברים. אני חושב שרייקארד היה ג'נטלמן, אבל בסוף אתה מבין את המצב, והסוכן שלי אישר את זה. אבל ניצחנו אותם וזכינו בליגת האלופות, אז למה שאעזוב לקבוצה אחרת?"

"באותה נקודה, צ'אבי, אנדרס אינייסטה וליאו מסי היו צעירים ורק התחילו לפרוץ", הסביר פרדיננד את סירובו. "הם לא היו השחקנים שהם הפכו להיות שלוש או ארבע שנים מאוחר יותר. הנוף אז היה מאוד שונה". ומה קרה לאחר מכן? רייקארד שהפסיד גם את האליפות לריאל מדריד פוטר בקיץ ואת מקומו תפס מאמן צעיר וחסר ניסיון בשם פפ גווארדיולה, מאמן שהוליך את ברצלונה לטרבל כבר בעונתו הראשונה.

פרדיננד לא היה היחיד שחשף סיפורים במהלך היום, שכן גם ברונו פרננדש סיפר לאוהדי יונייטד מה גרם לו לבחור באולד טראפורד. בשאלות ותשובות לאתר הרשמי של המועדון, סיפר הפורטוגלי כי בחלון ינואר האחרון אולה-גונאר סולשיאר הגיע לפורטוגל על מנת לצפות בו בזמן פעולה, ולפי הדיווח, זו הייתה "האישיות והאש שבערה בו" שגרמה לסולשיאר לשים את כל הביצים שלו עליו. הימור שבסופו של דבר הצליח, גם אם לזמן קצר.

"מבחינתי, הדבר החשוב ביותר היה הביטחון מהמאמן", הסביר פרננדש. "אני צריך לדעת שהוא מגבה אותי, כי לפעמים כשאתה מחליף מועדון, המאמן לא בהכרח רוצה שתשחק תחתיו. זה לא ששאלתי אותו אם אקבל דקות משחק, רציתי להרגיש ביטחון. שיגיד לי 'אתה הבחירה שלי', 'אני צריך אותך', 'אני רוצה אותך'. אם יש אמון, כל השאר עובד. זו הייתה החלטה קלה, זה חלום ילדות שלי".