חגגו מוקדם מדי? קשיים ברכישת ניוקאסל

ארגון הסחר הבינלאומי: "הקרן הסעודית הפרה חוקים רבים"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  16.06.20 - 19:42
(GETTY)
(GETTY)
תחילת כתבה

ניוקאסל נחשבת לאחת הקבוצות עם קהל האוהדים האדוק ביותר באנגליה אך למרות התמיכה האדירה הפעם האחרונה שהמגפייז זכו בתואר הייתה אי שעם בשנת 1955 כשהניפו את הגביע האנגלי. לפני כחודשיים דווח כי קרן השקעות גדולה ומוכרת מערב הסעודית שבראשה יורש העצר, מוחמד בן סלמאן בדרך לרכוש את המועדון אחרי שנים מתסלות תחת מייק אשלי.

למרות זאת, יכול להיות שהחגיגה הייתה מוקדמת מכיוון שמדי יום צצות בעיות חדשות ברכישה וכעת מתברר שארגון הסחר הבינלאומי - מפקח על סחר בין מדינות, קבע כי ערב הסעודית עזרה להפר חוקי פרטיות בינלאומיים בתהליך. 80% מתוך 300 מיליון הפאונד עבור רכישת המועדון הייתה צפויה להגיע מקרן ההשקעות הציבורית בראשותו של בן סלמאן דבר שעורר שאלות רבות בנוגע לכשירות של המהלך.

כבר חודשים ארוכים שעורכי הדין של הפרמייר ליג בודקים את הדבר ויש כאלו שמקשרים את סעודיה עם שידורים פיראטיים של הליגה האנגלית בראשות beoutQ אך המדינה התעקשה כי אין קשר בין ממשלתה לפיראטיות זו. כזכור, זכויות השידור של הפרמייר ליג במזרח התיכון שייכות ל-BEIN Sports מקטאר, שנמצאות כיום באמצע עסקה לשלוש שנים עם הליגה בשווי של 400 מיליון פאונד.

הערב (שלישי) פורסם פסק הדין של ארגון הסחר הבינלאומי שמצא כי המדינה מהמפרץ הקלה על הפעולות של beoutQ. "המדינה נהגה באופן שאינו עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי המגן על זכויות הקניין הרוחני": אמרו גורמים בארגון.

גורמים רבים בינהם פיפ"א, אופ"א, הפרמייר ליג, הלה ליגה והבונדסליגה ניסו לקחת את הסעודים לבית משפט אך נחסמו פעם אחר פעם. בסופו של דבר התיק הגיע לארגון הסחר הבינלאומי על ידי קטאר העוסקת בשורה דיפלומטית ארוכת שנים עם סעודיה. מנכ"ל BEIN Sports, יוסף אל-עוביידלי, הגיב על העניין בצורה נחרצת והאשים את ממשלת סעודיה בהקלות שלה בגניבה של beoutQ ובהפסדים של מיליונים בגלל שידוריהם הפיראטים.