כדורגל בתחפושת: על הפיטורים העצובים של גאנרזאורוס

נטישת הקמע של ארסנל, גאנרזאורוס, יממה אחרי שרכשה שחקן ב-50 מיליון ליש"ט היא מראה עצובה לאדישות של המועדונים לקהל המסור. על הפיטורים העצובים של ג'רי קוויי

רם חיים
רם חיים  09.10.20 - 18:00
תחילת כתבה

בסיום ההפסד של ארסנל 3:1 לליברפול בפרמייר-ליג לפני שבועיים, מיקל ארטטה ניגש למיקרופון והחמיא ליריבה שלו. ״האיכות של ליברפול מתבטאת במסירה מדויקת של וירג׳יל ואן דייק לאורך 50 מטר למוחמד סלאח״. חלון ההעברות האחרון היה מכובד מאוד מבחינת התותחנים, עם כמה חיזוקים מעניינים לקו האחורי ולקו הקדמי, אבל המאמן הספרדי הרגיש שמשהו חסר לו באמצע.

התשובה הייתה להחתים את תומאס פארטיי. ארסנל שמה יד על הקשר הגנאי אחרי שנים של מעקב, כששילמה את סעיף השחרור שלו מאתלטיקו מדריד – 50 מיליון אירו. התותחנים חיזקו את מרכז השדה כפי שרצה ארטטה, אבל מהצדדים, משהו נגרע. פחות מיממה לאחר ההכרזה על החתמתו של תומאס, המועדון הלונדוני נפרד מהקמע שלו, ״גאנרזאורוס״.

״גאנרזאורוס״ מלווה את ארסנל 27 שנים והפך לאחת הדמויות המוכרות ביותר סביב הקבוצה. בתוך תחפושת הדינוזאור נמצא אוהד מושבע ששמו הוא ג׳רי קוויי. הוא חי בלונדון, לא רחוק מאיפה שבעבר שכן האיצטדיון הקודם של התותחנים, הייבורי. בראיון לאתר הרשמי של ארסנל שפורסם ב-2012 סיפר שיש לו אח שאוהד את טוטנהאם ועוד אח שאוהד את מנצ׳סטר יונייטד, אבל הוא בחר בארסנל.

האהבה של קוויי למועדון חצתה את גבולות ההיגיון. ״מאז המשחק הראשון שהגעתי אליו ב-1963, החלטתי להגיע להייבורי בכל שבוע״, סיפר קוויי באותו ראיון מלפני 8 שנים, ״לא הפסדתי משחק בית לאורך כל השנים האלה. הייתי בכל משחק רשמי של הקבוצה הבכירה בארסנל. באוסף שלי יש את כל אחת מתוכניות המשחק שהגעתי אליהם״.

״יש לי כמה סיפורי אימה מהשנים האלה״, חשף, ״פיספסתי את החתונה של אחי. הוא התחתן בנוטינגהאם ובחרתי ללכת לכדורגל. מאוחר יותר, התחתנתי, וחזרתי מוקדם מירח הדבש כדי להגיע למשחק ביתי של ארסנל. זה התקבל בהבנה, כי אשתי גם אוהדת את ארסנל והיא מעריכה את אהבתי למועדון״.

ההודעה על כך ש״גאנרזאורוס״ סיים את תפקידו נגעה ברבים בעולם הכדורגל ובעיקר במסוט אוזיל. עם שכר של 350 אלף ליש״ט בשבוע, שחקן ארסנל הוא הקשר המרוויח ביותר בפרמייר ליג ואמנם חתום בקבוצה עד יוני 2021, אבל מעולם לא נספר ע״י ארטטה, ששיחק לצידו בארסנל. שכרו של אוזיל יהיה המורשת המפוקפקת שיותיר כשיעזוב את התותחנים, ולא ביצועיו על כר הדשא. ולמרות שאיבד עניין בכדורגל, הגרמני הציע לשלם את שכרו של הקמע, העיקר שישיבו אותו לעבודה.

ההיבט הכספי מחזק את התחושה החמוצה סביב הסיפור. ארסנל הסבירה את הקיצוץ של ״גאנרזאורוס״ בהתייעלות כלכלית במועדון שנכפתה על ידי מציאות הקורונה. אבל מיד לאחר שהוחתם שחקן מאתלטיקו תמורת סכום משמעותי וסוכם עמו על חוזה לארבע שנים בשכר של 260 אלף ליש״ט בשבוע, הקבוצה הלונדונית נפרדה מעובד מועדון מסור, שהרוויח 30 אלף ליש״ט בשנה.

ברשתות החברתיות מיהרו להגיב לפרידה מ״גאנרזאורוס״. עוד לפני שאוזיל הודיע על המחווה שלו, אוהדי ארסנל פתחו בגיוס המונים במטרה לאסוף כספים שישיבו את הדינוזאור לאיצטדיון האמירויות. כשהחשבון הרשמי של ליגת האלופות שאל את האוהדים: ״את מי הייתם רוצים שקבוצתכם האהודה תחתים?״, החשבון הרשמי של סביליה הגיב בתמונה של ״גאנרזאורוס״. הקשר ההולנדי של אטאלנטה, מרטן דה רון, ביקש מקבוצתו בציוץ בטוויטר להחתים את הקמע המפורסם וצירף תמונה של הדינוזאור לבוש במדים הכחולים-שחורים של המועדון מברגמו.

פיטוריו של ג׳רי קוויי הם המראה המושלמת לאדישות שמועדונים ברחבי העולם פיתחו למניעת הגעתם של האוהדים למגרשים ברחבי העולם בשל התפרצות הקורונה. בבריטניה, כמו בישראל, לא רואים את היום המיוחל בו הקהל יוכל לשוב ליציעים, וארסנל, בצורה צינית למדי, חשבה לעצמה שאם אין אוהדים, אין טעם להעסיק כרגע את מי שמשמח את האוהדים.

מוקדם יותר השבוע, ארסנל, לצד שאר קבוצות הפרמייר ליג וגופי הכדורגל השונים בממלכה, חתמה על מכתב שמתחייב שכל הארגונים עושים את כל המאמצים להשבת הקהל למגרשים. התותחנים, בינתיים, עושים רק את הפעולה ההפוכה ומרחיקים אפילו את האוהדים המבוגרים, את אלה שהתחייבו למועדון לכל החיים.