הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רוק מתקדם: ליברפול כובשת את אנגליה

קלופ משכלל את השיטה, ז'וטה ומאנה מתפוצצים, פירמינו מתעלה (כל עוד הוא על המגרש), אלכסנדר ארנולד משדרג את תפקיד המגן ומעל כולם נמצא אחד - מוחמד סלאח. ליברפול אמנם לא פייבוריטית כרגע לקחת אליפות, אבל מייצרת קונצרטים של כדורגל. כך זה קורה

אבי אטיאס
אבי אטיאס  01.12.21 - 12:50

"האבי מטאל פוטבול" (Heavy Metal Football) היה מונח שהגיח לחיינו בתחילת העשור הקודם. הימים ימי שיא התהילה של ברצלונה והטיקי-טאקה. סגנון המסירות הקצרות והכדורגל הסבלני שמקדש החזקת כדור השתלטו על העולם, והיו נראים בלתי מנוצחים. אלטרנטיבה הייתה חייבת לקום.

היסטורית, אבי האלטרנטיבה הוא ככל הנראה ראלף ראנגניק, מי שמגיע כעת למנצ'סטר יונייטד, אבל הוא כבר נושא לכתבה אחרת. מי שלקח לקצה את שיטת הכדורגל הזאת, שסולדת ממסירות קצרות והחזקת כדור ומתבססת על חטיפות כדורים ויציאה למתפרצות מסחררות, הוא יורגן קלופ.

הוא עשה את זה קודם עם דורטמונד והציג כדורגל שטרם נראה קודם ולאחר מכן בנה בליברפול קבוצה שתשחזר את אותו סגנון אחרי שנים לא פשוטות תחילה. אבל השנה, נראה שהמייטי רדס כבר לא משחקים רק "האבי מטאל פוטבול". הם עברו לרוק מתקדם.

המספרים ההיסטוריים
אחרי העונה המסויטת שעברה עליה, אף אחד לא ידע איך ליברפול תגיע לעונה הזאת. הסגל, בטח בחלק ההתקפי, לא עבר שינויים, וקשה היה לדעת כיצד ייראו השנה שחקני החלק הקדמי, שבשלב מסוים נראה שבע ומעבר לשיא. אם רק היינו יכולים לדמיין עד כמה אנחנו טועים.

39 שערים כבשה ליברפול אחרי 13 מחזורים. 3 למשחק, במה שמהווה את פתיחת העונה הטובה ביותר שלה מבחינה התקפית אי פעם. הם הבקיעו שני שערים ומעלה ב-17 משחקים רצוף בכל המסגרות, ובכך הפכו לקבוצה האנגלית השנייה אי פעם שעושה זאת, אחרי סנדרלנד ב-1927.

כולם מדברים, ובצדק, על מוחמד סלאח, אבל מבט על הטבלאות הסטטיסטיות של הפרמיירליג מגלה שליטה של כל חוליית ההתקפה האדומה. בראש טבלת מלכי השערים, ניצבים שלושה שחקני ליברפול ברביעייה הראשונה. מוחמד סלאח עם 11, סאדיו מאנה ודיוגו ז'וטה עם 7 כל אחד. רק ג'יימי ורדי "מפריע" ביניהם.

נעבור למבשלים הטובים בליגה? נעבור. שם נמצא שוב את מוחמד סלאח, עם 8 כאלו, מה שהופך אותו למי שאחראי על 19 שערים ב-13 מחזורים, הרבה מעל כל אחד אחר בליגה, במקום הראשון. טרנט אלכסנדר ארנולד, שכבר היה מי שהספיד אותו בעונה שעברה, עם 8 כאלה. המגן הימני של ליברפול נמצא על סף מספר בישולים דו ספרתי, וסנטה קלאוס עדיין לא התחיל לנקות אפילו את המזחלת שלו לקראת חג המולד.

ליברפול כאמור כבשה 39 שערים העונה, זה 8 יותר מצ'לסי ו-12 יותר ממנצ'סטר סיטי. היא בעטה 254 פעמים לשער, 92 מתוכן למסגרת, יותר מכל קבוצה אחרת כמובן. שחקני הקבוצה סיפקו 31 בישולים. במקום השני? צ'לסי, המוליכה, עם 19 כאלו.

מימין מגיעה הצרה
סגנון המשחק של ליברפול העונה מתבסס על הנעת כדור מהירה של שחקני הקישור שלה, שדוחפים את הכדור לכנפיים, בעיקר לצד ימין, משם מגיעות כ-41% מההתקפות של הקבוצה. זה כמובן הצד של טרנט אלכסנדר ארנולד.

את הכדורים האלו, שמגיעים בדרך כלל מצד ימין לרחבה, אחראים שחקני ההתקפה של ליברפול להפוך לשערים. מוחמד סלאח אחראי על 25 כאלו בכל המסגרות, יותר מכפול מכל שחקן פרמיירליג אחר, אבל זה לא רק הוא. יורגן קלופ מקבל העונה תרומה אדירה גם מסאדיו מאנה ודיוגו ז'וטה, שאחראים על 8 שערים כל אחד (שבעה גולים ובישול) וגם רוברטו פירמינו תרם את חלקו לפני הפציעה.

למעשה, לפירמינו יש את יחס הכיבושים הגבוה ביותר ל-90 דקות בליברפול, עם 0.98, למרות שחשוב לציין שמדובר בנתון מוטה בשל העובדה שהוא שיחק 369 דקות, וכבש שלושער נגד ווטפורד. מוחמד סלאח עם 0.85 שערים בממוצע כל 90 דקות.

אם נחפש הבדל בין רביעיית ההתקפה של ליברפול, הוא בעיקר במיקום שלהם במגרש. המשחק של מוחמד סלאח מתרכז כמעט כולו בצד ימין, שם ביחד עם טרנט אלכסנדר ארנולד, הוא יוצר את האגף ממנו מתחילות רוב ההתקפות המסוכנות. הוא גם ממעט לחתוך לאמצע, ונכנס לרחבה בעיקר מהאגף.

בניגוד אליו, חלק גדול מהתנועה של סאדיו מאנה שנמצא בצד שמאל, מתבצע גם דרך מרכז הרחבה. מי שנוגע בכדור הכי הרבה ברחבה מבין שחקני ליברפול, הוא דיוגו ז'וטה, בעוד רוברטו פירמינו פשוט נמצא בכל מקום על המגרש, אבל עושה זאת בדרך כלל מחוץ לרחבת ה-16.

וזה עוד עשוי להשתפר
אם זה לא מספיק מפחיד, צריך לצרף לכך גם את הקישור של ליברפול. ג'ורדן הנדרסון שסיפק 2 בישולים ואחראי ליצירת הכי הרבה מצבים בקבוצה אחרי סלאח וארנולד. גם הנדו משחק בדרך כלל בצד ימין של הקישור. בשבועיים האחרונים, גם טיאגו אלקנטרה החל להיכנס לעניינים, קיבל יותר ביטחון וכבש שני שערים נפלאים. מפחיד לחשוב עד כמה ליברפול תהיה טובה אם הברזילאי יצליח סוף סוף להביא לליברפול אפילו 80% מהיכולת שלו בבאיירן מינכן, ולשלב את זה עם סגנון ההתקפה של הקבוצה.

האם סגנון המשחק ושבירת השיאים של ליברפול בהתקפה מבטיחים לה אליפות? כמובן שלא. למעשה, האדומים זכו באליפות דווקא עם הקבוצה הכי סולידית שלהם בשנים האחרונות, וכשמולה ניצבות צ'לסי וסיטי שיציבות כמו סלע, היא אפילו לא פייבוריטית. אבל ליברפול של 21/22, היא קונצרט של כדורגל. קונצרט רוק שאתם לא יכולים להזיז ממנו את המבט ולו לרגע. בכל זאת, הסטטיסטיקה אומרת שכנראה תפספסו איזה שער ובישול של סלאח, ארנולד, מאנה או ז'וטה.

כל הנתונים הסטייסטים מ'Sky Sport' ואתר הפרמיירליג.