הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מקרה בוחן: לא רק בנג'מין מנדי יעמוד למשפט

מתרבות קלוקלת של שחקן ומועדון ועד טענה לגזענות. השאלות סביב המעצר

אבי אטיאס
אבי אטיאס  15.01.22 - 11:06

בחודש אוגוסט האחרון הוטלה פצצה בכדורגל האנגלי והאירופי כולו. בנג'מין מנדי, מגנה השמאלי של מנצ'סטר סיטי, הואשם בסעיפים חמורים של אינוס והטרדה מינית, ונכנס למעצר. תחילה, האישומים דיברו על עבירות מין כלפיי שתי נשים שונות, אך מאז, מנדי הולך ומסתבך. כמעט חצי שנה חלפה, ואין ספק שמדובר באחת הפרשות החמורות והמטורפות שזכורות בכדורגל העולמי, בטח ברמות האלו, והגיע הזמן לעשות סדר בכל ההתפתחויות עד עתה.

הסיפור אמנם התפרסם ציבורית בחודש אוגוסט, אך החקירה החלה עוד הרבה קודם לכן, בעקבות תלונות של שלוש נשים שונות על מקרים שהתרחשו בין אוקטובר 2020 לאוגוסט 2021. המגן נעצר לראשונה כבר בחודש נובמבר של השנה שעברה, מה שמעלה שאלות קשות על ההתנהלות של מנצ'סטר סיטי ומאמנה פפ גווארדיולה, שבחרו לשתף את השחקן למרות החשדות.

נכון, חוקית, מנצ'סטר סיטי לא עשתה שום דבר אסור. אך כפי שנראה מיד, החשדות נגד מנדי היו מבוססים כבר מהרגע הראשון, כאשר היה מדובר ביותר ממקרה אחד. למרות זאת, הוא המשיך לשחק במשך תשעה חודשים שלמים, רשם 18 הופעות ואפילו חגג אליפות. כל זאת כאשר ברגע מתנהלת נגדו חקירה באשמת אונס, חקירה שראשי סיטי מודעים אליה ואל פרטיה.

מנדי הכחיש כמובן את כל החשדות נגדו תחילה, אך ברגע שפורסמה הפרשה, לסיטי כבר לא נותרה ברירה אלא להשעות אותו. ב-1 בספטמבר, כאשר מקרי האונס בהם הוא מואשם כבר עלו לארבעה, נכון לאותה עת, בית המשפט גזר עליו מעצר בבית כלא בליברפול, עד פתיחת משפטו ב-24.1.

על פי הדיווחים, מנדי, שהיה משוכנע שימוקם באגף ה-VIP בכלא, סבל מהתמוטטות עצבים כאשר ראה את התנאים בהם הוא מוחזק. כנראה שזה היה הרגע שבו הצרפתי הבין שהחיים שלו כמו שהוא הכיר אותם בשנים האחרונות, חיים של כסף, תהילה והוללות, הולכים להסתיים, ואולי גם לעלות לו במחיר אישי כבד.

מנצ'סטר סיטי, מנדי והסובבים אותו, שומרים על שתיקה מוחלטת מאז התפוצצות הפרשה. הוא ניסה מספר פעמים להשתחרר בערבות למעצר בית, הועבר בשלב מסוים לכלא בסיווג בטחוני גבוה יותר, ומשפטו אף נדחה לחודש יוני, בעקבות כמות המקרים והחקירה שמתארכת.

על פי מה שידוע לנו כעת, נכון לכתיבת שורות אלו, המגן הצרפתי מואשם כבר בשבעה מקרי אונס שונים, ועוד מקרה אחד של תקיפה מינית. התלונות הגיעו מצידן של חמש נשים שונות, כאשר המקרים המיוחסים לו התבצעו לכאורה בין אוקטובר 2020 לאוגוסט 2021. המקרה האחרון, עליו פורסם בחודש דצמבר, הוא תלונה מצד אשה שלא הייתה מוכרת לחוקרים קודם לכן, בחומרי החקירה המקוריים. יחד עם מנדי מואשם גם חברו לואיס סהה, בן 40, שהיה "שותף" איתו באותן תקיפות ומקרי אינוס.

בשבוע שעבר, ולאור דחיית משפטו של מנדי לפחות עד ה-27.6, התקבלה לראשונה בקשתו לשחרור למעצר בית בערבות. הוא ישהה שם עד תחילת השימוע, כנראה במהלך החודש הקרוב.

התמונות הראשונות של מנדי מאז התפוצצות הפרשה בחודש אוגוסט פורסמו ב"סאן" לפני כשבוע, כאשר יצא לראשונה מהכלא והגיע לאחוזה שלו במנצ'סטר. עבור מנדי, ה"חופש" הזה לא יימשיך הרבה זמן, וישנו, כמובן, מעקב כמובן אחרי הצרפתי עם אזיק אלקטרוני.

על פי החוק הבריטי, העונש על מקרי אונס נע בין 5 שנים מינימום למאסר עולם. אחד מהחוקרים שמעורבים בפרשה צוטט כאומר ל"גארדיאן" האנגלי: "השחרור בערבות לא מלמד על התקדמות טובה עבור מנדי. ברגע שהתווספה תלונה נוספת, אי אפשר היה להשאיר אותו במעצר בשל דחיית המשפט. אני לא דוחה על הסף שלא מדובר במתלוננת האחרונה נגדו".

עם זאת, ממעבר לשתיקה התקשורתית, המקרה של מנדי מעורר לא מעט רעש ברשתות החברתיות, וכן, באופן לא מפתיע, גם נושא צבע עורו עולה על הפרק. ישנו קמפיין שלם ברשת הטוויטר בו בכל כתבה או אזכור של הצרפתי, מוזכרת ה"רדיפה" כלפיו, לכאורה, בגלל צבע עורו.

יש מי שאף לקח את זה צעד רחוק יותר, והפיץ תמונות כביכול של אותן מתלוננות, אחת מהן לצד מנדי כשהיא נראית מחויכת, מתוך ניסיון לקרקע את טענותיה. לאור חומרת הפרשה והעונש חסר התקדים שהיא עשויה לטמון בתוכה, בטח לכדורגלן בסדר הגדול של מנדי, אלוף אנגליה ואלוף עולם, היא בהחלט עלולה להוציא את ה"שד הגעזני" מהבקבוק, כאשר המשפט עצמו ייצא לדרך.

אולי אז גם במנצ'סטר סיטי יתייחסו סוף סוף למקרים, ואולי גם פפ גווארדיולה, כנראה המאמן המוערך בכל הזמנים, שהחליט במשך תקופה ארוכה לעמוד לצד הכדורגלן, ואולי האמין שניתן יהיה לסגור את הפרשה "בתוך הבית". אנחנו נמשיך לעקוב.