$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

השחקן השנוא באנגליה: ההתרסקות של הארי מגווייר

כך הפך הבלם היקר אי פעם למושא ללעג בכל הממלכה. יתאושש לפני המונדיאל?

גבע ינקלביץ'
גבע ינקלביץ'  02.10.22 - 12:11
(Photo by Michael Regan/Getty Images)
(Photo by Michael Regan/Getty Images)

4 ירידות ליגה ו-0 תארים. כשמסתכלים על הנתון הזה ומנסים לנחש למי הוא שייך, קשה להאמין שלא מדובר באיזה חלוץ כושל בסנדרלנד, או באיזה שוער צעיר שלא מסתדר בקבוצתו. אבל כשמבינים שאותו הנתון הלא מחמיא שייך דווקא לקפטן מנצ'סטר יונייטד ומי שעדיין מחזיק בטייטל שחקן ההגנה היקר בהיסטוריה, הארי מגווייר, קשה שלא לגחך. כשמסתכלים על אותה הרשימה של שחקני ההגנה היקרים בהיסטוריה, רואים שמות גדולים, דוגמת מתיאס דה ליכט, וירג'יל ואן דייק, ווסלי פופאנה ולוקאס הרננדס. חלקם הצלחה מסחררת, חלקם לא עמדו בציפיות, אבל אף אחד מהם לא סופג את אותה כמות האש שסופג מי שעדיין מחזיק בכתר. אז איך קפטן של קבוצה גדולה ובלם פותח בנבחרת הופך למושא הלעג הגדול ביותר באנגליה? בשביל זה צריך לחזור ל-5 באוגוסט 2019.

אחרי דיונים, שיחות ומשאים ומתנים שהקפיצו את המחיר שלו בכעשרה מיליון פאונד, מגווייר חתם על החוזה שלו במנצ'סטר יונייטד, בסכום ששבר את השיא של ואן דייק (75 מיליון פאונד) והסתכם ב-80 מיליון פאונד. החוזה היה ארוך טווח - שש שנים עם אופציה לשנה נוספת, כשהאדומים ראו בו את אחד מעמודי התווך שלהם בהגנה לשנים הבאות. אפילו האוהדים של יונייטד היו מאושרים כשיצאה ההודעה הרשמית על החתמתו, למרות הסכום הלא קטן ששולם עליו. המועדון ואוהדיו היו בטוחים שהם עשו את עסקת חייהם ומצאו לעצמם חלק נוסף שיהפוך את ההגנה האדומה לחומה. בנוסף, אם הסכום והטייטל של "היקר בעולם" לא הספיקו, מגווייר הפך לקפטן המועדון, חצי שנה בלבד לאחר שהצטרף לקבוצה.

לאט לאט החלו לצוץ אירועים קטנים שהעלו סימני שאלה לגבי היכולת שלו וגם כושר המנהיגות שלו הוטל בספק, אבל זה נדחק הצידה, ומגווייר קיבל פעם אחר פעם גיבוי מאוהדים ומאמנים, שהאמינו בכל ליבם שמדובר בתקופה רעה בלבד וממש בקרוב יתחיל לפרוע את ארגזי השטרות ששולמו עליו. כל כך הרבה הזדמנויות קיבל מגווייר בתחילת דרכו ביונייטד, שהחל מהופעת הפרמיירליג הראשונה שלו ב-11 לאוגוסט 2019 ועד כמעט שנתיים לאחר מכן, ב-25 לאפריל 2021, הוא שיחק כל משחק פרמיירליג של יונייטד באופן מלא - 90 דקות משחק מלאות ללא שום הפסקה.

בסופו של דבר ההשוואות הבלתי פוסקות לוואן דייק גבו מחיר ממגווייר, ואפשר לסמן את הנקודה שזה הגיע לשיא. במשחק בין יונייטד וליברפול, השניים התחרו על כדור קרן וההולנדי נגח לרשת, תוך שהוא גובר על מגווייר בקרב הגובה ואוהדי ליברפול חגגו. כחצי שנה לאחר מכן, בעקבות ההדחה של יונייטד מחצי גמר הליגה האירופית נגד סביליה, החלו הקריאות שלא לתת למגוויר להנהיג את השדים האדומים כקפטן. "לא מראה שום יכולות של מנהיג", כתבו אוהדי יונייטד ברשתות החברתיות לאחר ההדחה, "לא אכפת לי אם זה מעליב את מגווייר, ברונו פרננדס צריך להיות הקפטן".

מאותו רגע ניתן היה להבחין בסבלנות של אוהדי יונייטד פוקעת. נראה כאילו למגווייר כלל לא היה סיכוי, כשכל טעות שלו ספגה אש אדירה, כל שער שהאדומים ספגו הודבק ישירות אליו ואפילו היכולת הרעה שלו במדי נבחרת אנגליה החלה לזלוג גם לעבר היציעים באולד טראפורד. כך למשל, לאחר שהורחק בכרטיס אדום נגד דנמרק בליגת האומות בסוף 2020, אוהדי יונייטד רבים דרשו להוציא אותו מ-11 הפותחים בליגה: "רק דמיינו מה אלן סנט מקסימן יעשה לו אם הוא יפתח בהגנה", נכתב לפני המשחק של השדים נגד ניוקאסל.

וכך זה קרה. ללא אירוע מיוחד, ללא איזשהי תקרית ספציפית שגרמה לקהל האדום לאבד בו את האמון, אלא פשוט שנים של תסכול שפשוט הצטברו, הלכו והתגברו עד שלבסוף לא נשאר כמעט אדם אחד ביציעי אולד טראפורד שנותר רגוע כשמגווייר החזיק בכדור בחלק האחורי. הוא עוד המשיך לקבל קרדיט, אבל עם הגעתו של אריק טן האח באפריל 2022, נראה היה שסוף סוף אוהדי יונייטד מקבלים את מבוקשם. ב-13 המשחקים תחת ניהולו של ההולנדי, מגווייר השלים אך ורק שלושה משחקים מלאים של 90 דקות בפרמיירליג, כשהוא נותר על הספסל בארבעה מן המשחקים. רק כדי להבהיר, מגווייר רשם מתחילת 2022 ועד הגעתו של טן האח שני משחקים בהם המתין על הספסל, אל מול 11 משחקים בהם שיחק 90 דקות מלאות.

בהיעדר דקות משחק וכשהאוהדים, חלק מהשחקנים ואפילו המאמן שלו במנצ'סטר כבר כמעט איבדו תקווה, למגווייר נותר מקום אחד בו יוכל להחזיר לעצמו את הכבוד האבוד וזה במדי נבחרת אנגליה. אבל כשמריצים קדימה את שעוני הזמן ל-26 בספטמבר, ממש לפני ימים ספורים, אנו מגלים כי גם שם הבלם פישל. ביג טיים. לא פחות משניים מהשערים שספגו האנגלים ב-3:3 מול גרמניה בליגת האומות רשומים על שמו של שחקן ההגנה היקר בהיסטוריה. תחילה באיבוד כדור רשלני שהוביל לפנדל של הגרמנים, ולאחר מכן ניסיון יציאה קדימה שכשל והפך לשער נוסף בצד השני. היכולת הזו, שהייתה כמו הקש ששבר את גב הגמל, הפכה את מגווייר ממושא לעג, לאויב האומה האנגלית, זו שעדיין רעבה להצלחה כלשהי מאז גביע העולם הבודד בו זכו ב-1966. כבר לא מדובר בעוד בדיחה בטוויטר, מדובר באדם שעלול לפגוע במאמצי אנגליה במונדיאל הקרוב בקטאר.

אז כשדעת הקהל נגדו, רבים קוראים להוצאתו מסגל נבחרת אנגליה למונדיאל ועם תמיכה מינימלית ביותר ממאמן הנבחרת, גארת' סאות'גייט, מגווייר יראה בשל פציעה מהיציע את הדרבי נגד מנצ'סטר סיטי, מקום בו באופן מפתיע דווקא לא הולך לו רע כל כך. בתשעת המשחקים של יונייטד בדרבי, בתקופת מגווייר במועדון, ארבעה הסתיימו בניצחון אדום, ארבעה בניצחון תכול ומשחק אחד נוסף הסתיים בתיקו. אחרי שהדרבי יסתיים, מגווייר יוכל לחזור לדאוג לעתידו בגביע העולמי הקרוב, כי באקלים הנוכחי בממלכה, ספק גדול שהבאתו לקטאר תתקבל בהבנה ע"י האוהדים האנגלים ואם ירשום טעויות נוספות גם שם, המשך הקריירה שלו כשחקן בקבוצה גדולה יעמוד בסימן שאלה ענק גם הוא.