פניני הושעה עד להודעה חדשה. צפו בו פורץ בבכי: "אני מתבייש"

עונש כבד לשחקן מכבי ת"א בעקבות דבריו בדרבי. בנוסף, הודח מתפקיד הקפטן ונקנס ב-100 אלף שקלים. כשיצא מהפגישה עם ההנהלה, הפורוורד התפרק: "אני מתנצל בפני שולדברנד ומשפחתי, שרובה נספתה בשואה. ביזיתי את המועדון"

רועי גלדסטון  03.12.12 - 22:01
תחילת כתבה

גיא פניני משלם בגדול על דבריו הקשים בדרבי. השחקן הושעה עד להודעה חדשה כשבנוסף סרט הקפטן נלקח ממנו עד לתום העונה. חוץ מזה, הוא נקנס ב-100,000 ש"ח. בקיצור, זעזוע גדול במכבי תל אביב בעקבות ההתבטאיות של השחקן ( ("יא גרמני נאצי", "שאבא שלך יקבל סרטן במוח") במשחק אמש נגד הפועל ת"א.

הקפטן התייצב בשעות הערב בבית משפחת רקנאטי לאחר שזומן לשיחה עם ראשי הקבוצה. שם הוא הציג את גרסתו לאירועים אך כאמור בהנהלה החליטו להגיב ביד קשה לאירועים. השחקן עצמו יצא מהשיחה בכפר שמריהו כשדמעות בעיניו ולא הסתיר את תחושותיו.

"אני רוצה להתנצל ממעמקי ליבי על הדברים הקשים שנאמרו על ידי במהלך הדרבי", אמר פניני בהודעת התנצלות, "אני מתנצל בפני יונתן ומשפחתו, בפני המועדון שלי מכבי ת"א, חבריי לקבוצה, כל אוהדי הספורט ובפני כל מי שנפגע מדבריי. ביישתי וביזיתי את המועדון. כמו כן, ברצוני להביע את התנצלותי הכנה בפני משפחתי, שרובה נספתה בשואה".

"אני מרגיש שאיכזבתי את ענף הכדורסל, את המועדון, את הקהל ואת כל האנשים שיקרים לי - ובעיקר את עצמי", המשיך כשהוא נראה שבור לחלוטין, "כמי שאמור להוות דוגמה לצעירים ובני נוער, ולשמר את הערכים עליהם גדלתי בבית ובמועדון, אני מתבייש בעצמי ובאופן בו פעלתי. אני אכבד כל החלטה שהמועדון יקבל, ואעשה כל דבר לכפר על הטעות שביצעתי".

"עברתי יום קשה והסברתי בדיוק מה שקרה בדרבי. הטראש-טוק עם יונתן נמשך לאורך כל המשחק, גם מצידו וגם מצידי. אבל בסופו של דבר התגובה הבוטה הגיעה ממני וכולם ראו אותה", סיכם פניני בדמעות. "לשמוע את אבא שלי בבוקר אחרי ששמע את כל הדברים האלה מבחינתי זה היה הרגע הכי קשה. אני מבין את הטעות שעשיתי. נגררתי פה למשהו שלא הייתי צריך להיגרר אליו. כל מי שנפגע אני מתנצל בפניו. עברתי רגעים שאני לא מאחל לאף אחד. אני חייב להגיד שהיתה הסכמה הדדית בנוגע להחלטה על העונש".

"הוא הביע חרטה כנה והבין שהוא נכשל", אמר יושב ראש מכבי תל אביב, שמעון מזרחי, מיד לאחר ההחלטה הקשה. בהפועל ת"א הגיבו גם כן לעונש: "כפי שדרשנו מקבוצות אחרות לא להתערב בעניינו, כך אנחנו לא מתערבים בהחלטות של אחרים. אנחנו לא הגשנו תלונה למכבי ת"א, אלא לאיגוד הכדורסל. אנחנו מגנים בכל תוקף את השימוש בביטויים הפוגעים בזכר השואה. אומנם אין לנו אפשרות לקנוס אוהדים אך נמשיך לגנות את התופעה לה אין מקום במגרשי הספורט, עד שתיעלם כליל".

כזכור, הדברים שאמר פניני לשולדברנד ("יא גרמני נאצי", "שאבא שלך יקבל סרטן במוח" ועוד) היו חלק מהתנהגות בלתי הולמת של השחקן במהלך הדרבי. בנוסף, לקראת סיום המשחק הוא התעמת בחילופי דברים עם מאמן הפועל ת"א ארז אדלשטיין וגם התבקש על ידי המאמן דייויד בלאט להרגיע ולהימנע מפרובוקציות מיותרות.

הבוקר, שולדבראנד חשף בשיחות עם התקשורת את הדברים הקשים שנאמרו לעברו ולאחר שקוראי שפתיים תירגמו את הדברים שאמר שחקן מכבי ת"א באוזניו של פורוורד הפועל, נוצרה סערה גדולה בכדורסל הישראלי.

ולמרות העונש הכבד שספג, הצרות של פניני לא נגמרות כאן. איגוד הכדורסל כבר הודיע כי הוא פועל לחקירת המקרה אחרי שהפועל ת"א הגישה תלונה רשמית. "איגוד הכדורסל מביע שאט נפש מאלימות מכל סוג, על אחת כמה וכמה אלימות מילולית עם סממני שואה ותקופות אפלות של העם היהודי. האיגוד יפעל למגר ולהעלים את כל התופעות של אלימות מילולית ואחרת בקרב כל קבוצותיו ולא רק בליגות הבכירות, הן באמצעות הסברה והן באמצעות נקיטת יד קשה באמצעים המשפטיים העומדים לרשות האיגוד". המשמעות: הוא עשוי להיענש גם על ידי האיגוד ואסור לשכוח שמדובר בשחקן נבחרת.

אגב, גם שרת הספורט לימור לבנת הצטרפה להודעות הגינוי ובפניה ששלחה ליושב ראש איגוד הכדורסל וליו"ר מכבי תל אביב בשעות הבוקר דרשה להעניש את השחקן בחומרה.