עשו זאת נכון: מבט מיוחד על הפועל תל אביב

ליגה ב', ההחלטה לוותר על עליית הליגה, החתמת אדלשטיין והניצחון בדרבי לפני 4 חודשים. הפועל ת"א בנתה עצמה בהדרגה מלמטה ולא מתכוונת לעצור. אולם חדש בדרך, התקציב צומח וכ-3,000 מנויים מתוכננים. כל זה יספיק להם מול מכבי ת"א? דו"ח גלדסטון מנתח

רועי גלדסטון  17.03.14 - 16:25
הפרוייקט שהוכיח את עצמו (אלן שיבר)
הפרוייקט שהוכיח את עצמו (אלן שיבר)
תחילת כתבה

ביוני 2011, יו"ר עמותת האוהדים של הפועל תל אביב, רמי כהן, והמנהל המקצועי אורי שלף, הרימו טלפון לארז אדלשטיין וסגרו עם איתו כמאמן. הג'ינג'י הוצג באופן רשמי, נכנס לאולם כשהוא נבוך מאוד מקבלת הפנים ומחיאות הכפיים ואמר: "כשקיבלתי את הטלפון לא היה לי צל של ספק שאני רוצה להיות בהפועל ת"א".

צירופו של אדלשטיין היה שלב נוסף בסיפור ההצלחה של הפועל ת"א, סיפור שהחל בליגה ב' ונמשך עד הבמה המרכזית – ליגת העל. רגע לפני הדרבי, דו"ח גלדסטון מנסה לברר איך נראה סיפור ההצלחה של הפועל ת"א מבפנים.

התקציב: 5.8 מיליון שקל

למי שלא זוכר, בסיום עונת 10/11 קיבלו האדומים פנייה ממנהלת הליגה לעלות לליגת העל, למרות שלא עשו זאת דרך הפרקט. בהפועל סירבו, במהלך שהוכיח עצמו מהרגע הראשון, גם בהיבט הספורטיבי, אך בעיקר בצד הכלכלי. בעונה האחרונה שלה בלאומית, תקציב הפועל (כל המספרים בברוטו) עמד על 3 מיליון שקלים. אשתקד התקציב עמד על 5.6 מיליון והשנה הוא 5.8 מיליון שקל. עליה הדרגתית ובטוחה. (תקציב המינימום בליגה הוא 5 מיליון שקל).

על פי הצפי, בעונה הבאה המועדון האדום ימשיך לגדול, והאולם החדש במתחם הדרייב אין (3,000 מושבים) יאפשר זאת. בהפועל מקווים שהאולם כולו יהיה 'סולד אאוט' למנויים. זאת אומרת, שאם השנה יש 1,200 מנויים בהדר יוסף, ההכנסות יוכפלו ואף יותר והתקציב יעמוד על 6.5 מיליון שקל לפחות, ואף עשוי להתקרב ל-7 מיליון שקל.

"אחד הדברים שעושים לי טוב זה המשכיות וספונסרים שממשיכים איתנו", מסביר רמי כהן ומפרט: "בעצם כל מי שהתחיל איתנו ממשיך. SP מצרפלס כבר 3 שנים איתנו, פרי בלאו ביטוח 5 שנים, סוזוקי 5 שנים. הספונסרים מרוצים ורוצים להמשיך קדימה, זה אומר המון לדעתי".

על מה הולך הכסף? עובד מנהלה בודד

75 אחוז מתקציב הקבוצה הולך 'לפרקט'. זאת אומרת שחקנים, צוות מקצועי, מנהל מקצועי, צוות רפואי ומעטפת. שאר הכסף, 25 אחוז מהתקציב, הולך למה שנשאר: אבטחה, הסעות, הוצאות שיטור, אגרות שיפוט, עמלות סוכנים וכו'. הוצאות המנהלה הן מהנמוכות בליגה, כי מדובר בעמותה של מתנדבים. למעשה, מעבר ל'פרקט', עובד אחד בלבד מועסק בהפועל.

תכירו את יואב רותם, השכיר היחידי באגף המנהלה של הפועל. הגדרת התפקיד שלו היא מזכיר העמותה והוא ללא ספק עושה עבודה של כמה אנשים. הפקדות כספים, מתן קבלות, רישום חברי עמותה, עבודה מול איגוד הכדורסל, מול רשויות הדואר והמדינה, מענה טלפוני, שליחת חולצות ומנויים לחברים, טיפול בצ'קים, הנהלת חשבונות ראשונית ומה לא. אריה מנדל משמש כמנכ"ל, בהתנדבות כמובן. רמי, קצת הגזמת לא? אתה נותן לו לפחות חופשים? "יואב עושה עבודה של 4-5 אנשים וזה אומר שני דברים: שהוא עובד מאוד קשה, ושהוא תותח".

איך מתנהלת הקבוצה?

5 חברי הנהלה מופקדים על גיוס חברים, דוברות ותקשורת, מחלקות נוער, קשר עם הצוות המקצועי וגיוסי כספים, שיווק ופרסום האירועים. בימים אלה מתקיימות בחירות ויתכנו שינויים בהרכב חברי ההנהלה. ישנם 2,180 חברי עמותה בוגרים, כשכל אחד מהם משלם 400 שקל בשנה, ומקבל את הזכות לרכוש מנוי למשחקים ועוד 320 בני נוער שמשלמים 130 שקלים בשנה.

רוב המניות מצויות בידי חברי העמותה, כשחלק מהן נמצא בידיים פרטיות של 3 אנשי עסקים. שניים מהם מעדיפים להישאר בעילום שם, ואחד מהם הוא איש העסקים ידידיה רפפורט שכיהן כמנהל הקבוצה וכיושב הראש שלהבסוף שנות השמונים, וחזר לפני שנה למועדון ולעשייה.

"אני לא מאמין בהסתמכות על בעלים, אני מאמין במודל שלנו. אפשר ששותף יצטרף לעמותה כפי שקורה אצלנו, אבל אם אתה תלוי רק בבעלים, מה יקרה אם יום אחד הם נעלמים? ודברים כבר קרו בעבר", רומז רמי כהן לכיוון הפרוייקט של הפועל ירושלים ומוסיף: "כרגע ההחלטה שבעלים פרטיים יוכלו להחזיק עד 49 אחוז מהמניות, ואם יצטרף מישהו משמעותי הוא תמיד יהיה מעורב מאוד, והשותפות איתו תהיה מלאה".

מי בוחר את הזרים ואיך?

רמי כהן: "בסופו של דבר זה ארז וכל הסיפורים עליו נכונים. האיש באמת לא ישן בלילה, ובקיץ אתה יכול להרים לו טלפון בכל שעה והוא מיד עונה. העוזרים עופר רון וגיא קפלן עוזרים מאוד, כמובן. אבל ארז מכיר את השחקנים, עוקב אחריהם ונמצא בקשר עם כל הסוכנים".

תגיד, איך שמים יד על שחקן זר כמו קרלון בראון ועוד מביאים אותו 'רק' ב-72 אלף דולר?

רמי כהן: "מחפשים המון ואז גם מוצאים. המחיר היה גבוה יותר, אבל שיחקה לטובתנו העובדה שלא כ"כ הכירו את קרלון ולא כל הקבוצות עושות את העבודה שהפועל עושה באיתור שחקנים. זה מה שנקרא: "סטיל".

נשאלת השאלה, לאן מועדות פניה של הפועל. האם בעונה הבאה, כשהאולם החדש והנוצץ בדרייב אין יאכלס את המשחקים, והפועל אולי תשחק באירופה, האם הקסם יתפוגג, וגם הפועל תהפוך למכונה משומנת היטב. האוהד דודו הולצמן: "הקסם יישאר גם כשנגדל. אין לי ספק בזה. גם באולם בדרייב אין יהיה קסם, ועוד איזה קסם. אין עוד דבר כמו הפועל ת"א בליגה וזה בכלל לא משנה איפה הקבוצה משחקת".