סופו לראשי מכבי: האוהד צעק 'אאנוס את הבת והבן שלך'

הסנטר, שיעמוד לדין, אמר לראשי הקבוצה מה גרם לו לדהור ליציע: "לא יכולתי להבליג". הצהובים: "מצפים משחקנים להבליג, אבל סופו לא פגע באיש". הפועל ת"א: "ממי שממנה שחקן הקורא ליריב 'נאצי' קפטן, אין מה לצפות"

רועי גלדסטון  08.04.14 - 12:45
תחילת כתבה

יום לאחר אירועי הדרבי התל אביבי הרוחות עדיין סוערות. אנשי איגוד הכדורסל יקבלו במהלך היום את דו"ח המשקיף, דו"חות המשטרה וכמו כן את צילומי מצלמות הטלוויזיה ויגישו כתב אישום נגד סופוקליס שחורציאניטיס.

המנכ"לים המשותפים במכבי, אלי דריקס ודני פדרמן, כמו גם אחד הבעלים אודי רקנאטי שוהים בארה"ב ויגיעו ארצה ביום רביעי. לאחר שיגיעו, במכבי מתכננים ישיבת הנהלה, שם ידונו באירועים ובהתפרעות הקשה של סופו. עד אז שוחחו אנשי הקבוצה שנמצאים בארץ עם סופו, שחשף בפניהם את הדברים שהביאו אותו להתפרץ לעבר האוהדים ביציע. הסנטר טען כי אותו אוהד קילל אותו זמן רב ושטח בו דברים עליהם הבליג. לטענת היווני, בסיום המשחק אותו אוהד צעק לעברו "סופו, אני אאנוס את הבת שלך ואת הבן שלך", והדגיש בפני ראשי מכבי: "על זה כבר לא יכולתי להבליג".

סופו צפוי לעמוד לדין משמעתי בבית הדין של האיגוד בהקדם. בנוסף, ייתכן שסופו יוזמן לתת עדות במשטרת מרחב ירקון, מאחר שאחרי המשחק הגיעו 3 אנשים בנושא לתחנת המשטרה. שניים הגיעו למסור עדות, כשאחד מהם הוא מנכ"ל הפועל אריה מנדל ואוהד נוסף שהגיש תלונה - לא על תקיפה ישירה, אלא על כך שחש מאויים.

מנדל העיד במשטרה: "הייתי קרוב מאוד לאירוע, וזה היה מפחיד. עמדתי שם, הוא נכנס למנהרה ופתאום יצא אחורה, קפץ מעל הלדים והתחיל לרדוף אחרי הבחור עד שהגיעו סדרנים ועצרו אותו, שזה לא היה פשוט, והכניסו אותו חזרה למנהרה. היו שם ילדים שמאוד נבהלו". החוקר שאל את מנדל אם שמע את הקללות שהוטחו לעברו של סופו, המנכ"ל העיד כי לא שמע אותן.

הנהלת הפועל ת"א הגישה ליועץ המשפטי של איגוד הכדורסל תלונה רשמית. "אגודת הפועל אוסישקין ת"א דורשת מהיועץ המשפטי של איגוד הכדורסל להעמיד לדין את השחקן ולהענישו בחומרה רבה", נכתב בפניה. "מקרה כזה של שחקן המטיל אימה על אוהדים, ובכללם ילדים קטנים אשר מגיעים ליהנות מצפיה באירוע ספורט ובמקום זה סובלים מחבלות פיזיות/טראומתיות, צריך להיעקר מן השורש באופן מיידי, וזאת בעבור ענף הכדורסל החשוב לכולנו".

דו"ח השופטים גילי כהן, דוד רומנו וכפיר מועלם ריק לגמרי בנושא, זאת מאחר שמיד בסיום הם ירדו לחדר ההלבשה ולא ראו דבר. בדו"ח המשקיף שלמה רבינוביץ', שמשמש גם כיו"ר הוועדה המקצועית של איגוד השופטים, נכתב: "לאחר המשחק ירדתי לחדר ההלבשה של השופטים וכשחזרתי לכיוון המגרש כדי להגיע לרכב שעמד בצד האחורי, ראיתי התקהלות. רמי כהן, יו"ר הפועל ת"א, אמר לי שסופו עלה ליציע והשתתף בתגרה עם אוהדי הפועל ת"א. לא ראיתי את האירוע". רבינוביץ' צפה לאחר מכן בביתו בצילומי הטלוויזיה.

המלחמה על התדמית

ממכבי ת"א נמסרה תגובה רשמית: "מועדון הכדורסל מכבי ת"א דוחה ומגנה אלימות מכל סוג שהיא - הן פיזית והן מילולית, אשר לעיתים היא קשה ופוגענית לא פחות – ומבהיר כי אין לה מקום במגרשי הספורט. אנו מצפים מהשחקנים, גם במקרים הקשים ביותר, למצוא את תעצומות הנפש ולדעת להבליג. מכבי תערוך בירור משמעתי מקיף בנושא, תלמד לעומק את פרטי האירוע ותקבל החלטות עליהן יפורסם בהמשך".
 
מהידוע עד כה, באירוע שהתרחש לאחר שריקת הסיום למשחק הדרבי, כאשר סופוקליס שחורציאניטיס כבר היה במנהרה של השחקנים המובילה אל חדרי ההלבשה - ולמרות שמדובר בשטח שאמור להיות סטרילי ולהגן על השחקנים בסביבה עוינת - אוהד הפועל ת"א ירד מהיציע, נתלה על המנהרה כשהוא רוכן לעבר סופו, ירק עליו וקילל אותו בצורה בלתי פוסקת קללות איומות וגזעניות. בין היתר, צעק האוהד לסופו: 'אני אאנוס את הבת שלך ואת הבן שלך', מה שגרם לסופו לרדוף אחריו".
 
בניגוד לפרסומים כי הייתה פגיעה גופנית מצידו של סופו, לדברים אלה אין שחר. סופו לא היכה ולא פגע באיש. בניגוד לפרסומים לפיהם סופו "רמס ילדים", ניתן לראות בבירור מצילומי הווידיאו כי מי שפגע בילדים ובאנשים ביציע הינו אותו אוהד הפועל מדובר. סופו נבלם ע"י אנשי האבטחה ולא פגע באיש. לא ייתכן שאוהדי הפועל ת"א יגיעו פיזית אל שחקני הקבוצה היריבה, יאיימו עליהם, ירקו עליהם ויקללו אותם קללות איומות, ישירו לאורך כל המשחק שירי נאצה נוראיים נגד יו"ר המועדון שמעון מזרחי, איש הצוות רגב פנאן ואנשים נוספים במועדון - כולל בעת נגינת ההמנון הלאומי - וזאת משחק אחר משחק, ללא כל תגובה הולמת מצד הגופים המוסמכים. זהו המגרש היחיד אליו אנו נאלצים להגיע עם ליווי משטרתי צמוד כדי למנוע פגיעה בנו. עד מתי?".

מהפועל ת"א מיהרו למסור בתגובה: "הודעת מכבי תל אביב מהבוקר הינה גיבוב של שקרים והסתות שאין בינם לבין המציאות דבר. מרגע המשחק עד עתה שמענו עשרות גרסאות והמצאות על קללות שהחלו בגזענות, הפכו ליריקות ונסתיימו בסיפור על הקריאה ל'אונס', וזאת שעה שעדיין לא שמענו ולו גינוי אחד מצד מכבי תל אביב ושמעון מזרחי להתנהגותו של סופו. עדויות המאבטחים במקום, לצד עדויות אנשי מכבי ת"א עם סיום המשחק, מוכיחות שהקללה בה השתמש אותו אוהד לא שונה מהקללה בה קילל אותו סופו עצמו לפני שבועיים את השופט עומר אסתרון. גם אז, כמו עכשיו וכמו עשרות דוגמאות אחרות, בחרה הנהלת מכבי ת"א להסית את הדיון מהמעשה החמור אותו עשה סופו ולמעשה גיבתה את התנהגותו הנפשעת. אנו מציעים להנהלת מכבי תל אביב לטפל בהתנהגות שחקניה ולא בפעם הראשונה, אבל ממי שממנה שחקן הקורא קריאות 'נאצי' ו'סרטן בראש' לקפטן הקבוצה, כנראה שאין מה לצפות".