הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ספאחיה וההנהלה על סף פיצוץ: מוזמנים לפטר אותי

ההפסדים נערמים, והלחץ מתחיל להשפיע על מאמן מכבי, שזעם אחרי הערה על הרוטציה. בשחקנים הטיח: "עד שיפטרו אותי, זו הדרך שלי". הצהובים: "ספאחיה הוא המאמן. נקודה"

רועי כהן
רועי כהן  01.05.18 - 11:43
תחילת כתבה

המתיחות בתוך מכבי ת"א בין השחקנים ובין המאמן לשחקניו עולה מפעם לפעם לכותרות, במיוחד אחרי הפסדים. ניהול המשחק הלחוץ והתגובות השנויות במחלוקת של המאמן, נבן ספאחיה, אחרי המשחקים בוודאי לא תורמים לשקט בחדר ההלבשה הצהוב. משיחות של השחקנים בינם לבין עצמם ועם המעגל שמקיף אותם, עולה תמונה עגומה עוד יותר: זה כבר לא קלישאת "המאמן איבד את חדר ההלבשה", זה הרבה יותר חמור מזה: יחסיו של הקרואטי עם השחקנים וגם עם ההנהלה נמצאים על סף נקודת האל חזור.

הדוגמאות הבאות ממחישות עד כמה ספאחיה והשחקנים לא משדרים על אותו גל. במשך תקופה ארוכה המאמן רודה בשחקניו ומטיח בהם: "We suck at five on five". בתרגום חופשי: אנחנו גרועים במשחק העומד. אלא שלטענת השחקנים, המאמן לא מביא שום פתרון אחר. אחד מהם אמר לאחרונה למקורביו: "מעבר לעובדה שזה דבר נוראי להגיד, הוא לא פתוח להצעות שישנו את זה ולא משתף את השחקנים, הוא לא שואל אותנו איך אפשר לרענן".

באחד האימונים ניגש אחד השחקנים לצוות המקצועי והציע פתרון: שהגארדים לא יסגרו לריבאונד ויטוסו להתקפה, כך שברגע שהגבוהים יקלטו את הריבאונד, כבר יהיו להם שני שחקנים שאליהם יוכלו לשגר את הכדור ולעקוץ במתפרצת. ספאחיה השתכנע ובאימונים הבאים ניסו להריץ את הפורמט הזה. אלא שאחרי שני אימונים בלבד, הרעיון הזה נזנח. ספאחיה זעם על יכולת המסירה הלא טובה של טיוס ופרחוסקי, שאיבדו כדורים בניסיון להוציא מסירה מהירה לגארדים שכבר היו בחצי השני של המגרש, ולא היה מרוצה מכמות ריבאונד ההתקפה שהקבוצה המגנה איבדה בגלל אי הסגירה של הגארדים.

בסיום אותו אימון ספאחיה הטיח בשחקנים את מה שהוא אומר להם כמעט בכל אימון: "אני כאן עד שיפטרו אותי. זאת הדרך שלי וזה מה שיהיה עד שיפטרו אותי". את המשפט הזה השחקנים פשוט לא מצליחים להבין: "למה בכלל ללכת לכיוון הזה?", אומר מקורב לאחד השחקנים, "מי בכלל מנסה לערער על הסמכות שלו?".

תעודת הביטוח
אלא שגם מערכת היחסים של המאמן עם ההנהלה טעונה במיוחד. ספאחיה בחור פיקח ומבין שהחוזה המובטח שהוא מחזיק לעונה הבאה, בגובה של כ-750 אלף דולרים, לצד הפגיעה התדמיתית הקשה שהמועדון ספג בעונה שעברה כשהחליף מאמן אחר מאמן, מעניקים לו תעודת ביטוח. זו הסיבה שהוא לא חושש להתנגח ראש בראש עם הבעלים, על אף ההערכה העמוקה שהוא רוחש כלפיהם.

המתיחות הגיעה לשיאה בשבועות האחרונים. בתום אחד ההפסדים האחרונים בליגה, הבעלים הביעו בפני ספאחיה את מורת רוחם לגבי שיתוף אחד השחקנים. כאן המצב הגיע לנקודת רתיחה: ספאחיה יצא נגד מה שהוא ראה כניסיון התערבות בפן המקצועי ואמר: "אם זה לא מקובל עליכם, אתם מוזמנים לפטר אותי". עם זאת, ההערות של הבעלים ישבו למאמן בראש, ובמשחקים הבאים אותו שחקן בקושי קיבל קרדיט. הדברים הללו קרו מאחורי הקלעים, אבל גם לעיני כולם היה ניתן לראות את ההערות שהיו"ר שמעון מזרחי משגר לעבר ספאחיה מפעם לפעם.

במצב העניינים הנוכחי, דבר אחד בטוח: בלי אליפות, ספאחיה לא יישאר לעונה הבאה ומכבי תישאר לדרוך במקום, כאשר תצטרך לרשום צ'ק שמן במיוחד כפיצוי, כפי שהיא כבר עושה כמה שנים טובות עם שחקנים ומאמנים שפוטרו. אלא שבמצב הנוכחי, לא תוכלו למצוא עובד אחד במועדון שמוכן להתחייב שצלחת אליפות תוביל בוודאות להשארת המאמן הקרואטי, אלא אם מכבי תצא לרצף ניצחונות מרשים.

מכבי ת"א מסרה בתגובה: "הדברים המיוחסים לא נאמרו ע"י המאמן. נבן הוא מאמן מכבי. נקודה".