המשבר בכדורסל הישראלי: כל מה שרציתם לדעת

על מה רבים, עמדת השחקנים והמנהלת, ואיך פיצול מכבי קשור?

רועי כהן
רועי כהן  17.05.18 - 17:45
תחילת כתבה

קיצור תולדות הסכסוך: בתום העונה הנוכחית מסתיים ההסכם בין ארגון השחקנים לבין מנהלת הליגה, הסכם שנחתם לפני חמש שנים ושבו הוחלט על הנהגת החוק הרוסי שמבטיח שני ישראלים על הפרקט בכל זמן נתון.

מה השחקנים רוצים? שימור המצב הקיים. כלומר, השארת החוק הרוסי, או לחילופין הורדת מספר הזרים. נציגי השחקנים הודיעו שוב ושוב כי הם לא יסכימו לשינוי במצב הקיים, גם לא ל"חוק רוסי מצומצם" שיבטיח רק ישראלי אחד על המגרש.

מה המנהלת רוצה? בדיוק ההיפך: ביטול החוק הרוסי בכל מחיר. בשנתיים האחרונות עלו יותר ויותר טענות מצד המאמנים וראשי הקבוצות על כך שהחוק אינו ספורטיבי ומאלץ את הקבוצות להיבנות בצורה מעוותת ולא ספורטיבית. במקביל, ראשי הקבוצות לא אהבו את העובדה שהחוק, לטענתם, כובל את ידיהם במשאים ומתנים מול השחקנים הישראלים, שערכם עלה משמעותית הודות לחוק וכך עלות העסקתם גבוהה משמעותית מזו של שחקן זר.

כמובן שליו"ר המנהלת שמואל פרנקל יש מטרה נוספת: למנוע את פיצול מכבי ת"א. מכבי במתכונת הישראלית פירושה פגיעה פוטנציאלית בחסויות, בזכויות השידור ובאטרקטיביות הליגה, והצהובים הציגו את החוק הרוסי כאחת הסיבות העיקריות לפיצול הקבוצה. במכבי ת"א ממשיכים להתעקש כי הפיצול ייצא לפועל אך מאחורי הקלעים ראשי המועדון עוקבים באדיקות אחר השיחות בין הצדדים, בתקווה שמתווה שישה הזרים יספק את הסולם הנחוץ לירידה מעץ הפיצול.

על מה דנו הצדדים? המתווה העיקרי והאחרון שעליו לא הושגו הסכמות הוא השארת החוק הרוסי לעונה הבאה אך ביטולו לשנים הבאות, בנוסף לשישה זרים. כלומר שאחרי העונה הבאה יהיו בליגה עד שישה זרים וללא חוק רוסי. קבוצות שיחתימו שישה זרים ישלמו "קנס" של 250 אלף שקלים שיחולק בין הקבוצות שהחתימו ארבעה זרים. קבוצות אלו, כמו היום, יהיו זכאיות ל-250 אלף שקלים נוספים כל אחת כמענק על כמות הזרים הפחותה.

השחקנים סירבו להצעת ביטול החוק אחרי העונה הבאה. במקביל, יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון נפגש עם אנשי משרד הספורט במטרה לגייס מענקים גדולים יותר עבור קבוצות שיחתימו רק ארבעה זרים, בתקווה שהתמריץ הכספי יהיה אטרקטיבי מספיק לקבוצות שיבחרו להחתים רק ארבעה זרים.

אז מה קורה עכשיו? "זה הולך לכיוון לא טוב" אמר לנו אחד השחקנים בסיום פגישת השחקנים אמש. הפערים בין הצדדים עצומים, וככל הנראה בלתי ניתנים לגישור, מכיוון שצד אחד מעוניין בביטול החוק הרוסי והשני מעוניין להשאירו בכל מחיר. השחקנים צפויים להודיע מחר (שישי) על השבתת המחזור האחרון שצפוי להתקיים בתחילת השבוע הבא. המנהלת מצידה הודיעה כי אם המחזור לא ישוחק עד יום רביעי, 23.5, העונה תסתיים. טרם התקבלה החלטה לגבי הכתרת אלופה, אך ההערכה היא כי הליגה תסתיים ללא אלופה. אם מכבי חיפה תרד הערב ליגה, הירידה תיחשב, ואם המאבק לא יוכרע הערב - טרם הוחלט לגבי סוגיית היורדת.