מעמדו של פרנקו יציב. גינת: "גם להפסיד יש דרך"

הפועל ת"א במשבר: "השחקנים בלי אנרגיות". ביקורת על ההנהלה בנושא מנקו

עמרי מנהיים  17.12.18 - 08:46
תחילת כתבה

1. בור עמוק
העונה הרעה של הפועל תל אביב המשיכה אתמול (ראשון) גם מול נועלת הטבלה ערב המחזור, כשנכנעה - יש שיאמרו הובסה - 90:76 מול עירוני נהריה, במשחק שבו פיגרה כמעט לכל אורך 40 הדקות. ולמען האמת, הדבר הכי "מעליב" שאפשר לומר על הפועל - שזה אפילו לא היה המשחק הכי גרוע שלה העונה. "אין לי תשובות טובות לתת, אנחנו עדיין מנסים למצוא את אותן תשובות", אמר תומר גינת, אחת מנקודות האור הבודדות אתמול מבחינת האדומים. "משהו פשוט לא עובד לנו. צריך להתסכל פנימה ולמצוא פתרונות, כי אי אפשר להיראות ככה שבוע אחר שבוע".

ובאמת, זה היה עוד משחק שבו הפועל נפלה מהיריבה שלה לאורך כל המשחק. נכון, החסרון של ריצ'ארד האוול התברר כמכריע, אבל גם בלעדיו, הפועל לא יכולה לאפשר לנהריה - קבוצה שקלעה עד אתמול 64 נקודות במשחקי החוץ - לחגוג עליה עם 90 נקודות. "גם להפסיד יש דרך, ואם נמשיך ככה אז גם לא נמצא את הדרך לנצח", הוסיף גינת. "הליגה מתקדמת ואנחנו נשארים מאחור. זה פשוט לא נראה כאילו אנחנו קבוצה מחוברת כרגע".

גם בתוך המועדון לא חסכו ביקורת מהשחקנים, ששבוע אחר שבוע נכנסים לבורות עמוקים במחצית הראשונה. אם מול נס ציונה הפועל עוד הצליחה להפוך, מול הפועל ירושלים ונהריה קצרה ידם מלעשות קאמבק נוסף. "זה נראה כאילו השחקנים מגיעים בלי אנרגיות למשחקים", ביקרו במועדון את צורת המשחק. "איך יכול להיות שנראים ככה במשחק בית?". גם רביב לימונד, אגב, אמר בראיון המחצית כי "אחרי ההפסקה, הקבוצה צריכה לבוא עם יותר אנרגיות". גינת היטיב להביע את הלך הרוח: "זה היה מסוג המשחקים שגם כשהתקרבנו, לא באמת היינו שם".

ואכן, הפועל עלולה לסיים את המחזור העשירי כשהיא במקום האחרון (!), במאזן של 7:3. במועדון ובצוות המקצועי מבינים שנעשו לא מעט טעויות מאז פתיחת העונה ויודעים שעוד יגיעו שינויים - אבל כולם תמימי דעים שכך זה לא יכול להימשך. "גם עם מה שיש אפשר היה להוציא יותר וזו האחריות של כולם", סיכמו במועדון.

2. דני פרנקו והחיזוק
הפועל ת"א לא היתה ידועה בשנים האחרונות בסבלנות יתר כלפי המאמנים שלה. אלא שבמקרה של פרנקו, למרות צורת ההפסד אתמול - מעמדו בכלל לא על הפרק. בהנהלת הפועל מבינים כי הפציעה של האוול טרפה את הקלפים והותירה את המאמן עם סגל קצר וחסר עומק, במיוחד בקו הקדמי. "עם האוול או בלעדיו, אנחנו לא נעשה לעצמנו הנחות", אמר פרנקו במסיבת העיתונאים. "שיחקנו לא מספיק טוב וזו עובדה, אבל אנחנו יודעים שרק ביחד נצא מהמצב הזה".

כעת פרנקו וההנהלה עומלים על לנסות לצרף שחקן שיכול לשחק בעמדות 3-4, על הבלטה שהותיר רפי מנקו. נכון לעכשיו, אחד כזה טרם נמצא, כאשר ג'יימס בל, שהיה על פרק, דרש סכומים גדולים בהרבה מכפי שהאדומים הציעו. בהפועל הבהירו כי למרות שהמצב לא טוב, הם לא ימהרו להחתים שחקן רק לשם ההחתמה, כי אם יצרפו שחקן שיידעו בוודאות שישדרג אותם. "כמובן שנתחזק, אבל אני עוד לא יודע מי יהיה פה בעוד יומיים", אמר פרנקו, והבהיר: "נביא שחקן שנדע בוודאות שהוא טוב, לא אחד שיגרום לנו לדפוק את הראש בקיר עוד חודשיים ולשאול 'למה בכלל הבאנו אותו'".

3. הפציעה של האוול
בבוקר המשחק אתמול, התלונן האוול על כאבים בברכו השמאלית, זו שעבר בה ניתוח בימיו בהפועל ירושלים. הסנטר המתאזרח נלקח במהרה לבדיקת MRI, שממצאיה יצאו תקינים. עד כשעתיים-שעתיים וחצי לפני המשחק, בהפועל חשבו כי האוול יוכל לשחק, אבל לאחר שהשחקן עלה להתחמם ונבדק לאחר מכן על ידי רופא הקבוצה - הוחלט בעצה משותפת שלא לקחת סיכון ולהותיר אותו מחוץ לסגל.

כבר כשהבינו אנשי הפועל כי האוול לא ישחק, הם נראו לחוצים. "לא ידענו איך אפשר לנצח משחק כזה בלי ריץ'", אמרו במועדון. ההיעדרות של האוול הותירה את הפועל רק עם אלאדה אמינו וגינת כשני הגבוהים היחידים, כאשר פרנקו נאלץ לאלתר עם צוף בן משה בעמדה מספר 4 בדקות מסוימות. כעת, בהפועל יחכו לראות מהו קצת ההתאוששות של האוול, שסובל ככל הנראה מדלקת בברך, שכן כבר ביום שישי מחכה להם מפגש קשה לא פחות מול הפועל חולון. כעת בהפועל ינסו להכשיר את האוול עד שישי, כדי שיוכל לעמוד לרשותו של פרנקו מול חולון.

4. רפי מנקו
בהפועל ת"א חוזרים ואומרים כי ההחלטה לגבי השחרור של מנקו היא סופית ומוחלטת - ולא ניתנת לשינוי, למרות שמאז הפרשה המתוקשרת - הקבוצה במאזן 2:0 בליגה. "השבוע האחרון לא היה פשוט, אני אוהב את רפי, הוא חבר", התייחס תומר גינת. "אבל החלטות הנהלה הן החלטות הנהלה וצריך לכבד אותן. עם או בלי רפי אנחנו חייבים להיראות יותר טוב".

אבל למרות ההצהרה של גינת, בתוך המועדון כבר נשמעו קולות המבקרים את ההחלטה. שהרי, עם מנקו אתמול - על אחת כמה וכמה על רקע הפציעה של האוול - לפרנקו היו הרבה יותר אפשרויות בעמדות 3 ו-4, וחשוב לא פחות, עוד ישראלי לרוטציה. "גם אם ההחלטה לשחרר אותו לגיטימית, למה לא חיכו איתה עד שיימצא לו מחליף?", תהו בקבוצה.

בניגוד למשחק מול ירושלים, מנקו עצמו לא הגיע אמש לדרייב אין, בהמשך ישיר לכך שהוא למעשה "מנודה" ואינו מורשה להתאמן, בזמן שהוא ממשיך לקבל כרגיל את שכרו. בסביבתו של מנקו עדיין יש כעס על הפועל ועל הדרך שבה היא בחרה להיפרד, כשהשחקן עצמו בינתיים ממשיך לחכות להצעה המתאימה. "הפועל ת"א נהגה עם רפי בחוסר תום לב", אמר מקורב לשחקן. "יכול להיות שאם הוא היה על הפרקט אתמול, דברים היו נראים אחרת".