הפועל לביה"ד: העמידו את מכבי לדין על תנועת שיסוף

לאחר אירועי הדרבי ועונש סגירת יציע בדרייב אין, האדומים טוענים לאיפה ואיפה. באופן תקדימי, בקבוצה הפנו את תשומת לב הדיינים למשחק של הצהובים מול הפועל חולון, שבו אוהד הקבוצה ביצע תנועה מסיתה. האלופה לא עמדה כלל לדין, אולם הרחיקה את האוהד

עמרי מנהיים  25.02.19 - 11:41
תחילת כתבה

בהפועל תל אביב מרגישים זה זמן רב שבית הדין של איגוד הכדורסל מפלה אותם לרעה בכל הנוגע לענישה. לאחר שספגו עונש קשה של סגירת יציע ומספר שורות בשל הקללות לרגב פנאן ושירי השואה בדרבי (חלקם הסתמכו על צילומי אוהדים), הם פנו לביה"ד של האיגוד בבקשה להעמיד לדין את מכבי תל אביב - גם כדי לראות כיצד יטפל בכך ביה"ד. בסיס התלונה היא תנועת השיסוף שצולמה בטלוויזיה של אוהד מכבי, אילן השועל, במשחק נגד הפועל חולון שנערך בתחילת החודש.

"רק לאחרונה נערך דיון משמעתי בעניינה של הפועל תל אביב, בו הציג תובע האיגוד תמונות של אוהדים בודדים תוך הדגשת החומרה של התנהגותם", נכתב בתלונת הפועל ת"א. "אנו מצפים שמקרה זה יטופל בקריטריונים זהים, וללא איפה ואיפה תוך לקיחה בחשבון אירועים דומים בהיסטוריה של מכבי תל אביב ובהם תקיפת דובר הפועל תל אביב".

התלונה הגיעה גם למכבי ת"א, שפעלה כנגד אילן השועל - והחליטה להרחיקו ממשחק הליגה הביתי הבא. המנכ"ל, אלי דריקס, שלח מכתב לאיגוד בו הוא כותב בין היתר: "התמונות ברורות ולא משתמעות לשתי פנים. הדבר לא מקובל עלינו ואנחנו מגנים אותו מכל וכל. יש לנו אפס סובלנות כלפי אקטים אלימים. שוחחתי עם אילן והבהרתי לו שזה לא מקובל עלינו, ואם הוא יחזור על מעשים אלה, התגובה תהיה חריפה יותר".

לאחר הפעולה של מכבי ת"א, תובע האיגוד, עו"ד טל אור, נדרש להחליט האם להעמיד את מכבי ת"א לדין לאור צילומי הטלוויזיה. אלא שהוא הסתפק באזהרה בלבד, כאשר הוא מציין לחיוב את הגינוי של מכבי ת"א למקרה.

בהפועל, יש לציין, לא הופתעו שמכבי לא הועמדה לדין ושהתובע הסתפק באזהרה בלבד. הם צפויים להגיב לאור ה"ענישה הבלתי מידתית" לדבריהם ועל כך שבעיניהם, ישנה איפה ואיפה בכל הנוגע להטלת העונשים של ביה"ד המשמעתי של האיגוד.

באיגוד דוחים את טענות הפועל ת"א כי יש איפה ואיפה ומציינים כי העובדה שמכבי נקטה צעדים מהירים נגד אילן השועל הביאה לכך שכלל לא עמדה לדין - בעוד שבהפועל, מנגד, הקבוצה מעולם לא מוסרת שמות אוהדים ולא פועלת נגדם באופן אישי. באיגוד עוד הוסיפו כי רק בשבוע שעבר, הפועל אשקלון עמדה לדין בשל העובדה שהמתופף זרק את מקלות התיפוף לפרקט - אך עונשה הוקל משום שהנהלת הקבוצה הענישה בעצמה את הזורק והרחיקה אותו ממשחק אחד.

ממכבי ת"א נמסר בתגובה: "מועדון הכדורסל מכבי ת"א מתנגד לכל אקט המשדר אלימות ומבקש ממועדון הפועל ת"א בדבר "נאה דורש – נאה מקיים". כפי שאנשי הפועל לא יכולים היו לעמוד מהצד והרגישו צורך לנקוט עמדה בדבר תנועת שיסוף הגרון, כך טוב אם ינקטו עמדה כנגד קריאות שואה, קריאות "שמעון מזרחי תתאבד", תנועות חבל תלייה ועוד רפרטואר של אקטים אלימים שטוב היה אם היו נעלמים מהיציעים".

אילן השועל עצמו ציין באתר הרשמי של מכבי ת"א: "תנועת שיסוף הגרון הייתה לעבר הספסל של מכבי, ששוחטים אותנו ושיתעוררו. לא לכיוון אוהדי היריבה. אני מקבל את ההרחקה שנגזרה עליי".