ליגת העל 2021/2022
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 הפועל ירושלים 13 0
2 הפועל חולון 13 0
3 מכבי ת"א 13 0
4 בני הרצליה 13 0
5 גליל עליון 13 0
6 נס ציונה 13 0
7 הפועל חיפה 13 0
8 הפועל ת"א 13 0
9 הפועל ב"ש 13 0
10 גלבוע גליל 14 0
11 הפועל אילת 14 0
12 ראשון לציון 13 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זמן לקפיצת מדרגה: מדוע זוסמן בחר לצאת לדראפט?

סעיף היציאה ל-NBA, הסיבה לתזמון הרישום לדראפט, ההליך שעוד מחכה לו וההתנגדות של הנהלת מכבי. מה עומד מאחורי הצעד של הפורוורד? הסיפור המלא מאחורי ההחלטה

רועי כהן
רועי כהן  13.04.19 - 08:11

תגיות: יובל זוסמן

תחילת כתבה

יובל זוסמן השתחרר השבוע מצה"ל, והחליט לסדר לעצמו מתנה קטנה, צעד קטן בדרך להגשמת החלום הגדול, כשנרשם לדראפט הקרוב של ה-NBA. ימים יגידו אם בליל ה-20 ביוני, בית משפחת זוסמן בנתניה יצהל כמו בית משפחת כספי ביבנה לפני עשור, אבל אם זה יקרה, הדרך של זוסמן לליגה הטובה בעולם צפויה להיות ארוכה, ארוכה מאוד, והיא כנראה תכלול הבעת עניין מקבוצות באירופה, לצד מסרים והצעות לשדרוג מצד מכבי ת"א, שתרצה לשמור אותו אצלה. אם אכן ייבחר וינסה את מזלו, הוא צפוי לעבור את המסלול המפרך שיכלול מחנות, ליגת קיץ ואימוני ניסיון עם קבוצות. אז מה הוביל את זוסמן לנסות ולהפוך לישראלי השלישי ב-NBA? ואיך זה באמת ייגמר?

חוזה מובטח, אבל איפה?
נתחיל מהסוף. במכבי ת"א לא ממש אהבו את ההחלטה של זוסמן להירשם לדראפט. מאמן מכבי יאניס ספרופולוס התבטא השבוע בנושא ואמר לערוץ הספורט: "אני חושב שהוא צריך עוד שנה שנתיים איתנו, ברמת יורוליג, כדי להתחזק, להשתפר ולצבור ניסיון. לדעתי הוא נרשם מוקדם מדי לדראפט, אבל כמובן שאנחנו מאחוריו, אנחנו תומכים בו ורוצים לראות שחקנים ישראלים מגיעים לרמה הגבוהה ביותר ואנחנו גאים בו. אני לא חושב על מה יקרה אם הוא ייבחר, או אם הוא יעזוב אותנו. זה עדיין מוקדם לדעת".

מאחורי הקלעים, מכבי מעט מוטרדת. במועדון יודעים שאם זוסמן ייבחר במקום נמוך וירצה למצות את ההזדמנות עד תום, הוא ייאלץ לעבור את "המסלול המלא" שכולל מחנות אימונים וליגת קיץ, דבר שעלול לעכב את הצטרפותו להכנה של מכבי לעונה הבאה. בתרחיש הקיצון, שבו זוסמן ישיג חוזה, הוא יוכל לנצל את סעיף היציאה ל-NBA ואז האלופה תמצא את עצמה ללא אחד הפרוספקטים הכי גדולים שלה כבר בעונה הבאה.

לכן ההערכה היא שעוד לפני הדראפט מכבי תנסה להציע לזוסמן חוזה חדש ומשופר, שיתאים לקצב ההתפתחות וההתקדמות שלו בשנתיים האחרונות. בהקשר הזה יש לציין: החוזה שנחתם עם זוסמן כשהיה בגיל 16, נחשב בגדר מציאה של ממש עבור מכבי, ועל פי החוזה הנוכחי הוא צפוי להרוויח בשנתיים הבאות סכום שרחוק שנות אור משוויו האמיתי על פי תרומתו והתקדמותו בפועל.

קופץ למים העמוקים
אם זה יקרה, זוסמן יוכל למשוך את שמו מרשימת המועמדים לדראפט, עד עשרה ימים לפני הדראפט עצמו, כלומר עד 10 ביוני. למעשה, זוסמן ניגש לדראפט הנוכחי שנה אחת לפני הדראפט האחרון שאליו הוא יירשם אוטומטית, ב-2020. ספרופולוס דיבר על כך שזוסמן יוצא "מוקדם מדי" לדראפט, אך כמובן שבכל מחזור עשרות שחקנים נרשמים להליך לפני מחזור הדראפט המקורי שלהם, כך עשה לוקה דונצ'יץ' בעונה שעברה וכך צפוי לעשות דני אבדיה בדראפט של השנה הבאה.

למעשה, זוסמן החליט להירשם לדראפט הקרוב כדי "לבדוק את המים". ברגע ששמו נכנס לרשימת המועמדים, הוא יכול לקבל אינדיקציות מצד נציגי הקבוצות: מי אוהב אותו, כיצד מעריכים אותו, האם יש קבוצה שמוכנה להראות נכונות לחוזה מובטח, או שאולי בשלב הזה "אין לו שוק", ובמקרה הזה הוא אכן רשאי למשוך את שמו. בהקשר הזה צריך לציין: הסיטואציה של זוסמן שונה בתכלית מזו של שחקנים אחרים שעל פי ההערכות צפויים להיבחר גבוה. זוסמן, לעומת זאת, צריך לדעת כיצד השוק מעריך אותו, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא פשוט לצאת אל השוק.

ההחלטה של זוסמן ללכת כבר על דראפט 2019 התקבלה כבר בקיץ הקודם, אחרי הזכייה באליפות אירופה עם נבחרת העתודה. באותו זמן העניין סביבו מצד סקאוטים ונציגי קבוצות היה בשיאו, והנחת העבודה היתה שאם בעונה הזאת הוא יקבל יותר דקות משחק ביורוליג, ייחשף יותר, יתפתח ויתקדם - הוא ייצא לדראפט הקרוב. עד כה, התוכנית עובדת בשלמותה: "זוס" הכפיל את זמן המשחק שלו מ-13.7 דקות בליגה ל-25.6, ומ-8 דקות לכמעט 15 דקות לערב ביורוליג.

אבן דרך חשובה בדרך לדראפט היא כזו שזוסמן דווקא כנראה יחמיץ. נכון לרגע כתיבת שורות אלה, ה-NBA מתכנן לערוך את מחנה הכדורסל הגלובלי שלו, מחנה שאליו מוזמנים כל השחקנים שנבחרו לדראפט הקרוב, בתחילת חודש יוני במונאקו (תאריך ומיקום לא סופיים). אלא שהמועד הבעייתי "נופל" על עיצומן של סדרות הפלייאוף בליגת העל, וזוסמן יקווה שמכבי תצליח לעבור את סדרת רבע הגמר בסוויפ, כדי שמכבי אולי תאשר לו להמריא, גם אם ליום וחצי, לאותו מחנה, ולקבל במה נוספת להראות את כשרונותיו.

המורכבות הזאת היא עדות נוספת לכך שסיכוייו של זוסמן להיבחר בדראפט תלויים במידה רבה ברצון הטוב של מכבי ת"א, שכנראה שתמצא את עצמה בדילמה בין הרצון שלה לפתח את זוסמן ולראות אותו מצליח ברמות הגבוהות ביותר, לבין הצרכים והרצון שלה לגדל שחקן שהיא תוכל ליהנות ממנו לשנים קדימה.

תמיד תהיה לו את מכבי
אז מה יקרה אם זוסמן ייבחר? מכאן התרחישים יכולים להסתעף והדבר הוא תלוי סיטואציה. ברוב המכריע של המקרים, נדיר שבחירה בסיבוב השני מובילה לחוזה מובטח מבלי שהשחקן צריך להשתתף במחנות אימונים ליגת קיץ וכו'. לכן, רוב ההערכות והסיכויים הם שזוסמן ישחק גם בעונה במכבי ת"א, היות שהחוזה שלו מכיל אופציית יציאה ל-NBA בלבד.

חשוב לציין: אסור לפרש את היציאה של זוסמן לדראפט כאקט שנועד להביע רצון לעזוב את מכבי. זוסמן אוהב את מכבי ומרוצה מאוד מההתקדמות שרשם העונה, ממש כפי שהובטח לו בשיחה עם ראשי המועדון בקיץ שעבר, כשהיה נחוש לצאת לעונת השאלה.

עם זאת, כן אפשר לומר שבשלב הבא, זוסמן היה רוצה לשחק בשיטה שמתאימה לו יותר, לצד שחקנים ש"יספרו אותו" ויידעו להשתמש בו טוב יותר. אם את מטרת העלייה בדקות המשחק הוא כבר השיג, היעד הבא של "זוס" הוא להפוך לשחקן דומיננטי ומרכזי. האם זה יקרה במדי מכבי ת"א? התשובות בקיץ הקרוב.