"יש שחקנים שלא ברמה, והרבה מהם מתאזרחים"

אחרי שפציעה קטעה את העונה הטובה בקריירה שלו, גיא פניני התפנה להסתכל מהצד על הענף והוא לא אוהב מה שהוא רואה. וגם: חולון, שמיר, וולדן והמודל שלו. מתוך: "חמישיות"

מערכת אתר ערוץ הספורט  22.05.19 - 16:30
תחילת כתבה

הפועל חולון תפתח ביום שישי הקרוב את סדרת הפלייאוף מול מכבי ראשל"צ, במטרה להעפיל לפיינל פור. היא תיאלץ לעשות ללא אחד המנהיגים שלה, גיא פניני, שנפצע בשריר הירך האחורי וגמר את העונה. בגיל 35, וכשהוא קרוב יותר לסיום הקריירה, הפורוורד חווה פריחה מחדש בחולון והציג את הכדורסל הטוב בקריירה שלו העונה, אך ייאלץ לראות את חבריו נאבקים בלעדיו.

"אני מקווה לחזור בתחילת העונה הבאה", הוא אומר בראיון מיוחד ל"חמישיות", "כרגע אני נותן לגוף לרפא את עצמו. אי אפשר לזרז יותר מידי את ההחלמה. יש פיזיותרפיה, אבל זה ממש בעדינות. אחרי שישה שבועות מהניתוח, מתחילים להגביר את הקצב. יש רופא שמנהל את כל התהליך ואני סומך עליו".

זו הפציעה הכי קשה שלך בקריירה?
"חושב שהפציעה בעקב האכילס הייתה קצת יותר קשה, אבל זה אותו סגנון. היו ימים קשים אחרי הפציעה כי זו בומבה שמגיעה בשנייה. מהתקופה, אולי, הכי טובה בקריירה שלי למצב שבו אני לא יכול לדרוך על הרגל. אבל כמו בשיקום הקודם נכנסתי למוד של מכונה, אני עובד לפי הספר. אעשה הכל כדי לחזור הכי מהר שאפשר".

איך אתה מסביר את זה שפתאום שיחקת הרבה יותר טוב השנה לעומת שנים קודמות?
"קודם כל, הניסיון. כל מה שצברתי במהלך החיים ובמהלך הקריירה מגיע לנקודה הזאת שאתה יותר בוגר על המגרש ויותר שקול. השנה הכל היה ממש סביב ההחלטות שלי, וזה פשוט נתן לי את הבמה לעשות את כל הדברים שאני יודע לעשות הכי טוב. יחד עם הצלחת הקבוצה ושחקנים שלמדו את כל השיטה מהר מאוד, רצנו טוב שיחקנו יפה ועכשיו גם בלעדיי הם ממשיכים לשחק יפה".

כמה מתסכל לראות אותם מהצד?
"מצד אחד, זה מתסכל כי אני לא שם, כי אני לא יכול לשחק. מצד שנ, כיף לראות הם ממשיכים לשחק עם אנרגיות והקבוצה מנצחת".

 במה קורי וולדן השתנה מהשנה שעברה?
"הוא יודע הרבה יותר כי הוא לומד והוא מקשיב. הוא שואל שאלות. יש המון זרים שמגיעים לארץ ולא ממש מתחברים לסגנון האירופי ולא רוצים ללמוד אותו ולא רוצים להתחבר אליו והוא בדיוק הפוך. הוא רוצה להמשיך ללמוד. לדוגמא, קריאת מצבים בפיק-אנד-רול. הוא השתפר בזה בצורה פנומנלית, אם זה לדעת לזהות מה הקבוצה השנייה עושה ואיך לתקוף את זה. כמובן שיש לאן להתקדם אבל אני חושב שהוא שם והוא מבין את החשיבות של הדברים האלו וזה הדבר הכי חשוב".

מה השיטה של דן שמיר?
"כדורסל מאוד חופשי, מאוד פשוט, אין הרבה הגבלות".

איך אתה מסביר את זה הרי הוא היה בגלגול הקודם הפוך מזה?
"קודם כל הוא הגיע מבית ספר לכדורסל, שגם שם היה סגנון משחק מאוד חופשי. אבל הוא הגיע להפועל ירושלים ובאמת הכל היה תבניות והיום הוא התאים את עצמו. הוא ברמה של פיני גרשון ודייויד בלאט. הוא שם במקצוענות שלו, ביסודיות שלו ובגישה שלו למקצוע. אצל דן אין בולשיט. הכל ענייני ומאוד ישיר. אין את ה"לערבב" וזו אחת הסיבות שאני מאוד מתחבר אליו".

תהיה מאמן אחרי הכדורסל?
"אני רוצה להמשיך במקצוע. זה הדבר שאני הכי אוהב ומבין בו. אני לא מבין בדברים אחרים".

אם היית צריך לבחור כל מאמן שתידמה לו בקריירת האימון, אם תאמן, מי זה יהיה?
"אני מאוד מתחבר לשאראס. אני חושב שהאש שלו למשחק והטירוף הזה... לא כל אחד יכול לעשות את זה. או שיש לך או שאין לך ואני חושב שיש לי את זה, חוץ מזה שהכדורסל שלו זה דמיוני".

רעשי רקע מספרים כי דן לא ימשיך שנה הבאה בחולון - איך אתה יכול להסביר דבר כזה?
"קשה לי להסביר דבר כזה. בוא נעזוב את התוצאות, שהן מדהימות, ונסתכל על הדרך של הפועל חולון ב-3 השנים האחרונות, שהיא מדהימה. אני יודע שכרגע דן לא סגור בקבוצה. אני הגעתי להפועל חולון בעיקר בגלל דן שמיר, ההיכרות והקשר שלי איתו".

הבעלים והיו"ר כ"כ חזקים שהם מאמינים שהם יכולים למנות מאמן אחר ולבחור שחקנים מתאימים?
"ממה שאני מכיר את ההנהלה ואת שלמה אייזיק, הם ממש לא כאלו. צריך להגיד מילה טובה להנהלה ולשלמה שמציבים כל עונה קבוצה ראויה ותקציב גם לליגה וגם לאירופה. זה לא דבר מובן מאליו. הם מקבלי ההחלטות ויש להם את ההחלטות שלהם והם צריכים לחיות איתם".

מתחילה להיווצר יריבות בין חולון להפועל ירושלים. זה התבטא בסיפור עם אמארה והאזרוח
"אני לא מבין את כל העניין הזה של לגלוש מעבר לספורטיביות, אם בדרבי או ביריבות בין חולון לי-ם. זה לא מתאים ולא צריך להיות שם. שכל קהל יעודד את הקבוצה שלו ושתהיה אווירה כמה שיותר טובה וחמה. אם ננקה קצת את הדברים האלה ונשים אותם בצד, יהיה פה הרבה יותר כיף".

שנה הבאה בלי חוק רוסי - עמדתך?
"לדעתי החוק הרוסי מיצה עצמו. אני מבין את ההחלטה לבטל אותו. יש הרבה דברים אחרים שצריך לטפל בהם: ריבוי המתאזרחים בארץ, שנהיה קצת בדיחה. אם קבוצה מקבלת החלטה להחתים שחקן לא על בסיס מקצועי, אלא על כלכלי אז אנחנו הולכים למקום רע. ברגע שהשחקנים האלו מגיעים והרמה יורדת והכדורסל נהיה פחות טוב, אתה חושב שהליגה השנה טובה? אני חושב שלא. למה? כי יש הרבה שחקנים שלא מתאימים לרמה ורובם, הרבה מאוד מהם, הם מתאזרחים. יש גם מתאזרחים טובים שמוסיפים לרמה. צריך למצוא את הפתרון שמי שמגיע לפה שיהיה שחקן טוב".