י-ם דורשת: שלמו על השנים שהיינו ביורוקאפ

האדומים זועמים שלא זכו למענק מהמנהלת כפי שמקבלת ראשל"צ

רועי כהן
רועי כהן  25.06.19 - 21:53
תחילת כתבה

היורוקאפ הודיע אמש באופן רשמי כי מכבי ראשל"צ תשתתף במפעל, ובזמן שיש לברך על כל נציגה ישראלית בכדורסל האירופי, מאחורי הקלעים מתנהל מאבק קשה בין הפועל ירושלים למנהלת הליגה. הסיבה: מכבי ראשל"צ תזכה למענק מטעם המנהלת על השתתפותה ביורוקאפ, ואילו ירושלים, ששיחקה ביורוקאפ בשנים האחרונות, לא זכתה לאותו מענק. בעקבות כך, ירושלים דורשת מהמנהלת לקבל את אותם מענקים באופן רטרואקטיבי.

על פי החלטת המנהלת משנים קודמות, המענק לקבוצות המשתתפות במפעלים אירופאים יינתן רק במקרה שבו מדובר בהשתתפות על בסיס הישג ספורטיבי. זו הסיבה שמכבי ת"א, שמשתתפת ביורוליג על בסיס רישיון קבוע, לא זכאית למענק, וזה היה בזמנו ההסבר לאי מתן המענק להפועל ירושלים, בטענה שנכנסה ליורוקאפ על בסיס "וויילד קארד", כרטיס חופשי. מדובר במענק של כ-650 אלף שקלים לכל קבוצה שמשחקת באירופה.

בירושלים מתרעמים על ההגדרה הזו, מכיוון שעל פי הודעת היורוקאפ מיוני 2017, המפעל יעניק מקום מובטח לנציגה בישראל שתסיים את העונה במקום הגבוה ביותר, פרט למכבי ת"א שמשחקת ביורוליג. בירושלים מדגישים כי אותו מקום הובטח לישראל, ולא להפועל ירושלים באופן פרטני.

ב-2017 ירושלים זכתה באליפות ועל כן מקומה ביורוקאפ הובטח על בסיס ההישג הספורטיבי, ולכן האדומים טוענים כי הם היו זכאים כבר אז למענק המנהלת. בהודעת היורוקאפ בזמנו הודגש: "המקום של כל מדינה יהיה מבוסס על המיקומים הסופיים בליגה המקומית אחרי הפלייאוף ואחרי שתתברר זהות המשתתפות ביורוליג לעונת 2017-2018". ראוי לציין כי באותו זמן לירושלים אכן היה הסכם עם היורוקאפ שלפיו היא תשתתף במפעל, גם אם לא תצליח להגיע אליו על בסיס ספורטיבי, אך בקבוצה טוענים כי ברגע והקריטריון הספורטיבי הושג - המנהלת הייתה חייבת לכלול אותם במענק.

אחת הסיבות העיקריות למעבר של ירושלים מהיורוקאפ אל ליגת האלופות היה בגלל אי הזכאות למענק המנהלת. בתקופת אורי אלון, בירושלים הסכימו "לספוג" את אי הזכאות, ואילו כעת הדבר מהווה שיקול מהותי בבחירת המפעל האירופי. יש לציין כי המועדון מהבירה לא לבד במאבק: מכיוון שהמענקים הם למעשה חלק מעוגה תקציבית שמתחלקת בין יתר הקבוצות שמשחקות באירופה, גם קבוצות כמו הפועל חולון ונס ציונה עלולות להינזק מההחלטה הפתאומית לאשר את המענק למכבי ראשל"צ. בירושלים מדגישים כי ההחלטה התקבלה ללא אישור דירקטוריון הליגה ובניגוד למנהל תקין.

ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "המיקום של קבוצות ליגת העל ביחס להשתתפות במפעלים האירופים נקבע על פי סיום העונה הסדירה. למעט האלופה מכבי ת"א שמשוריינת ביורוליג, הבאות אחריה הפועל ירושלים והפועל חולון נרשמו לצ'מפיונס ליג (הפועל אילת בחרה שלא להירשם למפעל אירופי). לאחר מכן נמצאת נס ציונה, גם היא רצתה להגיע לצ'מפיונס ליג, אך האולם שלה לא עומד בסטנדרטים הנדרשים ולכן נרשמה ליורופקאפ".

"הליגה הישראלית קיבלה לקראת העונה הבאה מקום על בסיס ספורטיבי במפעל היורוקאפ והבאה בתור על פי המיקום היא מכבי ראשל"צ שנרשמה למפעל. על פי תקנון המנהלת, 8 הקבוצות הראשונות בסיום העונה הסדירה זכאיות להשתתף במפעלים האירופים ואנו מברכים על כך שנכון לעכשיו יש לנו 5 קבוצות שייצגו אותנו באירופה. אנו מאמינים שהישג זה יתרום ויקדם לא רק את הקבוצות אלא את הליגה הישראלית כולה. הגיעה לידינו הקובלנה של הפועל ירושלים בנושא התמיכה הכספית והעניין עבר ליועץ המשפטי, נשב עם ירושלים בקרוב ונברר את דרישתם".