יד המקרה: המסע הלא שגרתי של אייזנדורף

בן לפעיל שלום, סגר במצרים ואותר במזל. על הרכש של הפועל

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  01.07.19 - 13:20
תחילת כתבה

אייזאה אייזנדורף הוא המקרה הקלאסי של שחקן שבנסיבות אחרות לגמרי, בכלל לא היה מגיע לישראל. לא מעט מזל, אם תרצו, הוביל אותו בסופו של דבר לכאן - להפועל חיפה ומשם לקפיצה משמעותית עד להפועל תל אביב. אבל אם לשפוט על פי מסלול הקריירה שלו עד עכשיו, ממש לא בטוח שזה ייעצר כאן.

נלך קצת פחות משנה אחורה. אייזנדורף מסיים את הקולג' ב-NCAA2, במכללת קטנה בשם לה מוין, עם ממוצעים של 11.5 נקודות, 5.5 ריבאונדים ו-42% מרשימים מחוץ לקשת. אייזנדורף רצה לצאת החוצה, לעבר החוזה המקצועני הראשון שלו, כשמי שסלל לו את דרך היה לא אחר מאשר אורן עמיאל, מאמן נימבורק הצ׳כית.

עמיאל הוא מכר של המשפחה, וככזה, הוא החל לחפש לפורוורד קבוצה בישראל - בכלל כזר. אייזנדורף יצר באוגוסט קשר עם סוכן השחקנים רז גל, שהסביר לו שבחודש אוגוסט קצת קשה למצוא קבוצה לזרים, גם בליגה הלאומית, שכן רוב הסגלים כבר די סגורים. על אחת כמה וכמה זה קשה, כשמדובר בשחקן בעונת רוקי שמגיע מליגת המכללות המשנית.

פניו של אייזנדורף היו לעבר מצרים, שם היה לו חוזה ב-5,000 דולר לעונה. אלא שאז, די משום מקום, עלתה סוגיית יהדותו של אייזנדורף, שאמר כמעט בדרך-אגב שהוא עשה ברית מילה ונולד בישראל, לאם שהתגיירה ולאב שהיה פעיל שלום וחי בזמנו בארץ. "שלח לי צילום דרכון של ההורים שלך ותעלה מהר על מטוס", אמר לו אז רז גל.

אין צורך להסביר על ההבדל בין למצוא קבוצה לשחקן - לבין למצוא קבוצה לשחקן מתאזרח ישראלי, במיוחד כאשר בליגה השניה יש מקום לשני זרים בלבד. אייזנדורף נחת בישראל והוצע למספר קבוצות - לליגה הראשונה זה עדיין לא היה מספיק טוב, כי כאמור מאמנים פחות אוהבים "להמר" על שחקנים שסיימו קולג' ב-NCAA2, והפועל חיפה של עופר רחימי היתה זו שהחתימה אותו. "השנה הראשונה היא שנת התאקלמות, עכשיו הוא מבין הרבה טוב את הכדורסל האירופי", מספר המאמן.

אבל למרות שזו היתה העונה הראשונה שלו כשחקן מקצוען, אייזנדורף התאקלם מהר. "כבר בדיסק הראשון שראיתי ומהאימון הראשון, ידעתי שיש כאן שחקן עם פטנציאל גבוה", מוסיף רחימי. את הופעת הבכורה שלו, מול הפועל כפר סבא במחזור הראשון, הוא סיים עם 8 נקודות ו-6 ריבאונדים. במחזור שלאחר מכן, הגיע הדרבי, וכאן - שוב הנסיבות, יש שיאמרו יד הגורל, שיחקו תפקיד מרכזי.

מספר חברי הנהלה של הפועל תל אביב הגיעו לדרבי הראשון של חיפה מזה 19 שנים כצופים ותו לא. אייזנדורף היה אלמוני לגמרי עבורם, שם שהם מעולם לא שמעו ובטח שלא ראו משחק. אבל המתאזרח בן ה-23 נתן הצגה עם 17 נקודות, 6 ריבאונדים ומדד 26, וסחף יחד עם נאור שרון את האדומים לניצחון יוקרתי בקרב העירוני. מאז אותו ערב, הפועל ת"א שמה עליו מעקב צמוד.

אנשיה הקפידו להתעדכן בביצועיו ולראות חלק ממשחקיו של אייזנדורף, כשלקראת סוף העונה - כשהיה ברור שהוא הופך לשחקן חופשי - כבר החלו בשיחות עימו. לשחקן היו הצעות מקבוצות נוספות בליגה הראשונה ובליגה השניה, אבל הפועל היתה היעד המועדף עליו מלכתחילה, מה גם שהיא היתה מעוניינת להחתימו בחוזה ארוך טווח.

נכון לעכשיו, בהפועל מייעדים לאייזנדורף את תפקיד המחליף של כוכב הקבוצה, תומר גינת, בעמדה מספר 4. אבל אסור לשכוח שאותו גינת, שיסיים חוזה בקיץ הבא, הגיע גם הוא על תקן שחקן מחליף מהליגה הלאומית - ותראו איפה הוא היום. "אייזאה הוא בחור צנוע וחרוץ", מעיד רחימי על אייזנדורף, שסיים את העונה הקודמת עם 9.8 נקודות ו-6.1 ריבאונדים. "יש לו טאץ' מצוין בקליעה, הוא למד הרבה השנה ואין לי ספק שהוא ימשיך ללמוד ולהשתפר. אני שמח שהוא מגיע להפועל ת"א ולמאמן ומנטור כמו אריאל בית הלחמי. הוא אצל המאמן הנכון מבחינתו".

לכולם ברור שלמרות שאייזנדורף מגיע כהבטחה גדולה, הוא לא יקבל באופן מיידי את המפתחות על הפרקט. "אם הוא יתקע יתד בהפועל תל אביב זה מצוין. אני מאמין שהוא גם יצליח, אבל זה תהליך וזה ייקח זמן", מסכם רחימי. להפועל הוא מגיע כהשקעה לטווח ארוך, ולפחות על פי מקרי העבר בשנים האחרונות (גינת, בר טימור ובתקווה גם ים מדר) - כשהפועל מחליטה להמר על שחקן צעיר עם פוטנציאל, זה בדרך כלל גם מצליח. ובמידה שכולם מסביב גם תהיה סבלנות, יכול להיות שבעוד כמה שנים, אייזדנורף עוד ייחשב לאחת ה"גניבות" הגדולות.