לטאביוס: "לא חושב על חולון, והם לא עליי"

סנטר הפועל ת"א בהתבטאות ראשונה על האקסית. וגם: הניצחון ש"הרגיש כמו לידה"

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  03.12.19 - 08:47
תחילת כתבה

1. קצת ימים של שקט
זה הלך לה קשה, להפועל תל אביב, אולי הכי קשה שיכול להיות. האדומים ניצחו אתמול (שני) 97:102 את הפועל באר שבע, אחרי הארכה, כשגם זה כמעט ברח להם מהידיים בגלל רצף של טעויות בדקות הסיום. "הניצחון הזה הרגיש קצת כמו לידה", אמר תומר גינת, שסיים 25 נקודות ו-9 ריבאונדים. "היינו צריכים לגמור את המשחק הזה 20 פעמים לפני שניצחנו אותו באמת".

הפועל היתה ביתרון של 7 נקודות, פחות מדקה וחצי לסיום, וגם הובילה ב-3 נקודות, 5 שניות לסיום, כשעדי כהן-סבן המצוין עומד על הקו. את הראשונה הוא קלע, את השניה החטיא בכוונה, רק כדי שבן אלטיט, בנגיעתו הראשונה בכדור, יקבע הארכה. "כל העולם ידע שהוא הולך להחטיא, אבל עדיין אלטיט לקח את הכדור מעליי", אמר גינת בכנות. "זה היה רגע מאוד קשה לכולם, אבל צריך אופי מסוים כדי לחזור מכזה סל להארכה, עם כל הלחץ שהיה עלינו".

ובאמת, אלו היו רגעים לא פשוטים שהפועל הצליחה להיחלץ מהם ולצאת עם ניצחון בית ראשון בליגה העונה. הניצחון הזה שיחרר קצת לחץ במועדון, שגבר לאחר ההפסד למכבי ראשון לציון ביום שישי. "זה היה קשה מאוד וזה היה בשיניים, הכל הולך נגדנו כרגע, אבל הניצחון הזה היה מאוד חשוב", אמר אריאל בית הלחמי בסיום. "מה שחשוב זה שאנחנו מתבגרים ומתגברים. היינו צריכים קודם את הניצחון לקהל שלנו, להנהלה ולשחקנים שעברו תקופה לא פשוטה, אבל אסור לשכוח שזה בסך הכל משחק אחד".

ההתוצאות הלא טובות שמו את בית הלחמי במרכז בתקופה האחרונה, כשבהנהלה באו כלפיו בטענות לאור הפתיחה הלא טובה, שכן בגזרת השחקנים נעשו כל השינויים הנדרשים. עם הניצחון אתמול, הוא קנה לעצמו עוד קצת ימים שקט, לא דבר של מה בכך במקום דורשני כמו הפועל ת"א. "אני לא בלחץ אף פעם, אני לא קורא, לא שומע", אמר המאמן. "אני מתרכז בעבודה שלי. עברתי תקופה לא קלה, אבל אני עדיין פה, חי, נושם ותמיד מחייך".

2. לא ממש שומרים
ועדיין, זה ממש לא היה משחק למזכרת מבחינת היכולת של האדומים, בטח ובטח שלא בחלק ההגנתי: ב"ש קלעה 47 נקודות במחצית הראשונה, כאשר ספנסר ווייס עושה ככל העולה על רוחו עם 7 שלשות (!) עד ההפסקה, רובן חופשיות לחלוטין. "יש פה שחקנים טובים מאוד, אבל עדיין אין פה קבוצה טובה מאוד", אמרו במועדון, בעיקר לאור היכולת ההגנתית.

ברבע השלישי האדומים הידקו מעט את ההגנה, אבל חזרו לסורם ברבע המכריע - לשמחתם, הפעם זה לא עלה להם במשחק. "הבנו שבשביל לנצח את המשחק אנחנו צריכים להקריב יותר", אמר גינת. "כדי להיות קבוצה שמנצחת משחקים באופן עקבי בליגה הזו, נצטרך לשמור ולשחק יותר טוב למשך יותר דקות".

מקום שבו היה דווקא שיפור הוא הריבאונד: בפרמטר הזה האדומים ניצחו 43:44, אבל איפשרו 13 ריבאונד התקפה לבאר שבע - שזה לא מעט, אבל בטח לא 22 הכדורים החוזרים שהורידה מכבי ראשון לציון מתחת לסל של הפועל ביום שישי. מי שעזר לעשות את ההבדל הוא לטאביוס וויליאמס, שסיים עם 16 כדורים חוזרים. "אחרי כל השינויים, הקבוצה הזו צריכה מעכשיו להתחיל לרוץ", אמרו במועדון. "יש לא מעט בעיות לתקן, צריך לעשות את זה תוך כדי תנועה".

3. לטאביוס מדבר
לטאביוס וויליאמס היה נפלא אתמול עם 21 נקודות ב-9 מ-10 מהשדה ו-16 ריבאונדים כאמור. עצם העובדה שהוא שיחק 41 דקות מלמדת עד כמה גדולה החשיבות שלו עבור הפועל, למרות שזה היה בסך הכל משחקו השני במדים האדומים. אחרי שבמשחק הקודם הוא שותף למשך 9 דקות בלבד ולא ממש נראה מחובר, אימון וחצי הספיקו לו להיכנס לסיסטם. "זה מרגיש מדהים", הוא אמר לאחר ניצחונו הראשון בהפועל. "למדתי את המהלכים, המאמן שלח חלק מהם באימייל, צפיתי בהם כל הלילה ולמדתי כדי להרגיש יותר בנוח איתם".

וויליאמס היה המצטיין של הפועל אתמול, וזו גם היתה הזדמנות טובה לשמוע אותו מדבר לראשונה על הסערה שהובילה אותו לעזוב את הפועל חולון מוקדם מהצפוי."מה שקרה, קרה, אי אפשר להחזיר את זה לאחור, אבל לפחות אני עדיין בישראל ואני עדיין משחק כדי לנצח ואי אפשר לעצור אותי", סיפר הסנטר.

חולון, כזכור, קיבלה את ההחלטה להיפרד מוויליאמס לאחר התקרית במגרש החניה בסיום המשחק מול נהריה, אחריה גם הגישו שני אוהדים תלונה במשטרה נגדו. ומהשורה התחתונה, בסופו של דבר, הוא יצא מרוצה: "זה היה טוב לשני הצדדים, שנינו רצינו שזה יסתיים וכל אחד הלך לדרכו. אני כבר לא ממש חושב עליהם ואני בטוח שהם כבר לא חושבים עליי. אלה החיים".

4. הספסול של מארק ליונס
לראשונה מאז שהגיע להפועל ת"א, מארק ליונס לא עלה בחמישיה, כשגם את כל הרבע השלישי הוא ראה מהספסל. "היינו צריכים לעשות זעזוע, וזה מה שהחלטתי שצריך לקרות", הסביר בית הלחמי את הסיבות לחלוקת הדקות הפחות-שגרתית של הרכז שלו, שקיבל 23 דקות (הכי מעט העונה), כאשר ים מדר מקבל 24 דקות.

ליונס שיחק בסופו של דבר במרבית הדקות ברבע האחרון ובהארכה, כשהוא נכנס ויוצא לטובת חילופי הגנה-התקפה, אבל בסופו של דבר, נראה שהמסר עבר. "הוא קיבל את זה כמו גבר ושיחק גמו גבר", החמיא בית הלחמי.