מבוקש: ישראלי. האופציות של מכבי ת"א

מכת הפציעות מאלצת את מכבי ת"א לצרף שחקן מקומי, ולא מעט אופציות עלו: מיפתח זיו דרך רפי מנקו ועד אמארה. למי הסיכוי הגבוה ביותר ללבוש את המדים הצהובים העונה?

רועי כהן
רועי כהן  21.01.20 - 16:05
תחילת כתבה

מכת הפציעות שלא עוזבת את מכבי ת"א והעובדה שנותרה עם שני ישראלים בכירים שוב שלחה את מקבלי ההחלטות לצאת אל השוק עמוק בתוך החורף הקר והגשום. שמות של שחקנים עולים כל הזמן, גם בשיחות סגורות וגם מטעם סוכני שחקנים שמזהים הזדמנות לעסקה, אך נכון לרגע כתיבת שורות אלא, אף שחקן או קבוצה קיבלה לא קיבלו לידיהם הצעה רשמית מהאלופה. אז מי השחקנים שיכולים להצטרף למכבי ת"א, ומהן הסיבות שהמהלכים הללו יכולים לצאת לפועל או להיגנז?

יפתח זיו
למה כן: חשבון הבנק של הפועל גלבוע/גליל כבר ידע ימים יפים יותר, ופיצוי של כמה עשרות אלפי דולרים יכול לשמש בלון חמצן לא רע לקבוצה מגן נר. עבור זיו עצמו מדובר אולי בהזדמנות שלא תחזור לצאת ממעגל קבוצות התחתית ולהוכיח את עצמו בטופ של הכדורסל הישראלי. מכבי תקבל שחקן רעב, מנוסה ברמת הליגה ומתאים כדי להוריד עומס מהקו האחורי.
למה לא: בתסריט לא תלוש מהמציאות, פתאום אנחנו יכולים להתבשר שבכל זאת יהיו שתי יורדות לליגה הלאומית. מדוע שגלבוע תהמר ותשחרר את הגארד הישראלי הבכיר שלה ותסתכן במאבקי ירידה אחרי שכבר חשבה שהיא יכולה לפזול לפלייאוף?

אמארה סטודמאייר
למה כן: לא חסרות סיבות - שם ענק, מחזיק באזרחות ישראלית, מכיר את הליגה, יכול לתרום גם ברמת יורוליג והחתמה שלו תהיה בבחינת "אצבע בעין" ליריבה המרה הפועל ירושלים.
למה לא: מכבי חשבה על אמארה ברצינות כבר באמצע העונה שעברה. אלא שאז הגיע חצי גמר הפיינל פור ויאניס ספרופולוס ראה איך שחקן כמו דיימון סימפסון "עושה בית ספר" לאולסטאר לשעבר, והיווני אמר לא תודה. בנוסף, סטודמאייר מזוהה כסוג של סמל ירושלמי בשנים האחרונות, והעובדה שהוא עדיין מחזיק במניות של הקבוצה מהבירה עלולה לעורר בעיות אתיות.

חנן קולמן
למה כן: הגארד בן ה-35 משחק כעת בדנמרק ושחרורו לא אמור להיות מסובך מדי. קולמן מנוסה מאוד, נחשב לנוח בחדר ההלבשה ויכול להיות תוספת סולידית עבור הקו האחורי הדואב של מכבי, לפחות בליגה.
למה לא: במכבי יש העדפה לשחקן שיכול לשחק ביורוליג בהינתן סיטואציה מסוימת, אך לאורך הקריירה הארוכה שלו, קולמן מעולם לא שיחק ברמה שקרובה ליורוליג. בנוסף, גם גילו המתקדם לא משחק לטובתו.

אדריאן בנקס
למה כן: מאז שעזב את הפועל ת"א, בנקס חווה רנסנס באיטליה עם עונת שיא בברינדיסי עם 21.2 נקודות למשחק בליגה האיטלקית ויכולת מצוינת בליגת האלופות. אם יגיע, מכבי תקבל שחקן בכושר אולי הטוב בקריירה, שמכיר את הליגה ויכול לתרום גם ביורוליג.
למה לא: קשה לראות איך האיטלקים יסכימו לוותר על השחקן הכי טוב והכי חשוב שלהם. כדי שזה יקרה מכבי תצטרך להציע פיצוי מפתה מאוד, דבר שלא מתאפשר במסגרת התקציבית הנוכחית.

רפי מנקו
למה כן
: זוכה להערכה רבה בקרב הצוות המקצועי ויכול להיכנס למשבצת של זוסמן בצורה די חלקה. עם הפיצוי המתאים, סביר להניח שאילת, שמשוועת למשאבים כלכליים, לא תעמוד בדרכו.
למה לא: המסוגלות של מנקו להצליח במקום אחר שהוא לא הפועל אילת, עדיין טעונת הוכחה, וקשה להעריך את סיכוייו להצליח במערכת תובענית כמו מכבי ת"א, אחרי שלא התאים למערכת תובענית לא פחות כמו הפועל ירושלים.

גולן גוט
למה כן: שחקן בקו עלייה מתמדת, גם סטטיסטית וגם מבחינת סט היכולות. זוכה להערכה רבה מצד הצוות המקצועי, אחד הבודדים שיכול לקבל במכבי חוזה ארוך טווח לעומת רוב הפתרונות הזמניים ברשימה.
למה לא: נס ציונה בעונה מצוינת עם שאיפות ללכת עד הסוף באירופה, וקשה מאוד לראות אותם משחררים את גוט, גם לא עבור פיצוי נכבד.

תומר גינת
למה כן: החלום הרטוב של מכבי. זה שאם יבוא, אמור להשתלט על עמדה מספר 4 בשנים הבאות, אחרי לכתו של אבדיה ועתידו הלא ברור של כספי. ייתן תפוקה מיידית בכמות דקות בלתי מוגבלת, וסוף סוף יוכל לשחק במסגרת אירופאית.
למה לא: רק תרחיש דמיוני, קיצוני ובלתי הגיוני בעליל, בשילוב סכום פיצוי אסטרונומי, ישכנע את הפועל ת"א לוותר על הנכס הכי גדול שלהם בשנים האחרונות, ועוד ליריבה המרה ביותר שלה.

אבי בן שימול
למה כן: השחקן היחיד ברשימה שלגביו אנחנו יכולים לומר שאכן נעשה מהלך רציני מצד מכבי. לבסוף המאמצים לא הבשילו, אך ההערכה המקצועית ומידת ההתאמה לסיטואציה הקיימת בהחלט שם.
למה לא: מאותן סיבות שזה לא קרה בעבר - בן שימול הוא השחקן החשוב ביותר באילת ובלעדיו הקבוצה תמצא את עצמה מסובכת בתחתית. במוסף, הוא חתום על חוזה מובטח לשנתיים נוספות אחרי העונה הנוכחית - דבר ששחקן בגיל 35 לא ירצה לוותר עליו.

עידן אלבר
למה כן: מושאל ממכבי ת"א לנס ציונה. נחשב לאחד מתוצרי מחלקת הנוער הבולטים בשנים האחרונות. לכן, אך טבעי שהוא יהיה האיש שיחזור הביתה ויוריד את העומס מחבריו מתוך מבט אל העתיד. בנוסף, הוא לא מקבל יותר מדי דקות בנס ציונה, שאולי לא תעמוד בדרכו.
למה לא: נס ציונה בעונה מוצלחת וזקוקה לסגל רחב על מנת לעמוד במטרות שהציבה לעצמה באירופה.

פרדי בורדיון/טראוויס ווריק/ספנסר וייס
למה כן: אמנם שלושה שחקנים שונים מקבוצות שונות, אך כאלה שעם הפיצוי המתאים יוכלו לקבל שחרור מקבוצותיהם.
למה לא: סיטואציות חוזיות וקבוצות עם שאיפות שלא ימהרו לוותר על שחקנים כל כך חשובים.