תחת זכוכית מגדלת: ניתוח מעמיק על דני אבדיה

האופן בו מבנה הגוף משפיע על הקליעה, ה-IQ ההגנתי הגבוה ובאיזו משבצת הוא הכי יבוא לידי ביטוי. בארה"ב ניתחו לעומק את הכשרון של מכבי ת"א, וסיפקו נקודת מבט מרתקת

מערכת אתר ערוץ הספורט  30.01.20 - 17:05

תגיות: דני אבדיה

תחילת כתבה

העניין מסביב לדני אבדיה ממשיך. אחרי שלא מעט סקאוטים כבר הגיעו למשחקי יורוליג של מכבי תל אביב כדי לבחון את הכישרון בן ה-19 על מנת להעריך אם הוא יתאים ל-NBA, היום (רביעי) פורסם דו"ח מעמיק של ספנסר פרלמן מהאתר The Stepien' עם ניתוח מעמיק ביותר לגבי כל היתרונות והחסרונות של אבדיה בהתקפה ובהגנה.

"לא שחקן מפתח, אבל בראש הרוטציה"
ראשית צוין כי אבדיה הוא בעצם פורוורד מוביל כדור, והוא יכול להיות או שחקן חמישייה או בראש הרוטציה, אך לא נחשב לשחקן מפתח. כמו כן, רשומים בדו"ח כל הנתונים הסטטיסטיים של היהלום העונה, בשקלול עם משחקי הליגה ועם אירופה. אחת הנקודות המרכזיות שצוינו הייתה לגבי הצורה בה הוא מקפל את הגוף בזמן שהוא זורק שלשות.

בפן ההתקפי, הסקאוט החמיא לאבדיה: "הוא מוסר טוב מאד, חותך טוב מאד ומסיים יפה עם יד נהדרת. יש לו כדרור יציב ובטוח. הוא עדיין לא קלעי, אבל המבנה נראה טוב מהחזה ומעלה, רק צריך לתזמן טוב יותר את התנועות מהחלק התחתון של הגוף. עם הגב אל הסל הוא משחק די פשוט, אך יעיל. עושה עבודה טובה עם הפיזיות ועם שימוש בגודל שלו כדי לגבור על יריבים קטנים בזמן חילופים. הוא לא מישהו שיכול לייצר לעצמו בלי חסימות. לעומת זאת יש לו IQ גבוה בפן של זריקות חכמות, לא לוקח זריקות רעות או מאולצות. לא נוטה לאבד כדורים, אך כן נוטה לפעמים לשחרר מסירות מאולצות".

"כשרוני, אבל לא יהיה קל לנצל את הכשרון שלו"
הסקאוט ניתח לעומק גם את ההגנה של הכישרון: "מדובר באתלט טוב עם רגליים זריזות, אך לא מספיק זריז בתנועה לצדדים ואין לו מספיק רוחב גוף כדי להיות שומר יעיל באזור הטבעת (למרות שהוא כן מסתובב טוב כדי להגן על אזור הצבע). הוא לא מספיק מהיר על מנת לשמור על שחקנים מחוץ לקשת באופן קבוע, וגם לא מספיק חזק כדי לשמור על שחקני 4 באופן קבוע. אבדיה יהיה שחקן תלוי מאצ'-אפ, אבל לא כזה שאפשר בקלות לנצל".

יחד עם זאת, הסקאוט הזהיר מנקודות החולשה של הישראלי: "יש לו IQ הגנתי גבוה, אבל החסרונות שלו מגבילים אותו מאד. אבדיה חייב לעבוד על עבודת רגליים ושמירה על שחקנים מחוץ לקשת. אין לו מספיק שליטה על הגוף שלו שתעזור לו לעצור או להמשיך לנוע לצדדים מול שחקנים מהירים. צריך גם לשפר את האיזון שלו. לעומת זאת, אם שחקן עובר אותו בכדרור, הוא עושה עבודה טובה בלמצוא זווית כדי לחזור להגן. הוא גם מתקשר טוב בהגנה".

לסיכום נכתבו בדו"ח שתי אפשרויות לעתיד הקרוב של השחקן לקראת ה-NBA:
- האופציה הטובה: פליימייקר שני שיכול לעשות קצת מהכל ברמה גבוהה. לא קלעי מוביל, אבל מתפתח לאחד יציב.
- האופציה הרעה: פורוורד אנרגטי שעושה קצת מהכל ברמה ממוצעת, או מתחת לממוצע. הזריקה שלו לא משתפרת בשלב זה, וזה משהו שמעורר דאגה.