"המדינה צריכה להתערב, הספורט חשוב מעוד טנק"

בצל המשבר הכבד, בעלי י-ם אייל חומסקי והמאמן עודד קטש העניקו ראיון בלעדי לערוץ הספורט: החשש שקבוצות ימחקו, הרגע שבו הבינו שהעונה עומדת להיעצר ("היו להראל דמעות בעיניים"), הפספוס ("זו כמעט קבוצת יורוליג") והמסר האופטימי: "הסגל יישאר"

רועי כהן
רועי כהן  23.03.20 - 12:52
תחילת כתבה

בימים שבהם כל עולם הספורט מתאבל על עצירת התחרויות בכל רחבי תבל, הפועל ירושלים הולכת ומסתמנת כאחת הקבוצות שברמה המקצועית נפגעו הכי הרבה מהתפרצות נגיף הקורונה. לראשונה מאז תחילת המשבר, התייצבו בעלי הקבוצה אייל חומסקי והמאמן עודד קטש מול המצלמות, ובראיון בלעדי לערוץ הספורט מדברים על תחושת הריקנות, החשש מנזק כלכלי בלתי הפיך וההבנה שהפרויקט המיוחד שבנו לא יגיע לסוף הספורטיבי שייחלו לו כל כך.

"באמונה שלי, חד משמעית כן, אנחנו בין הנפגעים העיקריים", אומר חומסקי, "אין ספק שהיה לנו את כל המרכיבים בתוך העוגה הזאת כדי להביא עוד שני תארים. גם הפיינל פור בירושלים, היינו בדרך לשם, יתרון ביתיות, ניצחנו כל דבר שהיינו צריכים לנצח. הייתה לי אמונה מוחלטת שאנחנו הולכים על כל הקופה בעונה הזאת. יש משהו בתלכיד שלנו שאי אפשר היה לעצור אותנו, אבל לא יעצרו אותנו גם בעתיד".

"בתוספת של עוד שחקן, זו קבוצת יורוליג"

לפני שנתחיל לדבר על כדורסל, קודם כל ברמה האישית, איך אתם מרגישים?
חומסקי: "חרא".
קטש: "עכשיו אני צריך לעשות משפט שלם מהמילה שהוא נתן… אני חושב שחוסר הוודאות, זה מבלבל, זה משגע. לפחות אצלי יש משהו שאומר שאולי תכף יתברר שזה לא כזה נורא, אבל בינתיים זה הולך לכיוון השני. יש דיסוננס מאוד גדול, גם משפחה וילדות, מצד שני לי יש את האפאתיות הזאת ואת היכולת להגיד שיהיה בסדר תמיד".

עודד, התארחת אצלנו בפודקאסט "ספיקנרול" ואמרת שאתה משתוקק שהפוליטיקה תיגמר וכולם יהיו מאוחדים. יכול להיות שהיינו צריכים מגפה כדי שהדבר הזה יקרה?
"אני חושב שבאופן טבעי אנשים במצבי קיצון ומצוקה מתאחדים, במיוחד אנחנו הישראלים, אנחנו יודעים לעשות את זה טוב. היו הרבה מלחמות שהכינו אותנו לזה. זה ה-DNA שלנו להיות ביחד כשהחרב על הצוואר".

אתה מתחיל להבין שאולי העונה הכי טובה שלך כמאמן מסתיימת בצורה כזאת?
"זה חוסר מזל. לא הרבה פעמים הכל מתחבר לך ככה וההמשכיות לשנה הזו, ודברים שנוספו, ובאמת כל משחק שהיינו צריכים לנצח הופענו. אני חושב שבכלל, תמיד משווים ליגת האלופות ליורוליג, ויוצא לי לראות לא מעט כדורסל, אני חושב שבתוספת של עוד שחקן, אנחנו קבוצת יורוליג. זה חוסר מזל גדול מהנקודה האישית שלי אבל גם לכולם - שחקנים, הנהלה, מאמנים. טרגי".

אתם רואים מצב שבו תחזרו לשחק העונה?
חומסקי: "מה שנשאר לנו זה להתפלל, לקוות, לחשוב חיובי, אין לנו ברירה. כל יום אנחנו מבינים שהברוך גדול יותר".
קטש: "בתור מאמן אתה לא חווה הרבה פעמים כאלה עונות. הצלחנו ליצור איזשהי שפה, איזו אווירה שכולם נכנסו אליה. רק נשאר להיאחז באיזה חלום שפתאום נקום בבוקר והכל יחזור, אבל אם להיות ריאלי - אנחנו יודעים שהעונה הזאת כבר אבודה".

"המדינה חייבת להתערב"

אתם בקשר עם אנשי ליגת האלופות, מה הם אומרים לכם?
חומסקי: "כל אחד עם הסיפור שלו במדינה, כולם מחכים. למנהיגים, למשרד הבריאות, לראות איך מתמודדים עם המגפה הזאת. אנחנו כקבוצת ספורט אין לנו תשובה לעולם".

עודד, מה אתה יכול לספר על התחושות בחדר ההלבשה לפני שהמצב החמיר?
"היו כאלה שחששו יותר, מן הסתם כאלה עם משפחות לעומת רווקים אז כל הפוקוס במקום אחר. אבל מבחינת כדורסל קשה היה להאמין שהדבר שקורה פה הולך להיפסק, וזו באמת תחושת פספוס כל כך גדולה, כשמתחבר פה דבר כל כך טוב, ופתאום זה נגמר. קשה לתפוס את זה".

חומסקי: "סיפור קטן. במשחק הראשון נגד היוונים (פריסטרי) בארנה, מחצית שלמה פתאום גיא (הראל) נעלם לי. ואני מסמס לו ויוצא החוצה לחפש אותו כי התחלתי לחשוש. פתאום הוא צץ וחוזר ואומר 'שמע אני בדיכאון, זה עומד להיגמר'. אני מסתכל על הקבוצה, בדיוק התחלנו לפרק אותם, והוא אומר לי 'שמע, לא יכול להיות שזה יעצור'. ממש עמדו לו דמעות בעיניים. ירד לו האסימון בשנייה, כששיחקנו בלי קהל, שזהו, זה נגמר".

קטש: "אני חושב שזה היה רגע המפנה. היה די ברור בסדרה מול פריסטרי שהתוצאה לא רלוונטית. שזה לא משנה".

במשחק הזה שיחקתם בלי קהל, אבל כעבור שעתיים מכבי שיחקה עם קהל. הרגשתם שיצאתם פראיירים?קטש: "זה הרגע שאני צריך להגיד לו לנשום כמה שניות ולא ליפול במלכודת…".

חומסקי: "תשמע, כולם היו בבלבול, אין לי טענות למכבי. אני רק רוצה להזכיר שהמשחק השני בפריסטרי היה יומיים אחרי הפירוק של מכבי ת"א בארנה. היינו באיזה מומנטום מטורף, מכבי טופ 4 באירופה, הם לא היו בפורמה כזאת אולי בעשור האחרון, ופתאום הפייט הגדול ביותר שלהם זה פה בישראל, עם הפועל ירושלים".

המשבר הזה בוודאי יגרור נזק כלכלי, איך הליגה תיראה בעונה הבאה?
חומסקי: "אנחנו בקהילת הספורט חייבים להיות ביחד. הכי חשוב זה לא לכבות את השאלטר. כולנו צריכים לעשות מאמץ מאוד גדול כדי שהדבר הזה ימשיך. אנחנו בנקודת מבחן ואני מציע לכולם לנהוג באיפוק ובאחריות. אין ספק שאנחנו נצטרך לעשות הרבה מאוד פעולות. נצטרך להוריד מחירי מינויים, לשלם פחות משכורות, אבל הכי חשוב זה להדליק את האורות בארנה".

אתה חושב שקבוצות יכולות להיעלם מהמפה בגלל המשבר?
"פה המדינה חייבת להתערב. המדינה לא מספיק מעריכה את תרבות הספורט ואת חשיבות תרבות הפנאי להמונים. זה בעצם האסקפיזם שהנפש צריכה כדי להמשיך להתקיים. אם יהיה ספורט, זה הדבר שירפא אותנו וזה יותר חשוב מלקנות עוד טנק למדינת ישראל. צריך לחשוב על הסוכריות הקטנות האלו שיתנו תקווה לאדון וגברת כהן, הספורט הוא הסוכריה".

יש לא מעט שיח סביב התנאים שמוצעים כעת לשחקנים הישראלים, אבל אפשר להבין שחקן שרגיל לרמת חיים מסוימת ויש לו התחייבויות ועכשיו הוא לא יכול לעמוד בהן.
קטש: "לכולנו יש וכולם צריכים להבין שתהיה פגיעה. סיטואציות קיצון כמו פה צריכות לשים מחלוקות בצד. כולם צריכים לתת יד בדבר הזה ולהבין אחד את השני".

חומסקי: "צריכים להבין שהעולם פה השתנה וצריך לעשות ריסטארט לגמרי, ממש להתחיל חיים חדשים ושתהיה המשכיות ושאם איזה בעלים יקרוס ולא יוכל לשלם, כולנו צריכים לחבק אחד את השני. חיבוק וירטואלי כי אסור חיבוק אמיתי".

אתם בדעה שאולי המדינה קצת הגזימה בכך שהשביתה את כל תחומי החיים שלנו?
קטש
: "זה יהיה חוסר אחריות לשבת כאן ולהגיד שמישהו הגזים. אין לנו את הכלים לדעת. בתור הורה, זה שילדים נפגעים הכי פחות זה קצת שם במידה מסוימת של פרופורציות. איפשהו אני מאמין שבעוד שבוע-שבועיים דברים יתבהרו לכאן או לכאן, או שיהיה סגר חיצוני או שאנשים יבינו שכמו במלחמה לפעמים צריך להקריב קורבנות בשביל להציל משהו הרבה יותר גדול".

חומסקי: "הדבר שמאפיין את הפועל ירושלים מאז שאורי אלון ואני לקחנו את הקבוצה זה ניהול ענייני. כל דבר נבחן אם זה נכון או לא נכון. אין שיקולים זרים בשום קבלת החלטות בשום נושא. ואני חושב שהענייניות הזאת זה הכוח הכי גדול לצאת מהמשבר הזה. זה הזמן שעל המנהיגים שלנו וכולם, פשוט להיות ענייניים. אם המנהיגים שלנו ינהגו כמו שאנחנו נוהגים בהפועל ירושלים, מאמין שנצא מזה מהר".

"שחומסקי ינאם כמו ביבי"

אנחנו רואים שיש עכשיו הרבה זמן פנוי, ופתאום המנכ"ל גיא הראל הופך להיות אושיית טוויטר. איך אתם ממלאים את הזמן שנוצר?
קטש: "זה מלחיץ דרך אגב, כשאתה מגלה שלאנשים כמו גיא הראל פתאום יש זמן… זה מלחיץ. אני עדיין בהכחשה ורק עכשיו אני מעכל את הסיטואציה. פתאום הבומבה שבמשך יומיים אני לא חושב על כדורסל, זה כאילו… זה מטורף. כמאמן אתה נמצא באיזה סטרס תמידי כזה, ואני קלטתי שהשבוע אני עדיין נמצא באותו סטרס. ואני מנסה להרגיע את עצמי, כי אין משחק, אבל הגוף רגיל להיות בסטרס ואני מנסה באיזו חצי מדיטציה להסביר לעצמי, תירגע, זה נגמר. ואז לאט לאט ביומיים האחרונים אני יכול ליהנות קצת יותר מהמשפחה כי אין כמעט ספורט. אגב, אני יכול להגיד, עכשיו כשאין שידורים - סנוקר זה גם ספורט. יש אליפות שמתחילה ממש עוד כמה ימים. משחקים ללא קהל, שני אנשים ששומרים על שני מטר בקלות, יש עוד ענפי ספורט שאפשר לעשות".

חומסקי: "הספורט הוא דבר הרבה יותר גדול מהקורונה ומהכל, בוא נעבור את התקופה הזאת, אתם תראו שכמו שריפה ביער, לאט לאט הדברים מתחילים לצמוח. גם פה, אני מבטיח לכם, זה יתחיל לצמוח".

קטש: "אם ביבי יכול לנאום כל יום חצי שעה… אני רוצה כל הערב, בערוץ הספורט נגיד, לשמוע את חומסקי מדבר כל ערב".

איך מה שקורה ישפיע על הסיכוי שלכם לשמור על הסגל לעונה הבאה?
חומסקי: "אנחנו באמונה שלמה שכל אוהדי הפועל ירושלים יחייכו כי החלום שלי הוא שכל השחקנים, כולם כולל כולם, יתחילו איתנו את העונה הבאה".