הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כדורסל ישראלי: האוצר לא יתמוך, העונה בדרך לסגירה

ראשי המנהלת התבשרו כי הכדורסל לא בראש סדר העדיפויות של המדינה, ובפועל, חזרה למגרשים תגרור הפסדים כלכליים עצומים לכל קבוצה של מיליון שקל לפחות. כל הפרטים

עמרי מנהיים ורועי כהן  05.05.20 - 15:55
תחילת כתבה

על פי כל ההערכות, עונת 2019/20 בכדורסל הישראלי לא תחודש ונמצאת על סף סגירה. היום (שלישי) נפגשו ראשי המנהלות עם נציגי משרד הספורט ומשרד האוצר, שם קיבלו מסר לפיו המדינה לא שמה את הספורט, והכדורסל בפרט, בראש סדר העדיפויות.

את מנהלת הכדורסל ייצגו שמואל פרנקל, אייל חומסקי ועדלי מרכוס - ששטחו בפני נציגי האוצר את הבקשות לעזרה מצד הקבוצות, אלא שהאוצר לא הבטיח שום תמיכה כספית. נציגי המשרד טענו כי אחוזי האבטלה גבוהים מאוד, עסקים קטנים וגדולים נואשים כסף - אז למה דווקא לכדורסל מגיע סכום כל כך גדול? בפגישה, אגב, נכחו גם נציגי הכדוגל כמו ארז כלפון, ניקולאס לב ומשה חוגג - והתבשרו גם הם, כי מבחינת האוצר הכדורגל בדיוק באותה בעיה.

מזה זמן רב שברור שישנן הרבה בעיות לגבי חזרת העונה - הלו"ז, הזרים, הבדיקות וכו' - אבל מעל הכל, המכשול המשמעותי ביותר היה המכשול הכספי. ואם המדינה, קרי משרד האוצר, לא מושיט את ידו לעזרה, הרי שזוהי המכה הקשה ביותר.

לצורך העניין, קבוצת כדורסל "ממוצעת" בליגה תצטרך לשלם לשחקנים שתי משכורות, סכום כולל שנע בין מיליון למיליון שקלים וחצי. במקרה של מכבי תל אביב, הפועל ירושלים וגם הפועל חולון, מדובר בסכומים גבוהים יותר.

המנהלת אמנם יכולה לעזור לקבוצות, אבל גם הקופה שלה ריקה באופן יחסי והיא תוכל להעביר לכל קבוצה כ-400 אלף שקלים לכל היותר. כלומר, חידוש העונה - ללא העזרה הכלכלית של משרד האוצר - יעלה לכל קבוצה בהפסדים של לפחות חצי מיליון שקל.

"כולם רוצים שנחזור - הציבור, האוהדים, משרד הספורט, השחקנים, הקבוצות, הווינר - אבל אין היתכנות כלכלית לכך", אמר גורם במנהלת הליגה, ותימצת היטב את הלך הרוח בענף. "עד עכשיו חשבנו שהמדינה תעזור לנו לחזור, אבל הם לא משתפים פעולה".

גוף נוסף שיוכל לשלוח חבל הצלה הוא משרד הספורט - אלא שהמנכ"ל, יוסי שרעבי, הודיע למנהלת כי רק בעוד כשבוע וחצי ניתן יהיה לדעת אם וכמה כספים המשרד יוכל להזרים. העניין הוא שראשי הענף דורשים תשובות מיידיות, שכן הלו"ז לחידוש הליגה מתחיל ב-17 במאי.

מחר צפויה להתקיים ישיבת מנהלת - בה ראשי הקבוצות יתבשרו כי חזרה לעונה תגרור הפסדים של מיליון שקלים - וכבר עכשיו עושה רושם כי אם לא יתחולל שינוי של 180 מעלות בקרוב, גם תגיע ההודעה הרשמית על ביטול העונה הנוכחית.