"כולם חוגגים ולשחקנים אסור לקנות אוכל"

מאמן מכבי, ספרופולוס, לקראת החזרה: "הקורונה בתת מודע"

רועי כהן
רועי כהן  11.06.20 - 10:35
תחילת כתבה

נדמה שבמכבי ת״א החליטו לשים מאחורה את הביקורת הנוקבת על חידוש הליגה, ולצאת לדרך חדשה, בתקווה לזכות באליפות ה-54 במספר. בשלישי נערכה מסיבת העיתונאים לקראת חידוש המשחקים, ואם בדרך כלל אירועים כאלה מאופיינים בטקסיות מסוימת, התחושה אתמול היתה קצת פחות חגיגית, כשהנסיבות מסביב עדיין מעיבות.

״זה לא כל כך עניין של התרגשות״, אמר מאמן מכבי יאניס ספרופולוס בראיון לערוץ הספורט, ״קודם כל, היינו מאוד שמחים לחזור לפרקט אחרי הבידוד, כי להיות 2-3 חודשים בלי החיים שלך, הרי כדורסל זה החיים שלנו, זה מאוד קשה, אז לחזור להתאמן היה מאוד מאוד מרגש עבורנו. עם זאת, כמובן שכל מה שמסביב מטריד אותנו. אנחנו רואים שאתמול היו 200 מקרים חדשים, אז זה יושב לך בראש, זה לא רק כדורסל, זה החיים, גם מחוץ לספורט. אז כן, אנחנו משחקים כדורסל, מנסים לעשות את המיטב, אבל בתת מודע תמיד הקורונה נמצאת, וגם הנושא הבריאותי של השחקנים שלא שיחקו 3 חודשים וב-3 שבועות הם צריכים לחזור לשחק, אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים״.

אז איך באמת מתנתקים מכל הדאגות שמסביב חוזרים לשחק כדורסל?
״זה לא קל אבל אנחנו מנסים. כדי להגיע לרמה שלנו יש שני דרכים: דרך אחד זה הצד המקצועי, אנחנו צריכים למצוא את הקצב שלנו, את הכימיה, זה לא קל, אבל אנחנו עובדים על זה. החלק השני הוא הקטע המנטלי, אנחנו צריכים לנסות להשאיר את כל מה שקורה מחוץ לקווים בחוץ״.

קבוצות יורוליג אחרות כבר התחילו לעבוד על העונה הבאה, אתם לא חוששים להישאר קצת מאחור?
״לא, כרגע אנחנו חושבים רק על האליפות. יש לנו שחקנים שהחוזה שלהם מסתיים הקיץ ואנחנו נתחיל קודם כל איתם. אחר כך, כמובן שנראה שחקנים אחרים. אני יודע שיש קבוצות שכבר בונות את הסגל, מה אנחנו יכולים לעשות? אנחנו אחת מ-3 הליגות היחידות באירופה שישחקו, אז אנחנו מרוכזים בזה״.

תמיד הקפדת לכבד את הליגה הישראלית, גם כשמסביב כולם חשבו שהיורוליג יותר חשוב, אתה התעקשת שצריך לנצח כל משחק גם בישראל. היה לך נוח לראות את הביקורת הנוקבת של שחקניך נגד המנהלת?
״הציוצים לא היו נגד הליגה אלא נגד העובדה שאנחנו צריכים לשחק, זה שונה לגמרי. יש וירוס וכולם מודאגים. זה לא רק השחקנים, זה גם השופטים, אנשי המזכירות, העיתונאים. גם אתה באת לכאן לראיין אותי כשאתה לובש מסכה. אז מצד אחד כולנו רוצים לשחק כי אלה החיים, ומצד שני אנחנו צריכים לדאוג לבריאות כי בלי זה אי אפשר לשחק. אז הציוצים היו על זה, ועל הבידוד שהם צריכים להישאר בו לעוד חודשיים. תראה, זה לא פשוט לבחורים בשנות העשרים לחייהם לראות את כולם חוגגים בברים, הולכים לחוף, החופים מלאים, הברים מלאים, המסעדות מלאות, והם צריכים לשחק כדורסל, לעשות את עבודתם ואז גם הם לא יכולים אפילו לצאת לקנות מצרכים ואוכל. אז אני מבין אותם לגמרי. אבל זה עכשיו מאחורינו, אמרנו מה שיש לנו לומר, הבהרנו את הנקודה, אבל אנחנו ממלאים את החוקים. היתה לנו תקרית, טיפלנו בזה, מעכשיו נהיה ממושמעים. אתה יכול לכבד את החוק ואתה יכול להשמיע את דעתך עליו. אנחנו חיים במדינה חופשית, ישראל היא מדינה חופשית ואנחנו יכולים לומר את דעתנו״.

כמה התאכזבת שדווקא בעונה הכי טובה של מכבי בשנים האחרונות ביורוליג, הכל נעצר בצורה כזאת?
״באסה, אני יודע. כל אחד במועדון מרגיש את זה כי היתה לנו עונה כל כך טובה, כבר הבטחנו את ההעפלה לפלייאוף 6-7 משחקים לפני תום העונה הסדירה, ורצינו להשתתף בפלייאוף ולעשות עוד צעד קדימה. מצד אחד אנחנו שמחים שלא סיכנו את הבריאות שלנו ביורוליג, מצד שני רצינו לשחק כי בעונה כזאת טובה רצינו ללכת עד הסוף. אני מקווה שהעונה הזאת תהיה הבסיס לעונה הבאה״.