"מוכן לשחק ב-NBA בחינם, ולא באירופה עבור מליונים"

השאיפות ("חלום ילדות"); שתיקת הספורטאים בנושאים ציבוריים ("בסופו של יום, גם אני חושש להיקנס"); חוסר הוודאות הכלכלי ("כסף בא והולך, רודף אחרי חלומות"); והעילוי ושמו אבדיה ("כנראה הכי גדול שצמח פה"). גארד מכבי ת"א, זוסמן, בראיון ל"חמש באוויר"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.07.20 - 19:05
תחילת כתבה

מכבי תל אביב אמנם סגרה את העונה הסדירה בהפסד ביתי ראשון במסגרת הליגה, 86:77 למכבי ראשון לציון, אבל זה לא מנע ממנה את המקום הראשון לקראת פתיחת הפלייאוף - ואת העובדה כי הפיינל פור ייערך בהיכל מנורה מבטחים. יממה אחרי אותו משחק, יובל זוסמן עלה לשיחה בתכנית הרדיו של ערוץ הספורט - "חמש באוויר" - והביע את אכזבתו על אי-היכולת לעשות משהו "שייזכר לימים קדימה".

אלא שעם כל הכבוד להפסד במשחק לפרוטוקול בלבד, גארד הצהובים התייחס לכמה נושאים בוערים יותר, כמו חוסר הוודאות בפן הכלכלי והשתיקה של הספורטאים אל מול הנושאים הציבוריים שעל הפרק.

תחילה, כאמור, זוסמן דיבר כדורסל. "לא הגענו מספיק מוכנים, הבטחנו את המקום הראשון לפני המשחק ולא שיחקנו בצורה הרגילה שלנו", הודה הגארד לאחר ההפסד לכתומים מעיר היין. "רצינו לעשות משהו שייזכר לימים קדימה, עונה ללא הפסדים בבית בליגה הישראלית, ולא עשינו את זה וחבל. יחד עם זאת, עכשיו מתחיל הסיפור האמיתי".

ואם בסיפור אמיתי עסקינן, אז נראה שאין יותר "סיפור אמיתי" ממשבר הקורונה. זוסמן, לכאורה, הוא מהמרוויחים של הסיטואציה, שכן הוא סגר חוזה חדש מול המועדון לפני פרוץ הנגיף. הוא נשאל על כך, והשיב באלגנטיות: "אני רואה מה קורה בעולם, זה ללא ספק משבר קיצוני, משהו שאולי לא היה אף פעם. מבחינתי, אני משחק כדורסל בסופו של יום כי אני אוהב את המשחק ואני עדיין בגיל שאני רעב להצלחה. אני לא חושב על לעשות עוד כמה שקלים פה או שם, זה לא הדבר שמניע אותי".

"יש לי דוגמא קיצונית לספר לכם", הוסיף זוסמן באותו נושא, "ג'ייק כהן שאל אותי בזמן המשבר: 'מה אתה מעדיף, לשחק ב-NBA בחינם או לשחק בכל מקום אחר תמורת מיליון דולר?'. התשובה שלי הייתה שה-NBA זה חלום ילדות, כמו שלהיות במכבי ת"א זה חלום ילדות. בסופו של יום אני רודף אחרי חלומות. כסף בא וכסף הולך, ויש דברים יותר גדולים מכסף בעיניי".

כסף, כמובן, הוא אחד הנושאים הבוערים שעל סדר היום הציבורי - ובסוף השבוע האחרון אף נערכה הפגנת ענק בכיכר רבין. זוסמן התבקש להתייחס לטענות נגד הספורטאים ששותקים אל מול נושאים "לא נעימים", בשונה למשל ממה שקורה בארצות הברית, והגיב: "אני לא רוצה להתעסק בזה יותר מדי. חלק מהשחקנים בקבוצה שלי התעסקו בזה בעבר וזה לא עזר. בסופו של יום, אני לא רוצה לקבל קנסות".

כשנשאל אם עוברת לו בראש מחשבות על חשש מפרנסה בתקופה הקרובה, או שהמצב אולי מדאיג חלק מחבריו - זוסמן לא ברח מתשובה: "יש כמה שחקנים שנשואים עם ילדים, עם צרכים מסוימים, יש כאלו שאני מאמין שעם משכנתאות ודברים כאלו, דברים חשובים. יש להם לחץ יותר גדול להביא כסף הביתה. הם בנקודה אחרת בחיים שלהם, אז כן, אני מאמין שלחלקנו יש ספקות לגבי זה".

בין הנושאים הבוערים הללו, זוסמן כמובן דיבר גם על כדורסל ועל מכבי תל אביב. בין השאר, סיפר על העילוי ושמו סקוטי ווילבקין. "הוא מאוד התבגר בשנתיים האחרונות, הוא לא אותו שחקן שהגיע למכבי", הדגיש הגארד. "אני רואה איך הוא מתנהל בצורה יותר טובה, איך הוא משתף את החברים, איך הוא תקשורתי יותר, ואני רואה שהוא רוצה את השינוי הזה. מבחינתי כדורסל, בכל משחק - יורוליג או ליגה - אתם מתפעלים ממנו, וגם אנחנו בקבוצה מתפעלים. הוא עושה דברים שבסופו של דבר אי אפשר ללמד, אלה דברים שאתה מגיע איתם מהבית".

מאוחר יותר, זוסמן נשאל גם על חברו הטוב - דני אבדיה: "דני כנראה השחקן הכי גדול שגדל פה בארץ, יש לו המון כישרון וחוצפה חיובית שלא ראיתי בעבר. אני לא זוכר שחקן בגילו שהיה כל כך משמעותי במכבי, גם אני לא התקרבתי למה שהוא עכשיו בליגה. אני חושב שהעתיד עוד לפניו, הוא בן 19 בסך הכל, זו העונה המקצוענית המלאה הראשונה שלו. אני רואה את זה בכל יום, הוא יושב לידי בלוקר-רום, הוא מתפתח בכל יום שעובר - אם זה בצורה גופנית, בביטחון או בהבנת המשחק. יש לו המון לאן לשאוף, הוא יכול להיות השחקן הכי גדול שגדל פה בארץ".

ומה לגבי חלום ה-NBA האישי שלו? "אני מסתכל על זה קצת אחרת. כמו שאתם יודעים לא נבחרתי בדראפט, ואני לא משחק ב-NBA - אני משחק במכבי. אני צריך לעשות את המיטב ואני עובד כל יום כדי להשתפר ולהפוך חולשות לחוזקות - גם על המגרש וגם מחוצה לו. אני מאחל לעצמי להמשיך ולעשות את זה כל חיי".