ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

על הקצה: מה גורם לנפילה של מכבי ת"א?

איפה נוצר הסדק, מה הקשר בין הבידוד להתפרצות של ווילבקין ומה יכולה מכבי לעשות כדי להדליק מחדש את האש בשחקנים? רגע לפני משחק מס' 3, על המשבר המנטלי בצהוב

רועי כהן
רועי כהן  23.07.20 - 15:15

תגיות: ליגת ווינר

בדרך כלל כשמשתמשים במילה ״היסטוריה״ בהקשר לאירועי ספורט, זה נעשה כדי להגביר דרמה. אבל הערב (21:15, 5SPORT) מכבי ת״א יכולה באמת למצוא את עצמה בצד הלא נכון של ההיסטוריה, כשלראשונה בתולדותיה עלולה להיות מודחת לפני שלב חצי הגמר, אירוע שלא קרה מעולם.

כדי שזה לא יקרה, הצהובים צריכים לפתור עם עצמם את הקריסה המנטלית הענקית שהם חווים בסדרה הזו. מאמנים מנטליים מצביעים על כך שהפן הנפשי הוא הבעיה הגדולה ביותר של האלופה. ״מכבי ת״א לא חזרה מהקורונה״, מנתח אחד המאמנים המנטליים הבכירים בישראל, ״ברגע שהיורוליג התבטל, משהו שם נסדק והתחיל להתפורר, הדרייב ירד לחלוטין. במכבי הנוכחית אין מכביסט אמיתי שיבוא ויגיד חבר׳ה, נשארה לנו רק הליגה, אנחנו באים לטרוף. זה לא שם. תוסיף לזה את מבול הפציעות לאורך כל העונה, ואתה מבין שהחמישייה היום לא דומה לחמישייה שפתחה את העונה, זה כאילו שתי קבוצות נפרדות״.

לדבריו, הקשיים המנטליים משפיעים באופן ישיר על הצד המקצועי. ״הבעיה של מכבי היום היא שאין לה רוצחים הגנתיים, בטח כשזוסמן בחוץ. יש לה הרבה כדורסלנים טובים אבל אין לה רוצחים. ווילבקין למשל הוא לא רוצח הגנתי, הוא ג׳וקר התקפי, ורוב הפעמים הוא לא מוביל את מכבי בקטגוריית Value Per Minute, אבל בעבר הוא היה מכוסה בהמון שחקנים שעושים את כל המסביב ולכן זה עבד. כשמנגד יש לך קבוצה כמו הפועל ת״א, שבתקופה הנוכחית כולם נראים כמו רוצחים, אתה בצרה צרורה״.

תמרור האזהרה הגדול שהוצב במשחק מס׳ 1 לא הספיק, ולדעתו של המאמן המנטלי, היום היא שעתו הגדולה ביותר של שמעון מזרחי. ״הוא צריך לגרום לשחקנים להאמין שאם הם מפסידים, הם לא יוצאים מפה עם שקל, שאין דבר כזה לא לעשות פיינל פור, שיהיו פה קנסות. שמעון חייב להכניס בהם את אפקט הפחד״.

בין וייטנאם לתל אביב
בתוך מכבי מסבירים כי תנאי הבידוד הם הסיבה העיקרית לצניחה המנטלית של השחקן, וגם של המאמן יאניס ספרפולוס. פסיכולוג הספורט דן ולנסי, שבין היתר עובד עם מכבי ת״א, מנתח: ״הבידוד הוא למעשה המצאה של ה-CIA מלפני 70 שנה. הם עשו מחקר על כל נושא השבויים של ווייטנאם ומצאו שהדבר שהכי שובר את השבויים זה לא אלימות, לא עינויים ולא הרעבה - רק הקטע של לבודד אותם מהעולם החיצון. זה מה שהכי דופק את הבן אדם״.

לדברי ולנסי, ״יש היום בארה״ב דיבור חזק מאוד על כך שכל נושא הבידוד נועד כדי להחליש את העם ולדכא עוד יותר את מחאת השחורים, שזה לא סתם. אז הדברים האלה מחלחלים למטה. אז נכון שלהחיל את הטיעון הזה על אחד כמו סקוטי ווילבקין זה מגוחך, כי הוא כאן עם אשתו, יוצא להתאמן, לשחק, יש חיי חברה, מותר להתאוורר, אבל הקשיים הבסיסיים עדיין שם. ווילבקין על הקצה הרבה מאוד זמן והבידוד תרם לדחוף אותו מעבר לקצה״.

לטענת ולנסי, ההבדל הגדול בין הפועל למכבי הוא בסוג המוטיבציה. ״הפועל, שחיים את הליגה ובשבילם זה הדבר האמיתי, מזהים אפשרות לעשות כאן מסיבה. מכבי היום נמצאת במצב של ׳מוטיבציית נטל׳, מצב של בואו נסיים עם זה. מבחוץ זה נדמה שמכבי נמצאת בווייב של התבכיינות, על התנאים, על השיפוט על הבידוד. על הרמה. אבל כשאמריקאי רואה שישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שמחלקים בה דו״חות על אי עטיית מסכה, או שהליגה החליטה על דעת עצמה לקנוס ספורטאי ששבר בידוד - אז בתור אמריקאי זה מטריף לך את הדעת. שחקני מכבי היום לא מצליחים להביא את עצמם למצב של לראות מה המשמעות של מעבר למצב הנפשי האישי שלהם, מה זכייה באליפות תעשה לאוהדים שלהם, ובהפועל חיים למען המטרה, זה כל ההבדל".