קטש: "מדר טוב יותר ממה שהייתי, אבל צריך להתבגר"

התקרית עם הרכז ("חמור, לא משהו שעושים. יש לו את מה שדרוש"), הנבחרת ("יש כישרון צעיר, רק ילך וישתפר"), וי-ם ("צריך לשכוח את העונה שעברה. אין קסמים"). המאמן מדבר

דניאל זילברשטיין ועמיחי שפיגלר  11.11.20 - 20:00
תחילת כתבה

עד שהחליט להשאיר את שמו בדראפט ה-NBA, למרות גילו הצעיר, ים מדר הספיק לספק לא מעט רגעי אושר לכדורסל הישראלי - אך גם היו רגעים שירצה לשכוח. אחד מהם, היה התקרית עם עודד קטש במשחק נבחרת ישראל, בה מדר סירב לעלות לפרקט בטענה לכאבים בברך. קרוב לשנה אחרי, מאמן הנבחרת נזכר, מפרגן ונותן עצה ליהלום בראיון ל"מגרש פתוח".

"אני רוצה להאמין שהוא הבין את הטעות שלו", אמר עודד קטש. "הוא צעיר וצריך להתגבש. הוא עשה טעות, זה חמור, זה לא משהו שעושים, בטח בנבחרת, אבל הוא צריך ללמוד מזה - ואני רוצה להאמין שהוא למד. נאחל לו הצלחה בדרך שהוא עושה. יותר טוב ממני? למה לשים לו תקרת זכוכית, למה לא יותר, הלוואי והייתי שומר כמוהו. אם אתם מתכוונים לעניין ההגנה, לא נראה לי שיש מה להשוות. התקפית מצבי יותר טוב, אבל אני רוצה להאמין שהוא יתפתח להיות שחקן יותר שלם ממני. לי זה נעצר בגיל 25, אבל נאחל לו להגיע הכי רחוק".

"NBA זו הגדרה רחבה, יש שחקנים באירופה שיכולים להיות שם", המשיך מאמן הנבחרת, שעשה מסע משלו לליגה הטובה בעולם לפני כשני עשורים. "להיות בסגל ב-NBA או להיות שחקן משמעותי שם זה שני דברים שונים. יש לו מה שנדרש כדי להיות בליגה של הגדולים, ולפחות ממה שאני שומע - יש לו דרך. אני חושב שהוא מתפתח מאוחר, יש לו אינסטינקטים אדירים, יכולת לשמור ברמות הגבוהות. הוא צריך להתבגר גם במשחק שלו וגם מחוץ למגרש, שזה לא פחות חשוב".

מדר, כידוע, זומן לסגל הנבחרת הרחב לקראת ה"בועה" בוולנסיה, שם תפגוש החבורה של קטש את ספרד ופולין ותנסה להעפיל לאליפות אירופה 2022. "חוסר המזל פקד אותנו יותר מאשר את האחרות", אמר קטש בהתייחס לנבחרת. "נצטרך להבטיח עליה בספרד. הסגלים לא ברורים, יש הרבה פציעות בספרד ופולין, ככה שברמת ההכנה נדע רק שבוע לפני מה קורה".

"לגבי השחקנים שלנו", הוסיף קטש, "השאיפה היא שגם טי ג'יי (קליין) וגם (גל) מקל יחזרו לכושר ויישארו בריאים. ועדיין, יש כמה עמדות מרובות שחקנים ויש כמה שפחות. כן, יש עודף גארדים. הייתה תקופה של הרבה קלעים בנבחרת, ועכשיו יש יותר רכזים. בעמדה 2 אנחנו יותר עניים, ובעמדה 1 יש יותר כישרון והוא צעיר, זה רק ילך וישתפר".

בתחילת הראיון, עוד לפני שעבר לדבר על מדר, קטש התייחס לקבוצתו שלו, הפועל ירושלים, שפתחה אמש (ראשון) את העונה במסגרת המקומית עם ניצחון על נהריה. "היה משחק צמוד קראת הסוף", אמר מאמן ירושלים. "שלטנו ברוב המשחק, אבל בתחילת הרבע הרביעי הם חזרו. הצלחנו לנצח, זה חשוב לנו השבוע במיוחד, כי ברביעי יש לנו משחק חשוב להמשך העונה. הביטחון הזה היה חשוב. אנחנו יודעים שבשלב הזה, גם בגלל פציעות, אנחנו לא בכושר הכי טוב שלנו. לכן צריך למצוא דרך לנצח את המשחקים האלה - ואני מצפה לעשות זאת גם ברביעי".

"הרבה דברים קרו מאז שהקורונה נכנסה", המשיך קטש והתייחס לירידה ביכולת לעומת העונה שעברה. "היינו במצב מסוים וקרו הרבה מאוד דברים, כולל הפיינל 8 שהלחיץ אותנו וגרם לנו לעשות מהלכים, ואז הגיעו פציעות של שחקני מפתח. זה לא פשוט, אני בטוח שגם לקבוצות אחרות יש את אותן בעיות. אני מאמין שדברים יתבהרו עם ג'ייקובן ומלקום, ונהיה יותר טובים".

"היכולת של ג'ייקובן להתאושש מהפציעה בשבועיים-שלושה הקרובים תהיה קריטית עבורנו", הוסיף קטש. "יש אי וודאות לגבי כמה שחקנים מסיבות שונות, ולכן מאוד חשוב למצוא דרך לנצח. אני חושב שכולנו נעשה טוב אם נשכח את הקבוצה שהייתה בשנה שעברה, זה באמת היה חיבור יוצא דופן. היינו במצב כל כך טוב שנעשה לנו עוול ספורטיבי. צריך לשכוח מזה ולהתחיל חדש".

"מלקום ייעדר חודשיים וחצי, הוא מסיים ניתוח מחר וזה יקח זמן. חיזוק? העניין עם ג'ייקובן יכריע איזה שחקן יצרף. יש גם עניינים כלכליים שעומדים על הפרק, שזה שאריות של הקורונה. אבל בלי תירוצים, צריך לנצח ודברים יתבהרו בהמשך. שון ג'ונס? נפל לא רק על כסף, אבל גם זה היה אישו. היינו רוצים לחזק, בטח בפנים, אבל נרצה לדעת קודם מה קורה עם ג'ייקובן".

"הביקורות נכונות", סיכם קטש. "בשורה התחתונה לא היינו מוכנים, ידענו את זה, אין קסמים. לבורגוס היה המשכיות, תקציב, ידענו שנהיה אנדרוג. לא אמרנו את זה במפורש כי זה לא משהו שאתה אומר, בטח לא בהפועל ירושלים, אבל זה לא היה פייר פייט. התנאים לא היו שווים. אין קסמים, הם התחילו להתאמן שישה שבועות לפנינו. וגם אז חווינו פציעות. לא היינו מוכנים, קיבלנו סטירה, זה כאב מאוד - אבל הסיבות, שכל אחד שישפוט בעצמו".