כסף קטן, תועלת גבוהה: כך טי ג'יי קליין נחת במכבי ת"א

העלות הזולה מאוד (אפילו בתקופת קורונה), היתרון שלו על פני שאר השחקנים ברוטציה בעמדה מספר 4, ואיך נסגרה העסקה? כל הפרטים אחרי חתימתו של הפורוורד אצל האלופה

רועי כהן
רועי כהן  24.01.21 - 11:52
תחילת כתבה

הצטרפותו של טי ג׳יי קליין למכבי ת״א הפתיעה לא מעט אנשי כדורסל וגם את אוהדי מכבי ת״א. אחרי הכל, מכבי הבהירה ביותר מהזדמנות אחת כי אין שום כוונה לעשות שינויים בסגל, וכי שינוי כזה יקרה רק במקרה של פציעה קשה, חלילה, של אחד השחקנים. אז למרות שכל זה לא קרה, קליין מצטרף לצהובים, וצלילה לעומק חושפת את הסיבות.

ראשית, הפן הכלכלי. במכבי שמעו את כל הדיווחים במהלך השבוע על סכומים גדולים מאוד שמעורבים בעסקה, כמו הקנס על סך 200 אלף שקלים מתוקף חוק המתאזרחים, בתוספת בייאאוט של עשרות אלפי דולרים לברשיה, לצד כמובן שכרו של קליין עצמו.

אלא שבפועל מדובר בעסקה זולה מאוד: במכבי ערכו בדיקה מעמיקה וגילו שאין צורך לשלם את הקנס מכיוון שחוק המתאזרחים הוקפא. בנוסף, גורמים במועדון טוענים כי לא רק שאין תשלום פיצוי לברשיה, אלא המועדון האיטלקי, שמחפש למזער נזקים אחרי ההדחה מהיורוקאפ, אף ישתתף בשכרו של קליין עד סוף העונה. בסופו של דבר, עלות העסקה כולה מוערכת בכ-50 אלף דולרים - סכום זעום בקנה המידה של מכבי, גם בתקופת הקורונה.

בפן המקצועי, השאלה שעלתה היא מדוע מכבי בכלל צריכה את קליין, שמשחק בעמדה מספר 4, שכבר עמוסה בעומרי כספי, עוז בלייזר ואנג׳לו קלויארו. הסיבה היא כי בניגוד לשלושה הללו, קליין יכול לשחק גם בעמדה מס׳ 5, דבר שיאפשר ליאניס ספרופולוס גמישות ברוטציית הזרים שנרשמים לליגה.

בסגל הנוכחי, מכבי נאלצה כמעט בדרך קבע לרשום למשחקי הליגה שניים מתוך שלושת הגבוהים - האנטר, ז׳יז׳יץ׳ ובנדר - ולוותר על אחד הגארדים, בדרך כלל כריס ג׳ונס או טיילר דורסי. נוכחותו של קליין בעמדה מס׳ 5 תאפשר לספרופולוס לתת לאחד הגבוהים יותר מנוחה ולהכניס לרוטציה את הגארדים שעד כה נאלצו לשבת בחוץ.

בנוסף, יש לזכור שעד כה מכבי לא הביאה אף מחליף לשני ישראלים שהיו לה בעונה שעברה בקו הקדמי - ג׳ייק כהן ואמארה סטודמאייר. לכן, ברגע שעסקת קליין הפכה ריאלית, במכבי לא היססו. האלופה רצתה חיזוק לעמדות בצבע אך עד כה הדבר לא התאפשר כלכלית. כך למשל, קייל אוקווין, שחתם לאחרונה בפנרבחצ׳ה, הוצע גם למכבי ת״א, אך מכיוון שלא היתה היתכנות כלכלית הצהובים נאלצו לוותר.

הצטרפותו של קליין צפויה לדחות, לפחות בינתיים, הגעה פוטנציאלית של טי ג׳יי אחר - טי ג׳יי ליף, שאחרי ששוחרר מאוקלהומה סיטי עדיין לא קיבל החלטה לגבי עתידו. ההערכה היא כי ברגע שיחליט ללכת לשוק האירופאי, מכבי תהיה מועמדת מובילה לקלוט אותו.