המנהלת: לא קיבלנו מיליונים שהובטחו לנו

למעלה מ-3 מיליון ש"ח ממבחן התמיכה לא הגיע לקבוצות. פרנקל במכתב למשרד הספורט

רועי כהן
רועי כהן  08.04.21 - 14:50
תחילת כתבה

מנהלת ליגת העל בכדורסל שלחה מכתב לראש מטה שר הספורט גיא גוטמן, ובו טענה כי הכספים שהובטחו במסגרת מבחן התמיכה של ועדת שרעבי לחיזוק מעמדו של הכדורסלן הישראלי הועברו עד כה בצורה חלקית בלבד, ובמקום תמיכה של כ-5 מיליון שקלים לקבוצות ליגת העל, התקבלו רק 1.7 מיליון עד כה.

מבחן התמיכה פורסם ביוני 2019 ובמסגרתו נקבע כי 15 מיליון ש׳ (10 מיליון לכדורגל, 5 מיליון לכדורסל) יועברו בכפוף לעמידה בתנאי מבחן התמיכה, שכללו בין היתר הכנת תכנית לקידום השחקן הישראלי, תמיכה במחלקות נוער ותמרוץ קבוצות לשתף שחקנים בוגרי מחלקות הנוער. כתוצאה מכך, המנהלת וארגון השחקנים הגיעו לסיכום כי בחמש השנים הקרובות יוטל קנס של 350 אלף ש׳ לקבוצה שמחתימה חמישה זרים בעונה, ו-200 אלף ש׳ על כל מתאזרח חדש.

״לצערנו המבחן לחיזוק השחקן הישראלי איבד מהר מאוד את משמעותו והפך למנגנון לחלוקת כספים לליגות שכלל אינן צריכות חיזוק לשחקן הישראלי״, כתב יו״ר המנהלת שמואל פרנקל, וטען בהמשך כי ליגת הנשים, שם בכל קבוצה משחקות 3 זרות בלבד, קיבלה 3.1 מיליון שקלים, והליגה הלאומית קיבלה 2.3 מיליון. ״ליגת העל, שבה יש צורך אמיתי לחזק את השחקן הישראלי, זאת שבגללה נולד מבחן התמיכה, מקבלת 1.7 מיליון ש׳ בלבד. האם זה הגיוני?״

לסיכום נכתב: ״עינינו אינה צרה בליגות האחרות ובענפים האחרים, אבל זהו אבסורד שאינו מתקבל על הדעת שהליגה שבשל צרכיה המיוחדים קם הצורך לתמוך בשחקן הישראלי, מקבלת לבסוף פחות כסף מכל ליגה אחרת. אנו מבקשים ממשרד הספורט לחזור למהות מבחן התמיכה, לבדוק שוב את הקריטריונים ולמצוא את הדרכים הנכונות לתמוך במי שצריך תמיכה״.