ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שרשרת טעויות: מאחורי הקריסה של ראשל"צ

מבניית הסגל, דרך הריב של פרי וגודס ועד לישראלים: הסיבות לירידת הליגה

דורון אילת
דורון אילת  26.04.22 - 11:03

מכבי ראשל"צ, לראשונה בתולדותיה, יורדת לליגה השנייה. אם הייתם שואלים המועדון הכתום בתחילת העונה עם גיא גודס על הקווים, התקציב הגבוה ביותר בתולדותיה, נועם דוברת כקפטן ותקווה גדולה לחזור למעמד הפיינל פור. חלומות לחוד ומציאות לחוד. 2021/22 הייתה עונת הבלהות של מכבי ראשון לציון. היו כמה רגעי שיא, או שפל, שהובילו את הקבוצה לליגה הלאומית.

הסיפור הגדול ביותר של העונה הוא עזיבתו של יצחק פרי, שנטש את הספינה הטובעת. לאחר שהנהלת הקבוצה לא הסכימה להחתמת גלן רייס ג'וניור הוא עזב, ועבר הרבה זמן עד שיוסי מולדבסקי הגיע כדי לקחת את המושכות. הקבוצה לא הצליחה להתאושש, הסוף ידוע.

אירוע השיא בסאגה זו היה הלכלוך של פרי על גיא גודס, כולל ההתערבות בעבודתו של המאמן והרצון שגודס יתפטר, כל זה בראיון ידוע לשמצה אחד ב"חמש באוויר". הלכלוך שיצא בראיון זה הראה את המצב הלא טוב שמכבי ראשל"צ נמצאת בו, עם בעלים ומאמן שלא מדברים ביניהם ובעיקר יושב ראש שלא מאמין בקבוצתו. הסיפור הזה הראה את הכיוון שהמועדון הולך לקראתו, אחרי ההתפטרות של גודס בדצמבר.

הבעיות של ראשל"צ התחילו כבר בבניית הקבוצה, שהסתיימה בסוף אוגוסט. שחקני ראשל"צ אכזבו בכל רגע בו דרכו על הפרקט. ליס שושי קרע את הרצועה בגביע ווינר סל, אחריו הגיע מוריס קמפ ששיחק 7 משחקים בלבד במדי הקבוצה כדי שיתאכזבו ממנו מקצועית. מאוחר יותר הוא זכה בגביע עם בני הרצליה.

טי ג'יי וויליאמס הגיע והגביל את נועם דוברת בתחילת העונה. מקס ואגנר הוחתם ולא שיחק דקה. מאליק דיים היה חור הגנתי גדול וקריס קלייברן היה החתמה מוצלחת, אך אחרי משחקים פנטסטיים פשוט נעדר. ראשון לציון נפרדה העונה מ-9 שחקנים. הייתה כאן בנייה לא טובה.

מעבר לכך, הקבוצה ניהלה בצורה בעייתית את המעבר של נועם דוברת. הפועל ירושלים הגישה בקיץ הצעה חסרת תקדים על היהלום ממכבי ראשון לציון, אך פרי וההנהלה החליטו שהם רוצים לבנות על דוברת כמי שירוץ איתם קדימה. בדצמבר הכל השתנה כאשר הקבוצות הגיעו לסיכום ודוברת עבר להפועל ירושלים. הכתומים קיבלו סכום כסף משמעותי מהמעבר, אך הזרים שהגיעו לא הצילו את הקבוצה. הספינה המשיכה לטבוע וכמות הישראלים הבכירים ירדה עוד יותר.

הבנייה הרעה המשיכה עם החתמתם של שני ישראלים שעושים, פחות או יותר, אותו דבר: נתנאל ארצי ואיגור קולשוב. ארצי לקח אחריות והרשים יותר מקולשוב שחווה את העונה החלשה ביותר שלו בקבוצה. השילוב בין היכולת לרצונו העבירו אותו להפועל תל אביב, מה שהשאיר מצבת ישראלים חלשה בקבוצה בדמות ארצי, פלטין, בלול, טל פלד ויובל שניידרמן (שלושת האחרונים מיעטו לשחק).

זה משפיע במאבקי הירידה. שחקנים שבאמת נלחמו הם הישראלים. הזרים, עם כל הכבוד, לא קופצים על הפרקט. הם לא משקיעים בהגנה ויודעים שלא יהיו כאן בעונה הבאה כדי להתמודד עם ההשלכות של ירידת ליגה.

הדובדבן שבקצפת, והרגע שהכריז שהעונה נגמרה, הוא הריב מול אור קורנליוס. חלק מהקהל איבד את זה לחלוטין ובמשחק הבית בבית מכבי נחצו כל הקווים. כמה אוהדים החליטו להכות את השחקן וירדו לפרקט, בשפל שהעיד שגם חלק מהקהל מיואש לחלוטין אם הוא הרשה לעצמו להכות שחקן.

יש קבוצות, כך אומרים, שחשובות לליגה. אני מאמין שמכבי ראשון לציון היא אחת מהן, אבל בסופו של דבר הטבלה לא משקרת. התנהלות ששווה ליגה לאומית מורידה ללאומית, אבל אולי זאת ירידה לצורך עלייה. למרות זאת, חשוב לזכור שהחיים בלאומית לא יהיו קלים והם יכולים להתקשות לעלות בחזרה.