ליגת העל - עונה סדירה 2022/2023
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

חריג בנוף: על גלעד לוי, הפרויקט של י-ם

התקופה בספרד, השבחים מאהרוני ושאלת הרוטציה. היהלום ילוטש בבירה?

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  07.07.22 - 09:15
(FIBA)
(FIBA)

"הוא כשרון כדורסל חריג בנוף", אמר יותם הלפרין על גלעד לוי, ואם יש משהו אחד שאפשר להגיד בוודאות על לוי, זה שהוא חריג בנוף. הרי כמה שחקנים בני 20 שמתנשאים לגובה של 2.18 מטר היו בהיסטוריה של הכדורסל הישראלי? החל מהיום (רביעי), לוי הוא הפרויקט של הפועל ירושלים, השאלה היא האם מדובר בהימור כנגזרת של הנתונים הפיזיים יוצאי הדופן, או בשחקן שיכול להיות העתיד, וגם ההווה, של הקבוצה מהבירה.

אחת הסיבות לכך שלוי כל כך מסקרן, לצד הגובה כמובן, היא העובדה שמעטים האנשים שראו אותו משחק. בשנת 2018 הוא עזב את מחלקת הנוער של גלבוע/מעיינות ונסע לאסטודיאנטס. הוא העביר שם ארבע שנים, חלק מהן בקבוצת המילואים של המועדון, מהליגה הרביעית.

לכל אורך התקופה, גלעד לוי היה חלק מהנבחרות הצעירות של ישראל: מהקדטים ועד לעתודה. אחד האנשים שיכולים לתת את התמונה המדויקת לגבי גרף ההתקדמות של לוי הוא אורן אהרוני, שאימן אותו בנוער והקדטים, וכעת גם מאמן אותו בנבחרת העתודה.

"הוא עשה בשנה האחרונה קפיצה גדולה מאוד, ברמת הכדורסל אבל גם ברמה הגופנית", קובע אהרוני. "הוא מבין את המשחק, הוא חכם, יש לו אינסטינקטים טובים בהגנה ובחסימות והוא יודע לגעת בהרבה כדורים. הוא אמנם עדיין בשלבי התפתחות, אבל נראה שהוא נמצא בתהליך טוב מאוד".

לוי באמת נראה כמו שחקן שעבר תהליך כלשהו בקיץ האחרון. בשני משחקיו עם נבחרת העתודה הוא גילה יכולת גבוהה, כשסיים עם ספרות כפולות בטור הנקודות. היכולת הגבוהה שלו הפתיעה במידה מסוימת גם את חבריו לנבחרת, שכן בטורניר העתודה בשנה שעברה הוא בלט פחות. דווקא את טורניר ההכנה האחרון הוא החמיץ, משום שסובב את הקרסול לפני כשבוע וחצי.

"גם מבחינה אישיותית ומנטלית הוא התבגר", ניתח אהרוני. ״היתרון הגדול שלו יבוא לידי ביטוי אם הוא ימשיך להתחזק מבחינה גופנית כי הבנת המשחק שלו גבוהה מאוד. אני מאמין שהוא יכול להיות גבוה מרשים״.

ועדיין, לגלעד לוי יש עוד הרבה לאן להתקדם כשחקן. לצד ההתמצאות הטובה בצבע, הקליעה מחצי המרחק והנתונים הפיזיים המרשימים, הוא עדיין בוסרי מאוד. לכן ירושלים תצטרך לקבל החלטה לקראת פתיחת העונה, האם הוא יהיה חלק מהסגל. איתי שגב כבר מאייש את עמדה מספר 5, בעוד שאלכסנדר דז׳יקיץ׳ צפוי לצרף לפחות עוד זר גבוה אחד, מה שייצור עומס מסוים על הקו הקדמי. ״אני חושב שברמתו הוא מתאים לליגת העל אבל זה שיקול של ירושלים״, קובע אהרוני.

הפועל ירושלים כבר ניסתה בעבר ללכת על קונספט של החתמת פרוספקטים מבטיחים בחוזים ארוכי טווח. במקרים של תום מעיין, רועי הובר ותומר לוינסון זה פחות הצליח, אבל גלעד לוי יכול ללכת במסלול אחר לחלוטין. עם נתוני פתיחה חריגים, אפשר להגיד שהשמיים הם הגבול. אפילו תרתי משמע.