"חששתי לחיים שלי. פחדתי שיחכו לי אחרי האימונים"

נער שמגיע שיכור למגרש, הורים אלימים, הנהלה שלא מגבה ומכתב פיטורים משפיל. יוסי בילו, מאמן קבוצת הנוער של הפועל אשקלון שהותקף ולמרות זאת נזרק מהמועדון, מספק מונולוג מדאיג על הצד האפל של הענף. הצצה לחצר האחורית בה מתנהל הכדורגל בארץ

רועי זריהן  10.11.16 - 09:30
מיוחד
תחילת כתבה

לא קל להיות מאמן כדורגל בישראל, אבל מה שעבר על מאמן הנוער של הפועל אשקלון, יוסי בילו, הוא גיהנום של ממש. בילו עלה שלא ברצונו לכותרות, לפני חודש, כאשר במהלך משחק של קבוצתו, נכנס אביו של אחד השחקנים לתחומי המגרש ונתן אגרוף למאמן.

חודש של פחדים וחששות נמשך שלשום עם מקרה תקיפה אלים נוסף מצד אחד ההורים. זה קרה במהלך משחק אימון שגרתי מול קבוצת צעירי רהט מליגה ב'. במהלך החימום שוב נכנס אב לתחומי המגרש, קילל ואיים על בילו ההמום. אבל המכה הכי כואבת אולי, הגיע אתמול, כשהחודש הסיוטי הסתיים באופן תמוה במכתב פיטורים מצד הנהלת אשקלון לבילו.

"ביום שהתחלתי לאמן באשקלון שמעתי ממספר אנשים במועדון שיש לי בסגל שלושה שחקנים 'בעיתיים' שאני צריך להתמודד איתם. החלטתי שאני נותן להם צ'אנס, האמנתי שאולי איתי הדברים יתנהלו מולם אחרת", משחזר בילו במונולוג כואב לאתר ערוץ הספורט.

"תוך שבועיים הבנתי עם מי יש לי עסק. אותם שלושה שחקנים לא הפסיקו לקלל את החברים שלהם לקבוצה. זה לא נפסק לרגע. החלטתי לטפל בעניין והרחקתי מהאימון את אחד השחקנים שעבר את הגבול. בפעם השנייה השעתי אותו למספר ימים. בשלב הזה כבר פנו אליי אנשים ואמרו לי שאבא של הילד הוא עבריין. אותי זה לא עניין, אמרתי לכולם שאני הולך עם הקו שלי".

"גם אחרי מספר שיחות על הילדים, שיחות שבהן הם הבטיחו להשתנות, שום דבר לא השתנה. אחד מהם היה מגיע שיכור לאימוני בוקר בימי שישי, השני היה ממשיך לקלל את החברים שלו לקבוצה. דברים שפשוט קשה להאמין שרואים אותם. ביקשתי מההנהלה לשחרר את שלושת השחקנים. אבל במועדון ניסו לשכנע אותי להשאיר אותם. ביקשו שאתן עוד צ'אנס".

מכאן העניינים רק הלכו והידרדרו עבור בילו.

"באיזשהו שלב ערכנו פגישה, הנהלת המועדון יחד איתי, הילד ואביו. במהלך השיחה הילד התחיל לדבר אליי בצורה לא יפה תוך כדי שהוא מפנה אצבע מאיימת לעברי. קמתי ועזבתי. בדרך החוצה הודעתי להנהלה שהילד לא יכול להישאר במועדון. אבל נחשו מה - כמובן שהוא נשאר ושבועיים אחרי זה קיבלתי את האגרוף מהאבא. אף אחד בהנהלה אפילו לא היה מוכן להזמין ניידת משטרה למקום".

הם לא היו מוכנים להתקשר למשטרה?
"לא. אני לקחתי טלפון ממישהו שאני לא מכיר והתקשרתי למשטרה".

אז למה באותו הרגע לא קמת והלכת? למה לא התפטרת?
"כולם אמרו לי לעזוב את הקבוצה, לתבוע את הכסף שמגיע לי ולעזוב. אבל אני העדפתי ללכת עם העקרונות שלי. אמרתי לכולם: 'אני לא אתן לאלימות לנצח אותי'. יכול להיות שבדיעבד טעיתי, יכול להיות שהייתי צריך לקום וללכת. במהלך אותו המשחק, אחרי שקיבלתי את האגרוף וירדתי לחדר הלבשה, דרור אלמלם (מנכ"ל המועדון) בא לחדר ההלבשה ואמר לי: 'כל מה שאירע לך קרה באחריותי. לא האמנתי שמשהו כזה יכול לקרות'. בסיום אותו המשחק אלמלם כינס את כל השחקנים ועובדי מחלקת הנוער ואמר להם: 'יוסי צדק בכל מה שהוא אמר, אני אחראי על כל מה שקרה לו'."

אז אתה מחליט להישאר, ומה אז? איך ממשיכים מכאן?
"קיבלתי 4 ימי מחלה אחרי האגרוף, נשארתי בבית ובזמן הזה ההנהלה החליטה להעיף מהקבוצה את שלושת השחקנים שביקשתי לשחרר. עכשיו הם נזכרו להוציא אותם, עכשיו היה להם את התירוץ לעשות את זה".

"אני, יוסי בילו, לפני ואחרי האגרוף לא אותו בנאדם. עד האירוע של האגרוף הייתי נחוש, רציתי לעבוד, התמודדתי עם קשיים ולא ויתרתי. אחרי האגרוף היה לי קשה לעבוד. היה לי חשש שמשהו יקרה לי. פחדתי שמישהו יתקיף אותי ליד האוטו או בדרך לאימון. עבדתי בפחד".

פחד ממה?
"פחדתי שמישהו יחכה לי אחרי האימון. כשהיה אימון במגרש הסינטטי כל הזמן הייתי מסתכל לצדדים לראות שמישהו לא יכנס".

אפשר להגיד שחששת לחיים שלך?
"כן, חששתי. כל הזמן הייתי בפחד והנה אתמול זה שוב קרה. אומנם הוא (האבא של אחד השחקנים) לא הרים עלי יד הפעם, אבל באותה מידה הוא יכול היה לדקור אותי. מה ההבדל? הוא נכנס לתוך המגרש באמצע האימון ואיים עליי. באותה מידה הוא היה יכול לדקור אותי וגם האבא שהביא לי את האגרוף לפני חודש יכול היה לדקור אותי, מה ההבדל?".

"והנה אתמול קיבלתי מכתב פיטורים. הם כתבו שלוש סיבות: התוצאות הרעות. הסיבה השנייה היתה ראיון לתקשורת ללא רשות והסיבה השלישית היא התחצפות לאיתן קסנטיני היו"ר. אבל אתה רוצה לשמוע למה הם קוראים התחצפות?

כן.
"שבועיים אחרי שקיבלתי את האגרוף פגשתי את איתן (המנכ"ל - ר.ז) ואמרתי לו שלום. הוא ענה בתגובה שהוא כועס שהתראיינתי בכלי תקשורת ושהאשמתי אותו ואת דרור אלמלם בכל מה שקרה לי. עניתי לו שזה לא נכון, שלא האשמתי אף אחד באופן אישי, אלא שאמרתי שכל ההנהלה אשמה. וחוץ מזה הוספתי: 'אתה חתיכת חצוף. אתה, בתור יו"ר לא התקשרת אליי אפילו פעם אחת אחרי שקיבלתי את האגרוף לשאול לשלומי'. את זה הם הגדירו כהתחצפות, אתה מבין?"

ומה הלאה?
"כמובן תהיה תביעה. אתבע את החוזה שלי במלואו, משכורת של 8 חודשים. אבל יהיו עוד תביעות על כל ההתנהלות בתקופה האחרונה. אתבע אותם על הפגיעה בביטחון שלי, על פגיעה בשמי הטוב. יש עוד לא מעט תביעות שיוגשו בתקופה הקרובה באמצעות עורך הדין שלי".