"ילד פלא": סיפורו של שוער וסקאוט

מינטוס ממכבי פ"ת עם שילוב מיוחד. עומר גולן: "יגיע רחוק"

סהר דיין  24.04.20 - 12:21
תחילת כתבה

כבני אדם אנחנו מתרגשים מדברים שונים, ייחודיים, כאלה שלא מופיעים כל יום על המסכים וזה בדיוק הסיפור של יובל מינטוס. הילד בן ה-18 הוא אחראי סקאוט במחלקת הנוער של מכבי פ"ת ומשמש כיד ימינו של מנהל המחלקה, אופיר לוזון. במקביל, הוא עדיין שחקן פעיל ומתפקד כשוער שני של הקבוצה. אך דווקא בזכות היכולת מחוץ לדשא, מינטוס מוגדר על ידי אופיר כדבר הבא בכדורגל הישראלי.

"זה שם שמסומן אצלנו", אמר המנהל המקצועי של הבוגרים, עומר גולן. "אני פוגש את מינטוס במשחקים של הנוער והילדים ועדיין לא נתקלתי בשאלה שלא הייתה לו עליה תשובה. הוא תמיד יודע ותמיד מכיר, עוד לא פגשתי סקאוט עם ידע כזה הוא יגיע רחוק. יובל צמוד ללוזון ולומד את כל עניין החוזים והגישה לשחקנים. במקרה שלו ושל אופיר המלפפון יכה את הגנן".

אז איך ילד בן 18 מגיע לתפקיד כה בכיר באחת ממחלקות הנוער הבכירות בישראל? "כשמינטוס מדבר על שחקן הוא יורד לרמות הכי קטנות", המשיך גולן, "מציונים בבית ספר, דרך מערך שהוא אוהב לשחק ואיזה פעולות הוא עושה בכל חלק במגרש. זה דברים שאין להם מחיר. לפעמים מסתכלים על שחקנים עם מספרים שנראים כמו כוכבים גדולים, אבל הם לא מתאימים לקבוצה ופה מגיע היתרון של מינטוס - הוא יודע לזהות ונותן מפרט שלם על השחקן. זה דברים ששווים המון לטווח הרחוק. "זה מטורף ולא ייאמן שהוא עם יכולת כזו בגיל כזה".

את דרכו המקצועית כסקאוט מינטוס החל על הדשא. עד גיל 15 הוא שיחק במכבי נתניה ונחשב כאחד שמוביל דעה ומוערך מאוד בקרב השחקנים. "לקחתי מאבא שלי את המנהג לתת ולתרום ויחד התחלנו לעזור לילדים קשיי יום במחלקת הנוער של המועדון", מספר מינטוס. "נתנו להם עזרה כלכלית, משפטית מול הקבוצות ולפעמים אפילו הגענו לשיחות בבית ספר. התחלתי לאהוב את התחום וכך נכנסתי לעולם הזה. פיתחתי קשרים עם שחקנים והכרתי עוד ועוד אנשים. ככה זה התגלגל עד שאופיר לוזון זיהה את הפוטנציאל ועברתי בגיל 15 למכבי פ"ת. הכיוון שלי בעתיד הוא לפתוח סוכנות שחקנים".

"יובל העביר אותי מאור יהודה למכבי נתניה", סיפר הקשר חיים אסאפה בן ה-18. "הוא היה דואג שלא יחסר לי כלום כדי שאני אוכל להצליח בתור כדורגלן. אבא שלו, זאב, היה מסיע ומחזיר אותי ממשחקים. הוא גם היה זה שדאג שאני אכנס לפנימיית כדורגל 'אורט' כדי שאקבל את כל התנאים להצלחה. משפחת מינטוס קיבלה אותי בזרועות פתוחות וחמות לבית שלהם ודאגה לי. זה ממש לא מובן מאליו, התודה שלי אליהם היא להפוך לשחקן מקצועי".

כמו כן, לצד הזינוקים על הדשא מינטוס החל לשמש מהרגע הראשון כסקאוט במועדון ואחרי שהוא הוכיח את עצמו, קיבל אחריות על מחלקת הנוער. יחד עם אופיר לוזון הם מכתיבים את מדיניות הרכש וה"ילד" בנה לעצמו צוות שהוא סומך עליו ומעביר לו דו"חות, כשהעבודה נעשית במתכונת יומיומית.

"מדובר בילד פלא", אמר לוזון, "הוא יהיה סוכן גדול או בתפקיד בכיר במועדון גדול. יש לו יד כמעט חופשית בכל נושא והוא עסוק בסקאוטינג, איתור ומעקב אחרי שחקנים. אנחנו יושבים יחד על דו"חות והוא אחראי לבצע את הפגישה הראשונית עם השחקן שאנחנו רוצים להביא. היו לו הצעות ממקומות אחרים, אבל מכבי פ"ת זו חממה שקשה לצאת ממנה. אמרתי לו שעדיף לו להיות טוב במשהו אחד מאשר בינוני במשהו אחר ולקחת את העיסוק הזה רחוק. הוא הביא למועדון לא מעט שמות שישמעו עליהם בעתיד. מינטוס פשוט מטאור".