פארפה גויאגון: הכירו את היהלום של מכבי תל אביב

הפריצה המטאורית בחוף השנהב, ההתנגדות של הוריו שייצא לאירופה, ההיעלמות יחד עם הסוכן שהפך ל"אבא" וההתכחשות למשפחתו, והמבחנים בברצלונה. פארפה גויאגון הוזכר לפני פחות משנה בין 60 הכישרונות הבולטים בעולם, אז איך הגיע דווקא לישראל? היכרות

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  27.05.20 - 17:23
תחילת כתבה

קצת פחות משנה. זה הזמן שחלף בין היום בו שמו של פארפה גויאגון הוזכר ברשימת 60 הכישרונות הצעירים הטובים בעולם של הגרדיאן ועד ליום בו עלה מהספסל עם פתיחת המחצית השנייה ב-1:1 של קבוצת הנוער של מכבי תל אביב מול הפועל רמת גן.

איך קורה מצב בו יהלום מסוגו מגיע דווקא לישראל? את התשובה אפשר לגלות במה שנכתב עליו במסגרת אותה כתבה בגרדיאן באוקטובר שעבר: "זה הסיפור המוכר מדי על ניהול לא נכון של הקריירה".

ואכן, פארפה גויאגון הוא הכל חוץ ממקרה שגרתי בנוף הכדורגל הישראלי, אבל עבור אפריקנים צעירים ומוכשרים, המקרה שלו דווקא שגרתי מדי ובגלל זה, אולי גם עלה לו באפשרות לשחק עבור מועדונים הרבה, הרבה יותר גדולים מאלופת ישראל לבוגרים.

*********************************

הוא נולד בפברואר 2001, הבן הרביעי במשפחה מרובת ילדים. מלחמת האזרחים שהשתוללה בחוף השנהב החל מספטמבר 2002 גרמה למשפחה לברוח ולנדוד, עד שהגיעו למוסיקרו, פרבר עני במיוחד של הבירה אביג'אן.

למרות הקשיים והבעיות, פארפה הצעיר הצליח להפגין את כישרון הכדורגל שלו. הדינמיות והיכולת להניע כדור היטב בלטו מגיל צעיר מאוד והוא הצטרף לאקדמיה של ריגו גרבייס. ב-2014, בעודו בן 13 בלבד, השתתף עם הקבוצה של האקדמיה בטורניר בינלאומי עד גילאי 15 וסיים אותו כמלך השערים, למרות היותו קשר. זה הוביל את אפריקה ספורט ד'אביג'אן, אחת הקבוצות הגדולות במדינה, לשים עליו את ידיה והנשיא אלכסיס ואגבה (נחזור אליו) החתים אותו על חוזה מקצועני.

חצי עונה בלבד בליגה המקומית, כשהוא בן 15, הספיקה לפארפה לכבוש את הכדורגל בחוף השנהב. הוא זכה בתואר שחקן החודש פעם אחת ובתואר השחקן המבטיח של עונת 2016/17, הוא נכלל בנבחרת העונה (בגיל 15!) ולקינוח, גם כבש שער בניצחון קבוצתו בגמר הגביע. השלב הבא והצפוי היה שלל הצעות והתעניינות מכיוון קבוצות הפאר של אירופה ופארפה חבר לסוכן מישל לאלייה. שם גם החל הבלאגן הגדול.

הוריו של ילד הפלא התנגדו לאפשרות שייצא לאירופה בגיל כל כך צעיר, אלא שפארפה סירב לקבל "לא" כאפשרות ודרש מאביו לחתום על מסמך שיאפשר לילד להיות מאומץ על ידי הסוכן לאלייה, בעל האזרחות הצרפתית. כן, מאומץ. כך, קבוצות אירופאיות היו רשאיות להחתים אותו לקבוצות המילואים שלהן, למרות גילו (אבל לא לסגל הבוגר). האבא, לטענתו, התנגד מאוד לרעיון, אבל חתם "כדי שפארפה יהיה שמח". זמן קצר לאחר מכן, הילד פשוט נעלם.

הוא אומץ על ידי הסוכן ושינה את שמו בהתאם ל-לאלייה קארל פארפה, מתכחש לשם המשפחה המקורי שלו. הוא גם הפך לצרפתי והודיע שהוא לא מחוף השנהב יותר. יחד עם הסוכן, השניים יצאו לכבוש את אירופה והאבא, סאה, אמר בריאיון: "אני בהלם. זה לא הילד שאני מכיר. לסוכן הזה יש השפעה רצחנית עליו. הבן שלי בסכנה. מישל לאלייה השתלט לו על העתיד. אני מתחרט על כך שבטחתי בהם. הם גנבו את הילד שלי ואני לא יודע איפה הוא".

מי שכן ידעו כל הזמן איפה פארפה נמצא היו העיתונאים מחוף השנהב. הם סיקרו בדריכות, כמעט באובססיביות, את המסע בן השנה שלו ברחבי היבשת הישנה, בחיפושיו אחר קבוצה. בכל זאת, צריך לזכור, לא מדובר בעוד חוף השנהבי מוכשר. היו ל"פילים" רבים כאלה לאורך השנים. מדובר באחד הכישרונות הגדולים בעולם.

המבחנים הראשונים היו במונאקו, במרץ 2017, ובתקשורת בנסיכות אף היו דיווחים על כך שהוא חתם, אבל זה לא קרה לבסוף. שבוע וחצי אל תוך האימונים במונאקו, ברצלונה יצרה קשר עם לאלייה ובאוקטובר 2017 פארפה הגיע למבחנים גם בלה מאסיה. "בארסה בוחנת את החתמתו של יהלום מאפריקה", נכתב אז ב"ספורט" הקטלאני.

******************************

"נבחנתי שם", סיפר פארפה בריאיון במולדתו. "שיחקתי והתאמנתי עם שתי קבוצות נוער ועם בארסה ב', אבל ראשי המועדון אמרו לי שבגלל החקירה של פיפ"א, שנלחמה נגד העברת קטינים בכדורגל, הם לא יכולים לקחת סיכונים. אז שחררו אותי". בקטאלוניה אגב, הייתה גרסה אחרת ושם טענו שהוא פשוט לא ממש הרשים.

הוא עזב את ברצלונה וחזר לפאריס ומשם שוב למונאקו, לעוד סיבוב מבחנים. בקבוצה די התלהבו וביקשו שיישאר עוד שבוע, אבל ויזת השהייה שלו עמדה להיגמר והוא פחד להישאר בלי כלום, אז הוא עזב. שמה של אנדרלכט עלה כאופציה ונוצר קשר בין הצדדים, אבל בסופו של דבר, בעזרת קשרים של חלוץ העבר מחוף השנהב, רוג'ר בולי, פארפה עלה על רכבת וירד ממנה אצל קבוצה בלגית אחרת, צנועה יותר - אוסטנד.

נשיא המועדון החליט להעניק לו דירה ורכב, רק שיחתום. אלא שעכשיו, באפריקה ספורט עשו שרירים והודיעו פתאום שהם מסרבים לשחרר אותו ואפילו לא מוכנים שהוא יתאמן באוסטנד. זה קרה במרץ 2018 והוביל לפרסום סרטון בן 16 דקות וחצי בדף הפייסבוק של פארפה. בסרטון, הקשר הצעיר מצלם את עצמו ומספר על המסע ועל כל הבעיות.

הוא טען שם שהנשיא ואגבה דורש לפתע 200 אלף יורו על העברתו ובעקבות הסרטון התברר שהחוזה המקצועני ההוא, עליו השניים חתמו, היה לשלוש שנים וחצי, דבר לא חוקי על פי פיפ"א כשמדובר בשחקן קטין.

גם את אביו הביולוגי סאה תקף פארפה בסרטון ההוא, בעקבות אותו ריאיון שהאב העניק נגד הסוכן לאלייה: "אבא שלי ילכלך ויגיד כל דבר על לאלייה ועל אנשים שעזרו לי להגיע לאירופה. כשהיינו במוסיקרו לא עשית כלום עבורנו. אני לא רוצה להיכנס להיסטוריה המשפחתית שלנו ולחשוף דברים. אני לא יודע מה אפריקה ספורט נתנו לאבא שלי, אבל אם הוא מעדיף להיות בצד שלהם, שיהיה. הוא כבר לא אבא שלי. אני הבן של מישהו אחר היום".

*****************************

כנראה שמנקודת השפל הזו אפשר היה רק לעלות. ההתעקשות של ואגבה ואפריקה ספורט הצליחה להם ופארפה, אחרי שנת נדודים שעצרה לחלוטין את הקריירה וההתקדמות שלו (זוכרים מה כתבו בגרדיאן?), עשה סיבוב פרסה ושב בספטמבר של שנה שעברה למולדתו, לסיבוב סליחות. "הלכתי להתנצל בפני ההורים שלי על כך שדחיתי אותם", סיפר. "רציתי מאוד לשחק באירופה, אבל זה לא משהו שילד צריך לעשות להורים שלו, לוותר על השם ככה. הכל בסדר עכשיו איתם ואני שמח על כך".

על הדרך, הוא גם חשף כי ניתק את כל קשריו עם לאלייה וכעת הוא מיוצג על ידי אנשים אחרים: "הוא לא הסוכן שלי יותר ואני גם לא הבן שלו יותר. חזרתי לשם האמיתי שלי, פארפה גויאגון. השתמשתי בשם שלו רק בצרפת, כי הייתי קטן מדי ולא יכולתי לעבור לבד".

גם עם ואגבה הוא השלים ("אני הולך אליו הביתה מדי פעם. אנחנו ביחסים טובים") וטען כי לפני שעזב את בלגיה, אחרי הפיצוץ בין אוסטנד לאפריקה ספורט, הוא חתם על הסכם כוונות מול קלאב ברוז' ושהשהות שלו בחוף השנהב תהיה קצרה, כי הוא עומד לשוב לאירופה. אלא שגם זה לא קרה ובסופו של דבר, הוא הושאל לשנה אחת למכבי תל אביב, שמחזיקה באפשרות להפוך את ההשאלה לקבועה אם ירשים.

בחוף השנהב ידעו לספר שהמועדון, אפריקה ספורט, נקלע לצרות כלכליות לא מזמן ולפתע כל הדרישות ירדו במטרה לקבל כסף באופן מיידי. לפני שעזב לישראל, הוא פרסם פוסט בפייסבוק בו הודה לאנשי ואוהדי אפריקה ספורט: "אני עוזב לאתגר חדש, אבל תמיד אהיה חלק מהמשפחה פה".

"הוא הדהים את הצופים בעונתו הראשונה, בגיל 15, אבל משם והלאה החלו רק צרות", היה המשך הטקסט עליו בכתבת הכישרונות של הגרדיאן. "עוד נצטרך לחכות ולראות אם הוא יצליח להתרכז בעתיד שלו ולבנות מחדש את המוניטין". אם כן, מכבי תל אביב יכולה להרוויח, ובענק.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-06.09.2019