הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בן ממן: סיפורו של שחקן מבטיח שכעת רק חולם ללכת

הוא הוגדר כ"אייל גולסה הבא", אבל נפצע בצורה קשה בתאונת אופנוע ורגלו נקטעה. כעת הוא זקוק לעזרה כדי לממן פרוטזה ב-600 אלף ש"ח. אביו: רוצה להשיב לו את שמחת החיים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  04.01.21 - 11:30

ה-28.10.2020 זהו תאריך שמשפחת ממן מנתניה לא תשכח לעולם. בשעה 19:30 צלצל הטלפון בבית המשפחה, על הקו מגן דוד אדום. בן ממן, הילד הבכור בן ה-17, עבר תאונה קשה אחרי שאופנוע עבר באור אדום והתנגש בחוזקה באופנוע עליו רכב בצומת אזור התעשיה הישן בעיר. בכך חייו של אחד משחקני הכדורגל המבטיחים בליגת העל לנוער השתנו לגמרי.

בן, שעבד כשליח פיצה כדי לעזור במצב הכלכלי הלא פשוט של משפחתו, היה מורדם ומונשם במשך תקופה עם פגיעות רב מערכתיות ועבר לא מעט ניתוחים. הטחול התפוצץ, הכליה והכבד נפגעו, הכתף הייתה מפורקת לחלוטין והפגיעה הקשה ביותר היה ברגל שמאל הדומיננטית, פגיעה שהייתה מחייבת לקטוע את כל הרגל.

שבע שנים אחרי שהחל לשחק כדורגל בבית"ר טוברוק והיה אמור להיות האייל גולסה הבא, ברגע אחד הקריירה נקטעה. הוא היה קפטן קבוצת הנוער, מלך השערים, ומדי שבוע היו באים לראות אותו סקאוטים מהמועדונים הגדולים כדי לנסות לשים את היד על הכישרון.

"ראיתי אותו משחק, אין דברים כאלה", אמר אייל גולסה, שמרבה לשוחח עם הילד גם היום כשהוא בבית חולים ספרא לילדים בתל השומר, שם יישאר עוד חודשים ארוכים בשיקום. "בן התקדם בקצב לא נורמלי. הרגל השמאלית שלו זה משהו שלא רואים כל יום. מעבר לזה היה לו ניתור מצוין, תשוקה, מנהיגות וחוכמה שהייתה מובילה אותו לרמות הכי גבוהות בישראל", אמר המאמן שמרבה לבקרו, ג'ניה פלדמן.

הרגל השמאלית זו הרגל שקטעו. סדר היום שלו מתחיל בתרופות להרגעה ודלקות, ממשיך בזריקות, בטיפולים פסיכולוגיים, פיזיותרפיה והידרותרפיה. הכל כדי להגיע למצב שהפרוטזה שתושתל לו, תעשה את החיים שלו, עד כמה שניתן, טובים יותר.

"הבעיה שפרוטזות עולות המון כסף. 600 אלף שקלים רק בשלב הראשון וכל כמה שנים צריכים להחליף אותם כי יש בלאי", אמר האבא שי ממן, שעד לא מזמן היה תקליטן, אבל התפשטות נגיף הקורונה פגעה בו מאוד. בבוקר הוא עובד באגף התברואה ומשם ממשיך לעבודה נוספת כדי לכלכל את הבית ולדאוג לשני הילדים, שנמצאים שם ומחכים לרגע בו בן יחזור הביתה. האמא אושרת לא זזה מהמיטה של הילד. מרימה, דוחפת, מחכה לחיוך שאפיין אותו, חיוך שכבר למעלה מחודשיים עוד לא הגיע.

"נקלעתי היום למצב שאני בצד המבקש ולא בצד הנותן, צד בו הייתי כל החיים שלי. כולם מכירים אותי, ואיפה שמישהו היה צריך עזרה תמיד הייתי שם. היום לצערי הבנק כבר עוצר הלוואות בגלל הקורונה. זה המון כסף, וסכומים שאין לנו. אני היום עובד בלי לישון כדי להעמיד אותו על הרגלים ומחכה לנס. מחכה לניסים שבעזרת השם אנשים יתרמו ויפתחו את הלב. אני לא מבקש אוכל, רק רוצה להחזיר לילד שלי את שמחת החיים".

בזמן הפנוי חברתו של בן מגיעה לבקר. האירוע לא גרם לה לחשוב אחרי חמש שנים לוותר על מי שעתיד להיות בעלה. השחקנים מטוברוק והחברים מהבית מגיעים מדי פעם, אבל בלילה, כשאף אחד לא שומע או רואה, הוא נשאר עם עצמו ובוכה. "אני לא אשקר לך, היו לו גם מחשבות אובדניות. ברגע שיש אנשים הוא בסדר, אבל ברגע שהולכים הוא שוקע במחשבות", מספר האבא.

בן ממן אוהד הדוק של אנטואן גריזמן. בחלומות שלו הוא ראה איך יום אחד הוא יגיע לרמה הזאת. היום הוא רק רוצה דבר אחד: "אם עד לפני חודשיים חשבתי איך זה יהיה שאהיה שחקן כדורגל, היום אני רק רוצה ללכת כמו כולם. היה לי חלום להיות גריזמן כי הייתי מחקה את התנועות שלו על המגרש כמו תוכי. אני לא מאחל לאף אחד את הכאב והתסכול שעוברים עלי".

מה אתה זוכר?
"כלום. אמרו לי שבאתי לפנות שמאלה והגיע אופנוע מצד שני ונכנס בי אחרי שעבר ברמזור אדום. יש לי מחשבות איך יקבלו אותי בחברה, איך אנשים שאני מכיר וכאלה שאני לא מכיר יסתכלו עלי. מבחינה נפשית אני מרוסק. איך אני אצא עם מכנס קצר? מה תחשוב החברה? איך אני אגיע לים? או מה אחי בן ה-7 יגיד כשאבוא הביתה עם רגל ממתכת?".

אתה מפחד?
"אי אפשר שלא. הפחד הכי גדול שלי זה שלא אוכל ללכת כמו כל האנשים. רגל כזאת זה מאוד יקר ואין לנו את הסכומים האלה. תבין, החלום שלי נקטע ברגע אחד. יותר אני לא אהיה מה שרציתי להיות, מה שעבדתי עליו כל החיים. אני לא יכול לתאר לך את הכאב".

מלבד גולסה, עוד שחקנים החליטו לתרום כדי להגיע ליעד הנדרש עבור פרוטזה איכותית. ברשתות החברתיות יצאו חלקם בקמפיין הקורא ליתר לבוא ולסייע.

ניתן לתרום לחשבון מס' 358971 ע"ש שי ממן, בנק הפועלים, סניף 612 נתניה. אפשר גם באמצעות אפליקציית bit במספרים 053-7303132, 054-7779087. כמו כן אפשר לתרום באפליקציית PayBox.