הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רביבו, הדור הבא: הכישרון החדש במשפחה

17 שנים אחרי שאביו פרש, רוי רביבו הפך לחלק מפרוייקט העילית של מכבי ת"א ומסומן כמגן השמאלי הבא של הצהובים. חיים: "מזכיר אותי בטכניקה". וגם: מה הוא צריך לשפר?

סהר דיין
סהר דיין  12.03.21 - 13:49

תגיות: חיים רביבו

חיים רביבו נחשב לאחד מגדולי השחקנים בתולדות הכדורגל הישראלי. הגול האדיר באנפילד מול ליברפול, האליפות בפנרבחצ'ה והשערים בסלטה ויגו הפכו אותו לאייקון במונחים מקומיים. 17 שנים אחרי שפרש מכדורגל, בנו, רוי רביבו, מסומן כאחד הכישרונות הבולטים בנוער של מכבי תל אביב, ועתיד להשתלב בבוגרים של האלופה. הכישרון אמנם עבר בגנים, אבל סטה לחלק האחורי של המגרש - רוי משחק כמגן שמאלי בקריית שלום. הכירו את היורש.

בזכות עצמו - השם לא פקטור אצל רוי
רביבו הצעיר התחיל את הקריירה שלו במ.ס. אשדוד, אך כבר בגיל 8 עשה את המעבר למכבי תל אביב. במועדון מספרים על מכביסט אמיתי ואחד שלא מחפש הנחות בגלל "השם", אלא רוצה להצליח בזכות עצמו ועובד קשה בשביל זה.

הפריצה שלו אצל הצהובים הגיעה בעונה שעברה, שנה לפני שעלה לקבוצת הנוער. מדובר בשחקן עם טכניקה אדירה, לצד המשחק האגרסיבי שהוא מציג בתור מגן. בנוסף, הוא לוקח חלק בפרויקט העילית של הצהובים, אותו פיתח מאמן הבוגרים כעת, פטריק ואן לוון.

רביבו הוא חלק מקבוצה מצומצמת של שחקנים מגילאי 16 עד 19 שעוברים פיתוח אישי דרך שלושה אלמנטים: פיזי, מנטאלי וטקטי. "בלי הפרויקט הזה הייתי שחקן אחר", סיפר בעבר דן גלזר לערוץ הספורט, "מקבוצה של 24 שחקנים יורדים לאזור ה-14 ואתה מקבל יותר תשומת לב. אלה לא אימונים עצימים ועובדים עם כל שחקן באופן אישי על הדברים שהוא צריך לחזק. יורדים לרמות הכי קטנות. שחקן בנוער של מכבי ת"א מקבל כלים הרבה יותר טובים מאשר שחקן בקבוצת בוגרים טובה בליגת העל. אין מה להשוות אפילו".

"הוא מזכיר אותי בטכניקה": חיים רביבו מנתח
במחלקות הנוער השונות מתמודדים בשנים האחרונות עם נושא התערבות ההורים, אך במקרה של רוי, חיים דאג לתת למגן להתמודד בעצמו עם הסיטואציות. "גם ככה הוא בהפסד כי הוא הבן של חיים רביבו. לבן של אין מרווח לטעות. כל הזמן בוחנים אותו. לשמחתי הוא מגן שמאלי אז אי אפשר לעשות את ההשוואה. הוא צריך להוכיח את עצמו הרבה יותר ואני נותן לו להתמודד עם זה. אני יושב בצד ורק רוצה לראות את הילד. אני לא אחד שמתערב במה שקורה. אני לא פונה למאמן וזה לא מעניין אותי".

אני נמני מייצג את השחקן, שיחגוג במאי הקרוב 18. האופי של רוי משחק תפקיד משמעותי בהתפתחות הקריירה שלו. "הכדורגל אצלו במקום הראשון", מספר חיים רביבו, "זה מאוד חשוב לי שכל הצעירים יבינו את זה. יש זמן לבילויים ובחורות וכל כך הרבה דברים בהמשך, אבל כרגע מי שמשחק כדורגל צריך להיות רק מסביב לזה".

"רוי כשרוני בחלק ההתקפי וההגנתי. כשהוא התחיל לשחק כמגן שמאלי עוד מהילדים, התגלה אצלו משהו שלי לא היה - האגרסיביות והמשחק ההגנתי חסר הפחד", המשיך רביבו האב, "יש לו טכניקה מעולה והוא מזכיר אותי בעניין הזה. הוא קורא נכון את המשחק ומאוד ממושמע טקטית. כדי להתקדם רוי צריך לשפר את הבעיטה לשער ואת הקרוסים", ניתח שחקן העבר את אופי המשחק של מגן מכבי ת"א.

הזכרונות של רביבו כילד והרגע בו הבין שרוי יהיה כדורגלן
חיים רביבו מגיע לרוב משחקי הבית של רוי לאורך השנים: "אני זוכר כמעט את כל המהלכים שקורים במשחק ואנחנו מנתחים את הפעולות שלו באוטו בדרך חזרה הביתה. הדברים שצריך לשפר, הדברים שהוא עשה טוב יותר. אני נותן לו טיפים קטנים מהניסיון שלי כשחקן, אבל בסופו של דבר ההוראות של המאמן חשובות יותר מההוראות שלי".

"כל ההורים צריכים לקחת את זה לתשומת ליבם", הבהיר רביבו, "תנו לילדים להתמודד בעצמם. ההורים מתלוננים, הילד שומע את זה את זה, ונוצרת תגובת שרשרת שפוגעת בילד ובקבוצה. הורה יכול רק לעודד את הילד, ולא יותר מזה. יש פה מגיפה נוראית בישראל בעניין הזה. שחקן לא משחק שלושה משחקים וההורים רוצים להעביר אותו לקבוצה אחרת".

"אבא שלי היה המאמן שלי. זה היה הדבר הכי קשה בעולם, הייתי מבקיע שלושער והוא היה אומר לכולם כל הכבוד חוץ ממני", משחזר רביבו את תקופת נעוריו בהפועל אשדוד, "גם כשהיינו הולכים ברגל הביתה, הוא היה מדבר איתי על איך טעיתי כשניסיתי לעבור את השוער ולא על השלושער. זה מחשל, צריך לגרום לילד להתמודד".

"מגיל קטן ידעתי שרוי יהיה כדורגלן", סיפר רביבו על הפוטנציאל של רוי, "הכעס שלו אחרי הפסד, הרצינות, האופי - זה דברים שטמועים בו ועזרו לו להתפתח. אני מקווה שיהיה לו את המזל כי צריך הרבה מזל כדי להיות שחקן מקצועני. הוא קרוב מאוד לשם ובסוף - הכל תלוי רק בו".