הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הרומן, הסערה והבן: סיפורו של טוקלומטי

17 שנים אחרי שאביו, טוני, גורש מישראל לאחר שנטען כי זייף את גילו, עידן טוקולומטי הפך לאחד החלוצים הצעירים המבטיחים בארץ: "יגיע לרמות הכי גבוהות". יוביל את הנוער לאליפות אירופה?

הדר יעקבי
הדר יעקבי  10.11.21 - 11:08
תחילת כתבה

השם "טוקלומטי" מוכר בעיקר בעקבות טוני, בלם מכבי נתניה לשעבר שחתום על אחת מהשערוריות הגדולות ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי. השחקן, שהיה רשום בהתאחדות כבן 19, התברר כבן 31, שוחרר בעקבות הגילוי ממכבי נתניה ושב לבנין, ארץ הולדתו. כעת, כמעט 18 שנה אחרי, יש טוקלומטי חדש בליגת העל - עידן, שחתם לפני כשבועיים בקבוצת הנוער של מכבי פתח תקווה לשלוש שנים.

עידן הוא בנם של טוני ושל איריס ג'ורנו, שהיתה כתבת במקומון בנתניה כאשר נחשף גילו האמיתי של טוני. השניים התאהבו וביום שבו הודיעה לו הקבוצה כי יהיה חייב לטוס לארצו, גילתה איריס כי היא בהריון. עידן נולד וגדל בישראל עם אמו ואילו טוני נשאר בבנין, אך קיים עמו קשר מרחוק.

"הכישרון שלו בטוח גנטי, וזה בטוח לא מהגנים שלי" מתלוצצת ג'ורנו ומוסיפה: "זה היה מתבקש שהוא יהיה כדורגלן. הוא נולד עם גוף ספורטיבי. כשהוא היה קטן לקחתי אותו לאורתופד בגלל שחשבתי שצורת הרגליים שלו מוזרה, היו לו רגליים בצורת O והרופא אמר לי 'זה רגליים של כדורגלן', מבחינתי זה היה סימן".

עידן בן ה-17, משחק בעמדת החלוץ וגדל בבית"ר טובורק. "בגיל שנה וחצי היה לעידן כבר חוזה חתום עם אשר אלון במכבי נתניה. עידן זה הילד היחיד בארץ שהחתימו בגיל כל כך צעיר", משתפת האמא, "אשר ביקש לראות את הילד של טוקלומטי, הגענו למגרש, עידן היה בן חצי שנה וכשנכנסו לכר הדשא הוא רץ לתוך השער וצעק 'גול'. אשר ראה את זה ואמר לי 'אני מחתים אותו עכשיו'. העתיד שלו נקבע מראש".

אבל תכניות לחוד ומציאות לחוד. כשעידן הגיע לגיל בו הוא יכול להתחיל לשחק כדורגל, אשר אלון כבר לא היה חלק מנתניה, שהחליטה להתעלם מהחוזה החתום. "באותו זמן פנו אלי מטוברוק ואמרו שרוצים לראות את עידן", מספרת ג'ורנו, "הגענו ואחרי חמש דקות שהם ראו אותו משחק הם הודיעו לנו שהם לוקחים את החוזה ממכבי נתניה אליהם בדיוק כמו שהוא".

"אני מלווה אותו מאז שהוא קטן. מדובר בילד מאוד צנוע שאוהב את המשחק. הגישה שלו למשחק כבר בגיל קטן ועד היום היא אותה גישה, של הרבה מאוד צניעות ועבודה קשה" סיפר עליו יוסי בן שטרית, שאימן וניהול מקצועית את החלוץ. "מדובר בילד שניחן במהירות יוצאת דופן וכישרון מאוד גדול. יש לו ראיית משחק טובה, יכולת כיבוש טובה ויצירתיות. כבר בנערים א' הוא היה חלק מאוד מוביל בקבוצה וכל שנה היינו מקפיצים אותו שנתון קדימה", הוסיף.

אבל היציאה מטוברוק לא היתה פשוטה. במועדון ילדותו עשו כל שביכולתם כדי למנוע את שיחררו, ואף ניסו לפתות אם האם החד הורית בכסף כדי להשאירו. כשהבינו במשפחת טוקלומטי שכל הניסיונות נכשלים, פנה עידן לוועדה למעמד השחקן, שקבעה את שחרורו אותו מטובורק ואפשרה לו להגיע למלאבסים.

עוד לפני כן הספיק עידן לכבוש שלושה משחקים ברצף במדי טוברוק: שלושער מול בית"ר כפ"ס בגביע ולהוסיף גולים מול הפועל עפולה ומול הפועל עכו בליגה. את הבכורה שלו בקבוצה החדשה ערך מול הפועל ת"א, כאשר נכנס כמחליף בדקה ה-67 בניצחון 0:2 על הפועל ת"א. שני השערים נכבשו בתוספת הזמן.

"הלוזונים עשו עלי רושם טוב, הם זכו באמון שלי וברגע שהבנו שעידן משוחרר מטובורק הלכנו מיד לפתח תקווה וחתמנו" סיפרה האם והוסיפה בהתרגשות: "בשכונה שבא אנחנו גרים בנתניה מאוד קל להסחף למקומות לא טובים, פחדתי שזה יקרה לו ואני שמחה שהצלחתי לנתב אותו לדרך ספורטיבית כמו שאבא שלו תמיד רצה. טוני מעורב ומעודכן בהכל וכל פעם שאני מספרת לו שעידן מצליח הוא מאוד גאה ואומר לו להתמקד רק בזה".

החלוץ הצעיר עושה בימים אלה את צעדיו הראשונים במועדון הנוער המפואר של מכבי פתח תקווה, שגידל שחקנים כמו מנור סולומון וליאל עבדה, אבל אם תשאלו את מאמן העבר, מדובר רק בתחילת הדרך: "אין לי ספק שבארץ הוא יגיע לרמות הכי גבוהות ושאם הוא יתמיד ויהיה עם אופי חזק הוא גם יכול להגיע מעבר לים". בינתיים, למרות שהוא שנתון 2004, הוא זומן לנבחרת הנוער של שנתון 2003 שתשחק ב-19:00 מול קפריסין (שידור ב-5PLUS) במסגרת מוקדמות אליפות אירופה בתקווה להפתיע ולהעפיל לטורניר.