$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הכי מהיר בחיפה". הכירו את ענאן חלאיילי, כוכב נבחרת הנוער

העבודה עם האבא מדריך הכושר והמטרה להשתלב בבוגרת. הסיפור של גיבור הנבחרת

איתי קאשי
איתי קאשי  31.05.23 - 02:29

(צילום: מכבי חיפה, האתר הרשמי)

הכישרונות הצעירים של מכבי חיפה תמיד עניינו, ותמיד יעניינו את עכברי הכדורגל הישראלי. גם בקבוצה הנוכחית יש כמה וכמה שחקנים שמעוררים תקוות להמשך. המגן עיליי פיינגולד שמככב עם נבחרת הנוער במונדיאליטו, יונתן לייש וניתאי גרייס הצטרפו לחיפה אחרי ששיחקו במחלקות נוער באירופה, ושם נוסף שניתן לצרף לרשימת הכישרונות המסקרנים של הקבוצה מהכרמל הוא של החלוץ, ענאן חלאילי - שעכשיו כבר מוכר לכולנו בתור הגיבור של נבחרת הנוער, זה שכבש את שער הניצחון מול אוזבקיסטן שהעלה את החניכים של אופיר חיים לרבע גמר המונדיאליטו.

התקציר באדיבות תאגיד השידור כאן 

הכדורגלן בן ה-18, שחתם על הארכת חוזה לשלוש שנים, גדל והתחנך בחיפה, ונולד למשפחה שבמקור הגיעה מסכנין. חלאילי, יליד שנתון 2004, הוא שחקן התקפה שיכול לשחק באגף ובעמדת ה-"9", והגיע לקבוצת הילדים טרום ב' של מכבי חיפה כשהיה בן 9. חלאילי המשיך את ההתפתחות שלו בשורות הירוקים, ולמעט עונת 2019/2018 שבה יצא לשחק במ.כ נווה יוסף (מועדון קטן מאזור חיפה), חלאילי לבש ירוק לאורך כל שנותיו ככדורגלן.

בשנה שעברה ענאן השתלב בקבוצת הנוער וסיים עם חמישה שערים בכל המסגרות. כיום, כשהוא נמצא רק באמצע עונתו השנייה בנוער, חלאילי הפך לשחקן הרכב קבוע שכבר עומד על שישה כיבושים, כשברקע הוא השתתף במחנה האימונים של הקבוצה הבוגרת ואף רשם הופעה אחת בשורות האלופה. "בשנה הראשונה בנוער קשה כמעט לכל שחקן צעיר, לא רק לענאן", שיתף מקורב מסביבתו של הכדורגלן, "ובאופן טבעי הוא עשה השנה קפיצת מדרגה. ענאן ילד טוב בבסיס, הוא כבר התאמן כמה פעמים עם הבוגרת, ויש לו מנטליות טובה. בניגוד להרבה שחקנים צעירים שהולכים לאיבוד כשמנפחים להם את הראש בתקוות, הוא קודם בא לעבוד. מבחינה פיזית, הוא יכול לשחק עם בוגרים כבר עכשיו". 

"השחקן המהיר במכבי חיפה"
והרבה מהקרדיט על האופי של ענאן, אפשר לזקוף לטובת אביו, מג'די חלאילי. מי ששיחק בעברו כשוער בקבוצות שונות בליגות נמוכות, הוא בוגר תואר שני באימון גופני, ובמקביל לקריירה על הדשא, הפך למדריך כושר המתמחה בפיתוח פיזי. לאורך השנים ענאן ואחיו איאד, פרוספקט נוסף ומלך השערים של קבוצת נערים א' במכבי חיפה, הקפידו על שגרת אימונים עם אביהם, בנוסף לאימונים בחיפה.

"העבודה עם הילדים הייתה תהליך ארוך, ומאוד לא פשוט", שיתף האב, מג'די, "ענאן כבר שנים מקפיד על 11-10 יחידות אימון בשבוע, אימון בוקר אימון ערב, וזה דרש ממני לא מעט. שנים הייתי קם איתם כל יום ב-6 בבוקר לעשות אימונים שקשורים נטו בפיתוח פיזי. היום זה כבר לא ככה, ענאן ואיאד מתאמנים כבר עצמאית, אבל זו הייתה עבודה קשה כדי להצליח להביא אותם לאיפה שהם היום".

העבודה הצמודה עם אביו אכן השתלמה. ענאן התברך בנתונים טבעיים מרשימים, כשכיום הוא מתנשא לגובה של 1.83 מטר, ושוקל 80 ק''ג, אך העבודה האישית עם אביו שדרגה אותו. מהאספקט הפיזי, חלאילי נחשב לאחד הכדורגלנים האיכותיים ביותר בארץ לגילו, ולשחקן הכי מהיר בקבוצת הנוער של חיפה. "אנחנו מכירים את הסוגיה של הפיזיות, תמיד מדברים על זה שכדורגלן הישראלי לא יכול להתמודד עם הכדורגלן האירופאי, והיה לי חשוב להתמקד עם הילדים שלי בתחום הזה", סיפר מג'די. "היום אנחנו כבר במקום שונה. ענאן כבר בוגר, והתרומה שלי היא בעיקר לעודד מהצד".

ההתפתחות של ענאן בחיפה צדה את עיניהם של הבכירים בבית הנבחרות, וחלאילי גם עלה בהרכב הנבחרת עד גיל 19 בשלושת המשחקים האחרונים שהתקיימו בנובמבר. ולמרות כל הסימנים החיוביים, ברור ש"כישרון" ו"נתונים טבעיים" הם אינם ערובה להצלחה בשלב הבא בקריירה.

"להעריך הצלחה של ילד בבוגרים זה קצת כמו ביצת קינדר, אתה לא יודע מה תקבל בפנים", הסביר מג'די, "מבחינת תנאים, ענאן קיבל את כל התנאים להצלחה. מבחינת הרצון שלו, זה ברור שהוא רוצה את זה. הילד הזה חי ונושם כדורגל מהבוקר עד הערב. הוא בגיל פריצה, ועכשיו זה בעיקר עליו".

לאחר תקופה של ניהול משא ומתן, משפחת חלאילי מרוצה מכך שענאן הבטיח את עתידו בירוק. כעת, בסביבת השחקן מצפים לראות משתלב בבוגרים כבר מהעונה הבאה, ולא להישאר כחריג גיל בנוער. במבט מאקרו, ברור שהיכולת של שחקן צעיר להשתלב בקבוצה הבוגרת של מכבי החיפה הנוכחית, היא קשה עד בלתי אפשרית. יעידו על כך כישרונות עולים כמו נהוראי יפרח ובאסם זערורה, שנאבקים לחזור ולקבל הזדמנות במועדון הבכיר מאזור המפרץ. אך כפי שאמר אביו של ענאן, היכולת של בנו למנף את הכישרון שלו מוטלת בשלב הזה על כתפי השחקן עצמו, ובין אם זה בחיפה או במועדון אחר, נראה שאנחנו עתידים לשמוע את השם "חלאילי" בזירה המקצוענית בעתיד הקרוב.

הכתבה פורסמה לראשונה בתאריך ה-23.1.23