$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הכי קרוב לגלוך": איתי חזות מעורר תקווה בהפועל באר שבע

ההבטחה שקיבל מאליניב ברדה, הכישרון הגדול וההצעה שקיבל מספרד לצד סימני השאלה. האם הקבוצה מבירת הנגב תזכה סוף סוף לכוכב מבית? הכירו את הקשר שיכול "להדליק את כל טרנר"

איתי קאשי
איתי קאשי  01.07.23 - 09:05

שתי דקות לסיום המשחק האחרון לעונת 2022/23 של הפועל באר שבע, נרשם הרגע הכי מיוחד באותו מפגש די חסר חשיבות נגד מכבי נתניה. הקבוצה של אליניב ברדה הובילה 0:2, מבחינה מנטלית הקבוצות כבר היו עם רגל ושלושת רבעי בים, וכאשר השופט עצר את המשחק, עמד מוכן על הקווים נער צעיר שניצב בפני הרגע הכי גדול בחייו הקצרים. על לוח החילופים הופיע המספר 26, ומי שלבש את המספר על גבו היה פרצוף חדש, ומעט מוכר - איתי חזות.

שחקן הבית של המועדון, ובנו של מגן העבר גדי חזות ששיחק כמעט עשור במדי הפועל ב''ש, נכנס להופעת בכורה בבוגרים. לצד סגירת המעגל המשפחתית המרגשת שהייתה בעצם שילובו של ממשיך דרכו של גדי, הכניסה למשחק של חזות הצעיר הפתיעה בעיקר בגלל גילו של הקשר, שעדיין לא חגג 17.

על פניו, השילוב בבוגרים של נער בגיל 16.5, שעד אז שיחק במהלך העונה רק בקבוצת נערים א' (שנתון מתחת לנוער), יכולה להיתפס, ובצדק, כגימיק. אך כאשר נכנסים אל עובי הקורה בטוטו טרנר, מבינים שההחלטה לתת לחזות לשחק נעשתה מתוך ההבנה שהמועדון מחזיק ביהלום שיוכל אולי לענות לצורך בלתי ממומש, וזה כוכב מבית.

וכשאומרים כוכב מבית, חזות הוא הכי "מבית" שיכול להיות. הקשר הצעיר הוא אח לאחות תאומה, והשלישי בסדר הגילאים במשפחת חזות, שמתגוררת בב''ש. אביו של איתי נולד וגדל בשכונה ד' בעיר, וכמו בנו שיחק במחלקת הנוער של ב''ש, כשבהמשך בילה את מרבית הקריירה בקבוצה מבירת הנגב. איתי עצמו החל את צעדיו הראשונים בענף בקבוצות הילדים של מכבי ב''ש, אבל כבר בגיל 10 עשה את המעבר המתבקש למועדון הבכיר בעיר.

"הוא הכי קרוב שראיתי לאוסקר גלוך בשנים האחרונות", סיפר עליו בראיון לערוץ הספורט אורי דוד, מי שהיה מאמן של חזות בעונה האחרונה בנוער. "איתי הוא מספר 10 יוצא דופן, אחד כזה שמשחק פחות בכוונה לקבל את הכדור, אלא יותר מחפש את התנועה לעומק", אמר דוד כשניסה לאפיין את הכישרון הבאר שבעי, "גם בעבודה מול מאמן, איתי מיוחד בזה שהוא יודע ליישם את ההערות שהוא מקבל במיידי, וזה נורא חריג בגילאים צעירים. אמרתי לאנשים במועדון שאם רק ייתנו לו את הצ'אנס הוא יוכל להדליק את כל טרנר".

על אף שהיה שחקן קטן ביחס למרבית בני גילו לאורך שנות התבגרותו, חזות הצליח לפצות על הפער הפיזי בכישרון טבעי. "אני יודע שאני לא אובייקטיבי, אבל היה אפשר לראות שאיתי הוא מאותם ילדים שנולד עם הכישרון לכדור", סיפר אביו של הכדורגלן על תחילת דרכו. "אני זוכר שכשהוא היה בילדים ב' אני רציתי שהוא יעשה את המעבר ל-11 על 11 ולא ישחק בשמיניות, וביקשתי משרון אביטן שיקפיץ אותו שנתון. שרון אמנם חלק עליי, אבל היה לי חשוב שהוא יבין מהר את התפקיד שלו המגרש, אין מתנהלים נכון במרחב, ואני חושב שזה גם מה שנתן לו בסוף את הדחיפה קדימה".

לטענת גדי, גם לצוות האימון הספרדי מאתלטיקו מדריד שעבד בזמנו בב''ש היה חלק משמעותי מאוד בהתפתחות של בנו. "אני חושב שהם הבינו שלמרות העובדה שאיתי קטן יחסית, זה לא סיבה להקטין מהפוטנציאל שלו. הם ראו בו את היכולת שלו לזהות שטחים, לשנות כיוון תוך כדי משחק, ואמרו לי באופן אישי שהם חושבים שיש לו את התכונות שמאפיינות את המודל לכדורגלן ספרדי".

בגיל 12 חזות יצא גם להתרשמות בקולצ'ונרוס. המועדון הספרדי בחר בסוף שלא לצרף את הישראלי בגלל הפערים הפיזיים שהיו לו מול שאר השחקנים, אך בדו''ח שנכתב עליו חזות השאיר רושם חיובי, בעיקר בזכות היכולות הטכניות והבנת המשחק שלו.

חזות המשיך לבסס את שמו במחלקה הצעירה כשבעונת 22/21 סיים כמלך השערים של קבוצת נערים ב' עם 14 כיבושים, כשהוא מוביל גם כשחקן עם הכי הרבה דקות משחק בקבוצה. שנה לאחר מכן חזות עלה לנערים א' על אף שהתאמן עם קבוצת הנוער, וכאמור בסיום העונה גם הפך לאחד הצעירים היחידים שגם קיבלו הזדמנות בבמה הגדולה. הדילוג המפתיע של חזות מנערים א' לבוגרים וודאי מציב שאלות ביחס לאמון שיש בתוצרי קבוצת הנוער, אך יותר מכך הוא מראה עד כמה מעריכה הנהלת ב''ש את הפוטנציאל של חזות. 

"לפני גיל 16 לאיתי הייתה הצעה ממועדון ספרדי, ואנחנו ממש שקלנו אותה", נזכר גדי, "אני והסוכן של איתי התלבטנו מאוד, כי מבחינתי כהורה, אני רוצה לעשות את הכי טוב לבן שלי, ולדעת שהוא יוכל להתפתח באירופה היה נראה לי כאופציה הכי טובה עבורו. הייתה לי שיחה עם אליניב, והוא אמר לי שהם לא מוכנים שהוא יילך, ושיש כוונה קונקרטית לעלות אותו לבוגרים. ראינו את זה השנה, כשבחודשיים האחרונים הוא כבר התאמן עם הבוגרת, ישב על הספסל בכמה הזדמנויות, ובמשחק האחרון העלו אותו לשחק, כי רצו שהקהל כבר ידע להכיר אותו".

בעונה הקרובה חזות צפוי להיות אחד העוגנים בקבוצת הנוער של ב''ש, ובשיחות מול בכירי המועדון דובר על שילובו בבוגרת כבר בשלב מוקדם יותר במהלך העונה. על אף שנחשב לאחד היהלומים המבטיחים בדרום, ברמה הלאומית הקשר ההתקפי עדיין לא נספר, והוא עוד לא זכה לזימון בנבחרת ה-U17.  הנחיתות הפיזית עדיין נמצאת בעוכריו של חזות, ויחד עם היותו שחקן מחלקה שלא ניפקה כוכבים לצמרת הכדורגל המקומי קיים סימן שאלה על הפוטנציאל הטמון בו. "יש לו עוד הרבה מה להתקדם, וברור שהוא יצטרך להתפתח מבחינה פיזית, אבל ברמת הכישרון הוא לגמרי שם", סיכם דוד.

אחרי שלוש שנות של אליפות ירוקה, בב''ש יכוונו גם העונה לקרוא תיגר על הפסגה, אבל בשאיפה להצליח לעשות זאת ביחד עם כוח חדש מתוך המערכת. כשאליניב ברדה ומאור מליקסון ניצבים כיום בחזית המועדון כמי שגם צמחו בה, מסתמן שאיתי חזות הוא התקווה לתת לקהל עוד דמות להזדהות איתה, ובמקרה שלו, על הדשא.