$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בראגה: "כשאתה מצליח, תמיד יהיו תפוחים רקובים שיגידו דברים רעים"

השינוי שהביא למכבי ת"א ("הרבה יותר התקפי ויצירתי"), הסיבה שעזב ("זה היה הרגע הנכון"), הביקורות ("היה מועדון אחר שזכה בתארים כמונו?") והאם ישקול לחזור לעבוד בישראל? מנהל האקדמיה לשעבר, קלאודיו בראגה, מסכם תקופה בצהוב ולא שוכח את יצחקי ותמם

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  03.01.24 - 12:57

מלבד, אולי, מכבי חיפה ומכבי פתח תקווה, מכבי תל אביב הציבה את עצמה צעד אחד לפני כולן בפיתוח שחקנים בישראל. מי שגידלה כוכבים שמשחקים היום בבאיירן מינכן, רד בול זלצבורג ושחטאר דונייצק, ממשיכה לספק תוצרת גם לקבוצה הבוגרת (רוי רביבו לדוגמה) ובכך עוזרת לקדם את הכדורגל הישראלי וגם להכניס לא מעט כסף למועדון. בשנים האחרונות נתנו במועדון את המושכות באקדמיה לידיים זרות. זה התחיל עם פטריק ואן לוון, והמשיך בשנתיים וחצי האחרונות עם קלאודיו בראגה, שבתקופתו עלה לבוגרים אולי היהלום הנוצץ ביותר במחלקה - אוסקר גלוך. לאחרונה החליט הפורטוגלי-הולנדי לעזוב את המועדון מסיבות אישיות וכעת הוא התפנה לדבר על התקופה שלו בצהוב בראיון בלעדי לערוץ הספורט.

עבדת פחות או יותר שנתיים וחצי במועדון. מה השתנה בתקופתך?
"כשנכנסתי לאקדמיה של מכבי ת"א לפני 2.5 שנים, כולם היו מקובעים על דרך אחת של עבודה. ראיתי אנשי מקצוע בלי חופש להביע את דעתם. היה חשוב ליצור דרך חדשה ופתוחה של התפתחות, התמקדנו בדרך חדשה של משחק, בה כולם צריכים להרגיש ברמה הגבוהה ביותר בכל יום ועם יותר תחושה של תחרות. בזמן שלי במועדון הפוקוס היה על יצירת דרך חדשה של משחק, קראנו לזה `הדרך החדשה של מכבי ת"א`. דרך הרבה יותר התקפית, דינמית ויצירתית. משחק שהיריבה פחות מצפה לו. הפוקוס היה גם גם יצירת סביבת עבודה בה כל יום עובדים ברמה הגבוהה ביותר, עם התמקדמות בהתפתחות של היחיד. השינוי היה שבזמן שלי בראש האקדמיה, כולם התאימו את עצמם באופן אישי לדרך המשחק. מעבר לכך, שיפרנו את מערכת היחסים עם ההתאחדות לכדורגל בישראל, מה שהיה חשוב בהגדלת מספר השחקנים שמשחקים בנבחרות השונות. יצרנו אפשרות לניסיון בינלאומי לשחקנים צעירים, ואפשרנו להם לצאת לחו"ל להתאמן".

שחקנים ומאמנים דיברו על כך שאתה מקצוען, שחושב מהבוקר ועד הערב איך להצליח במועדון. מה הסיבה שאתה כבר לא במכבי ת"א?
"הם אומרים את האמת, בגלל שזה היה החזון שלנו. השקענו את כל המאמץ בשחקנים צעירים. הם היו נהדרים ומגיע להם עתיד טוב. ההחלטה לעזוב את מכבי ת"א היתה הקשה ביותר בחיים שלי, מבחינה מקצועית זה היה קשה מאוד. ההחלטה לעזוב קרתה בגלל שאני רוצה לבלות יותר זמן עם המשפחה שלי. היא מאוד חשובה לי, מגיע לה. הם נותנים לי את כל התמיכה וזה היה הרגע הנכון. אבל אם להגיד את האמת, אני מתגעגע לשחקנים ולכל המאמנים בכל יום. יצרנו משהו מיוחד בקרית שלום ב-2.5 השנים האחרונות".

יש אנשים שאמרו דברים לא טובים עליך. שלא היית בקשר עם האנשים במועדון. אתה יודע מי עומד מאחורי זה?
"כשאתה מצליח בחיים, תמיד יהיו תפוחים רקובים שיגידו דברים רעים עליי ועל האקדמיה. תוך זמן קצר אפשר היה לראות את ההתקדמות, וזה מגובה בעובדות. העובדות הן שהרבה שחקנים רשמו הופעות טובות בדרך המשחק שלנו (הדרך החדשה של מכבי ת"א). זו, אולי, היתה הפתעה. האנרגיה באקדמיה היתה נהדרת, כולם ידעו בדיוק מה לעשות, עם חזון צלול ותשוקה הגענו לרמה גבוהה. לכן אני מעדיף לא לרדת לרמה הזו ולהתעסק בעובדות".

איך העבודה במכבי תל אביב עם מאמני הקבוצה הבוגרת?
העבודה היתה טובה עם כולם. צריך להבין שתפקיד המאמן הראשי היא לטווח קצר, והתפקיד שלי כמנהל האקדמיה הוא לטווח ארוך. המשחק הבא תמיד נמצא בראש של המאמן והפוקוס שלי תמיד היה על הטווח הארוך, להכין את שחקני מחלקת הנוער לרמה של ליגת האלופות, בגלל שלשם מכבי ת"א שואפת. מערכת היחסים עם ברק יצחקי ושרון תמם היתה חשובה לי, הם שני אנשים מאוד חשובים עבורי. שרון וברק תמיד נתנו לי את התמיכה, תמיד עם דלת פתוחה ועם הרבה כבוד. היה קשה לראות שהם עזבו".

אתה מכיר את אוסקר גלוך מקרוב. כמה רחוק הוא יכול להגיע?
"לאוסקר גלוך יש פוטנציאל גדול להפוך לשחקן ברמה עולמית. כרגע הוא משחק ברמה גבוהה מאוד. אני מקווה שהוא ימשיך לעבוד קשה ולהשתפר, בשנים הקרובות כולם רוצים לראות אותו בפרמיירליג, בין השחקנים הטובים ביותר בעולם. הוא צריך להמשיך לעבוד עם ראש פתוח לקבל את ההערות של המאמנים שלו. רק הכישרון שלו לא יספיק".

איך אתה רואה את הפוטנציאל של הכדורגלן הישראלי?
"השחקן הישראלי מבדיל את עצמו מהאחרים בטכניקת המשחק. השחקנים הישראלים גם עובדים קשה ואוהבים להשקיע בהתפתחות האישית שלו. אני לא מסכים עם התווית ששמו עליהם כעצלנים. הכישרונות זקוקים לרמה גבוהה של אימון ולתמיכה בכל התחומים. היום הכל סובב סביב העצימות של המשחק, יכולת טכנית ויכולת קוגנטיבית. כקבוצה אתה צריך חיבור לחברים שלך לקבוצה. אם כולנו ניתן לשחקנים את הגירוי הנכון באימונים, השחקן הישראלי יוכל להתחרות עם הטובים ביותר בעולם".

מה היתה מערכת היחסים שלך עם ג`ק אנגלידיס ומיץ` גולדהאר?
"היתה לי איתם מערכת יחסים טובה, שני הצדדים נתנו בטחון אחד לשני. הודות להם, כל דבר שהמועדון היה צריך, הפך לאפשרי. הם אפשרו לאקדמיה של מכבי ת"א לעבוד כמו האקדמיות הטובות באירופה".

אתה מרגיש שקבוצות הנוער התקדמו בזמך שלך במועדון? כי התוצאות היו פחות טובות
"בבקשה, בוא נדבר על עובדות. בשתי העונות האחרונות תחת ההנהלה שלי, זכינו ב-10 תארים, 5 תארים ב-21/22 ו-5 תארים ב-22/23. עשרה תארים בשנתיים... אני חושב שהתוצאות של הקבוצות שלנו הראו שיש התקדמות נהדרת. אני שואל - האם היה מועדון אחר שזכה באותה כמות תארים כמו מכבי ת"א באותה תקופת זמן?".

שחקן אחד במכבי ת"א שלדעתך יהיה הדבר הגדול הבא
"למכבי ת"א יש יותר מאחד. יש לא מעט כישרונות בקרית שלום. אני מאמין בהם, וגם בעבודה שכל מחלקות המועדון עושות במטרה להוציא את המיטב מהשחקנים הכישרוניים האלה. אני תמיד אומר להם `תהיו מוכנים כשההזדמנות מגיעה`. בתוך המועדון הם יכולים לעבוד על הצד הטכני, הפיזי, המנטלי, הטקטי, אבל אורח החיים זה, בגדול, אחריות שלהם. הם צריכים לעבוד קשה ולהיות מוכנים לרגע שבו המאמן הראשי יזמין אותם. המסר בקרית שלום היה תמיד תעבוד על מה שצריך ואל תבזבז זמן".

הגעת בתקופה של ברק יצחקי במועדון. ברגע שהוא עזב, היה לך יותר קשה?
"ברק יצחקי היה חשוב מאוד עבורי, הוא נתן לי את כל המרחב והכבוד. הדלת שלו תמיד היתה פתוחה עבורי. תמיד דיברתי איתו על המדיניות באקדמיה והוא נתן לי את הבטחון שאני צריך כדי לעבוד. אותו דבר עם שרון תמם. תמיד היתה לי תמיכה מלאה. שני אנשים נפלאים שנתנו את כל התמיכה לאקדמיה. חלק גדול מההצלחה באקדמיה צריך לזקוף לזכותם. לכן, כן, היה קשה לראות אותם עוזבים".

אם תהיה לך הצעה מישראל בעתיד, האם תשקול אותה?
"כמובן שכן. אני מרגיש חיבור חזק עם כולם. אני מאמין באיכות של השחקן הישראלי ואני מאמין בעבודה שההתאחדות לכדורגל עושה בכל המועדונים. עם הזמן, גם תראו תוצאות. כרגע, אני בהפסקה מסיבות אישיות, מבלה כמה שיותר עם המשפחה שלי, אבל פתוח לאפשרות של חזרה לישראל".