$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שינוי של 180 מעלות: 5 נק' מהבכורה של רובי קין

עדיין מוקדם לצאת בהצהרות, אך משחק הפתיחה של מכבי ת"א לעונת 2023/24 בהחלט מבשר טובות עבורה. הרעיונות הטקטיים, השינוי של יונתן כהן, הרוח החדשה מימין והסיפתח של ערן זהבי. צפו בתקציר

אבירן גרין
אבירן גרין  21.07.23 - 09:46

לפני שנה מינוס שבוע, העונה החדשה בכדורגל הישראלי נפתחה עם משחק של מכבי תל אביב בקרב האירופאיות. הצהובים פגשו אז את מכבי נתניה והפסידו בפנדלים (למרות שהיה להם את דניאל פרץ בשער. קטע) ואפשר להגיד שהתצוגה שסיפקו אז העידה גם על המשך העונה. אם נלך לפי המשוואה הזאת, שהטעימה הראשונה של העונה, מסמנת לעתיד, אז רובי קין יכול להיות מאוד רגוע.

לחצו כדי להרשם לעמוד הטלגרם החדש של ערוץ הספורט

אז נכון, עדיין מוקדם לסמן איך הקבוצות ייראו בעוד קצת יותר מחודש, בשריקת הפתיחה של העונה, אבל ב-1:6 המהדהד של מכבי ת"א על הפועל באר שבע היה ניתן לראות שינוי של 180 מעלות מהחצי השני של עונת 2022/23. לכן, זה הזמן לסיכום בנקודות של הבכורה הרשמית והמוצלחת מאוד של האירי על הקווים.

1. בעונה שעברה, ולדימיר איביץ' הלין על כך שאין לו שחקני כנף, אייטור קראנקה הציב שחקנים שפחות מתאימים לעמדה ב-4-4-2 קווים שפגע משמעותית בעונה של מכבי ת"א ורובי קין? הוא פשוט החליט להשתמש במה שיש ולשחק ב-4-2-3-1. תחשבו על זה, בהרכב הצהוב בטרנר הוצב רק שחקן אחד שלא היה חלק ממנו בעונה שעברה (אליו עוד נגיע בהמשך), ובתגובה מהירה לפציעה של פליסיו מילסון שובץ אילון אלמוג בכנף וזה עבד לא רע בכלל.

בעזרת המערך אליו עבר קין, למכבי ת"א היה הרבה יותר נוח ללחוץ עם שלושה שחקנים בקישור (במקום שניים תחת קראנקה) וכל הנעת כדור של ב"ש בחלק האחורי גררה תגובה של דור פרץ שעמד גבוה מאוד על המגרש תוך שהוא נהנה מחיפוי של יוריס ואן אובריים. דבר נוסף שהיה ניתן לזהות בהתקפות של הצהובים הוא השימוש בשחקני הכנף שנכנסו תכופות לתוך הרחבה גם ללא הכדור, אם כדי לשמש בתור חלוצים לצד ערן זהבי או להיכנס לשטח שהוא פינה כשירד אחורה. חוץ מזה, אם הוא ירצה, המאמן האירי תמיד יכול לנסות לשחק עם ג'ורג'ה יובאנוביץ' בתור שחקן כנף שמאל שנכנס למרכז.

בשורה התחתונה, גם ללא רזומה אימון מרשים או יותר נכון כמעט ללא רזומה אימון, נראה שלקין יש רעיונות שיכולים לעבוד טוב מאוד, בטח בכדורגל הישראלי. הפועל ב"ש נראתה רע בחלק האחורי, אבל למכבי ת"א יש חלק לא קטן בכך שהיא נראתה כך.

2. יש ליגיונרים שחוזרים לישראל מוקדם מהצפוי, מתקשים להתמודד עם המציאות ולא מציגים את היכולת שהובילה ליציאתם לגולה ויונתן כהן היה יכול להיות בקלות אחד מהרשימה הזאת. הקאמבק לצהוב של מכבי ת"א אחרי שנה אחת בלבד, היה רע במקרה הטוב, ובמהלך כל הקיץ דובר על השינוי שהוא מתכוון לעשות ועל מחנה האימונים בבית משפחת זהבי. אם לשפוט לפי המשחק הרשמי הראשון שלו העונה, נראה שהייתה בכך אמת.

יונתן כהן היה אחד השחקנים המסוכנים של מכבי ת"א מול ב"ש וגם התכבד בשער הראשון שלה העונה. אפשר כאמור לתלות זאת בשינוי שעשה בקיץ ואפשר גם להתייחס לעובדה שסוף כל סוף הוא מצא מאמן שנותן לו לשחק בדיוק איפה שהוא אמור לשחק.

בראיון עם שי האוזמן לפני שחזר למכבי ת"א, הכריז כהן שהעמדה העיקרית שלו היא בכנף הימנית, אבל בחלק גדול מהקריירה שלו הוא שיחק דווקא בשמאל, בין אם בשלישיית התקפה או בתור שחקן קו בשלושה בלמים. כשהוא בכנף ימין, מספר 11 החדש של הצהובים יכול להיכנס לרחבה עם רגל שמאל החזקה שלו בנוחות וקין הבין זאת מהר מאוד. השער שכבש היה דוגמה טובה לשימוש של קין בשחקני האגף שלו כשבתחילת המהלך הוא עבר מימין למרכז ומשם הגיע למצב הבעיטה. יחזור להיות שחקן של מספרים העונה?

3. אחת הבעיות של מכבי ת"א בעונה שעברה הייתה שהיא לא קיבלה מספיק תרומה התקפית מהמגן הימני שלה. אנדרה ג'ראלדש עזב אולי עונה אחת מאוחר מדי ולפי המשחק הראשון של איבן מאסון בארץ הקודש, קשה להאמין שמישהו מתגעגע אליו יותר מדי. הצרפתי נכנס לעמדה בצורה מושלמת, עם עליות תכופות לשליש של הפועל ב"ש ופעולות שוברות הגנה בנגיעה בודדת. שיתוף הפעולה שלו בכנף עם יונתן כהן היה מעולה וגם בישל לערן זהבי במה שהעלה מעט את ניחוחות המטבח של אלי דסה בתקופה בצהוב.

4. בכדורגל הישראלי יש מעט מאוד סבלנות לשחקנים שמגיעים ממדינות אחרות, גם אם הם בעלי אזרחות ישראלית. יוריס ואן אובריים היה מושא ללעג בקרב רבים ודובר לא מעט על האנמיות שלו או על העובדה שהוא נופל בין עמדות במערכים של איביץ' וקראנקה ונראה שקין לא ממש הקשיב לקולות הללו וטוב שכך. ההולנדי נהנה משיתוף פעולה נהדר עם דור פרץ, במה שמעיד על כך שכשיש לצידו קשר נוסף הוא יכול לפרוח ולהשלים אותו מצוין וגם הראה שהוא יכול להיות אנרגטי ועוצמתי (אפילו ניסה להציל את הכדור האבוד בהקפצה של רמזי ספורי בגול של ב"ש). סביר להניח שנראה עוד מהציוות הזה ויהיה מעניין לראות האם מדובר במשחק נקודתי או במגמת עלייה.

5. מתבגר? פחות חד משהיה? הצחקתם את ערן זהבי. השלושער שכבש הוא אחלה סיפתח לעונה שיכולה להיות אדירה מבחינתו, וזאת למרות שצריך לציין שלא הרבה לגעת בכדור. לצד העובדה שהפעיל את הקילר אינסטינקט שלו מוקדם מאוד העונה, מספר 7 לא הפסיק לזוז, למשוך את בלמי ב"ש ולייצר שטחים שנוצלו יפה ע"י אלמוג וכהן, מה שהוכיח פעם נוספת שהתרומה שלו היא הרבה מעבר לשערים. עם כמה שקשה להגיד זאת, בהרכב של מכבי ת"א יש מקום לחלוץ חוד אחד בלבד כך שאם ג'ורג'ה יובאנוביץ' לא יימכר יהיו לקין כאבי ראש רבים, אבל נכון לעכשיו יש פייבוריט מובהק לעמדה.