מבחן מגן: בנתניה בונים על כארם ג'אבר

הקושי הכלכלי והוויתור של פ"ת. היכרות עם הכישרון הצעיר

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  16.01.20 - 13:56
תחילת כתבה

כארם ג'אבר לא אמור היה להיות שחקן הרכב במכבי נתניה העונה. המגן הימני מג'לג'וליה אמנם הרשים בקבוצת הנוער, אבל הכוונה היתה להעניק קרדיט לוויקי כחלון ולמוחמד זבידאת ולתת לו להשתפשף עוד קצת עם שחקנים בגילו. היכולת ההגנתית, הפציעות וההרחקות הובילו את סלובודן דראפיץ' ושי ברדה להמר על הילד שרק באוקטובר היה בן 19. להוציא את המשחק האחרון מול מכבי חיפה, בו יאניק וילדסחוט פשוט התעלל בו, עושה רושם שמכבי נתניה תרוויח בעתיד מגן ימני מצוין.

  • ב-19:30 ב-5LIVE: נתניה מול ב"ש בשמינית גמר הגביע

ג'אבר, השני מבין ארבעה ילדים, החל לשחק בגיל 10. מהרגע שנולד הוא היה דבוק לכדור. המצב הכלכלי בבית לא היה מזהיר ואפילו לחופשה בחו"ל הוא עוד לא יצא. אביו מאליכ, עבד בשני מקומות במקביל כדי שהבן יוכל להתרכז רק בכדורגל. "הוא ילד טוב, רק אל תתנו לו קציצות קבב. זה הדבר היחיד שהוא לא אוכל", אומר האבא. 

הוא הגיע לכדורגל בדרך קצת עקומה. המורה בבית הספר בג'לג'וליה זימנה את מאליכ לשיחה וטענה: "הילד היפראקטיבי. תצטרכו לקחת אותו לאבחון". הרופא המליץ לשלוח אותו למסגרת ספורטיבית ושבוע לאחר מכן הוא כבר נרשם לחוג ספורט בכפר בו הוא גר. לא לקח הרבה זמן עד שהמאמן הבין שיש בו משהו מיוחד. הוא ביקש את רשות האבא לקחת אותו למבחנים במכבי פ"ת כשהוא בן 10 בלבד.

אחרי אימון אחד הוא הוקפץ לליגה, אבל כעבור כמה שנים דווקא אחת המחלקות הטובות בארץ לאיתור כישרונות הראתה לו את הדרך החוצה. "אמרו לי 'קח את הילד לאן שאתה רוצה וללא תמורה'", מספר האבא, שהחליט להעבירו להפועל כפ"ס. שם ראו את הפוטנציאל, אבל לא בתפקיד החלוץ בו הוא שיחק עד אז. בנערים ב' הוחלט להעבירו לעמדת המגן הימני והפריחה החלה.

אלו היו ימים פחות טובים עבור כפ"ס. הבלאגן סביב סתיו שחם והכניסה הצפויה של יצחק שום פתחו חלון הזדמנות לעזוב תמורת סכום קטן, 100 אלף שקלים. בחסות הסוכן אדם קידן, מכבי נתניה התעניינה והעסקה נסגרה. באותם ימים לא רק ג'אבר עזב את כפ"ס, אלא גם שחקנים כמו גיא בדש, טל בנש, שעברו להפועל ת"א ורועי לוי, שעבר להפועל רעננה.

בתחילת העונה חתם ג'אבר על חוזה לארבע שנים. החלום הגדול הוא לצאת לאירופה, אבל כרגע הוא מתרכז בלהיות המגן הבא של המגזר. זאביק זלצר, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בנתניה לא מופתע מההתקדמות, "יש לו נתונים של שחקן שיכול להגיע רחוק", הוא קובע, "מהירות, כוח מתפרץ, ניתור גבוה, משחק ראש מצוין, בעיטה טובה, במיוחד בימין. אבל יש גם דברים שהוא יהיה חייב לשפר. בעיטה יותר נכונה ברגל שמאל, תזמון בתיקול ולהיות קצת יותר מתון בקרבות המגע. כישרון יש לו ולא סתם דראפיץ' וברדה החליטו להקפיץ אותו לקבוצה הבוגרת".

"יש לו עוצמות פיזיות יוצאות מהכלל. מהירות, כח, אגרסיביות, כושר גופני מצוין. בכל מה שקשור לפיזיות הוא בשל ואפשר להגדיל ולומר שהוא מעל הממוצע", ציין אלדד שביט, שאימן את ג'אבר בנוער של נתניה, "הערך המוסף שהיה לו זו היכולת לכבוש ולבשל שערים. בעונה שעברה היה מעורב בכמות שערים בלתי מבוטלת בתור מגן. מעבר לכך, הוא צריך לשפר את הבנת המשחק, למרות שזה פרמטר שישתפר עם הזמן והנסיון. גם בהיבטים הטכניים יש מקום לשיפור. באופן כללי, מדובר בשחקן בעל פוטנציאל אמיתי להיות מגן העתיד של ישראל".

היום (רביעי) ג'אבר יהיה חייב להיות בשיאו. המשחק הרע נגד מכבי חיפה עדיין מהדהד, אבל מי שמכיר איתו אומר שאת הסחרחורת שגרם לו וילדסחוט הוא כבר שכח עם שריקת הסיום של אותו משחק. הערב (19:30) הוא פוגש את ניב זריהן, נייג'ל האסלביינק ואורן ביטון על הקו שלו. קל זה לא יהיה, אבל אם תשאלו אותו, אלו המשחקים שהוא חלם עליהם בתור ילד ואלו המשחקים שיכולים להקפיץ אותו לקראת החלום הבא.