"רציתי לסיים את הקריירה בחיפה, זה השתנה"

4 שנים אחרי, צפו בראיון הבלתי נשכח אחרי גמר הגביע בטדי

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.05.20 - 11:33

תגיות: מכבי חיפה

תחילת כתבה

יש רגעים שאי אפשר לשכוח. משחקו האחרון של יוסי בניון במכבי חיפה לפני 4 שנים בדיוק היה רכבת הרים של רגשות, שמחה וגם התפרצות של כאב. אחרי עונה קשה בה ספג קריאות חוזרות מהקהל שמשכו פעם אחר פעם את הכותרות, רגע אחרי הנפת הגביע, הקפטן לא השאיר צל של ספק והבהיר שהוא לא ימשיך בקבוצה מהכרמל. מה שהיה נראה כמו קדנציה ארוכה של בניון בקבוצה ממנה יצאה לאירופה, הפך לשנתיים סוערות, שהוא לא דמיין שיהיו.

בסוף המשחק, זה היה נראה כאילו בניון חיכה לרגע הזה, שנה שלמה של עימותים הגיעה לסוף טוב, והקפטן התפוצץ ודיבר על הכל. בראיון מיוחד הוא סיפר על היחסים עם רוני לוי, הדרישה ממנו לעזוב את הקבוצה כבר בחודש ספטמבר, היחסים עם הקהל, האכזבה מההנהלה וגם על העתיד בקבוצות אחרות.

מעטים המקרים בהם כוכב בסדר גודל כזה מדבר בצורה כזאת גלויית לב, אבל כנראה שהזכייה של הירוקים בגביע ראשון לאחר 18 שנים, גרמה לו להשתחרר להעניק הצצה יוצאת דופן למאחורי הקלעים של אחת מהפרשות המתקושרות של אותה השנה.

"הייתה הסכמה: אם רוני לוי הולך, אני אלך איתו"
"כנראה שזה המשחק האחרון שלי במכבי חיפה. גם אם מסיימים צריך לעשות את זה בצורה יפה. זה לא קשור לכסף. אין לי שום בעיה עם רוני לוי, הוא מכבד אותי ואני מכבד אותו והיחסים הם מצויינים", אמר בניון בסיום, "נגמרו הימים שאני כועס שאני לא פותח. הלוואי והיחסים שלי עם כל המאמנים בקריירה היו כמו עם לוי".

בהמשך השחקן בן ה-36 תיאר אירוע בחודש ספטמבר בו סיפר על כך שהתבקש לעזוב את הקבוצה: "בתחילת העונה היה אירוע, שידעתי שאם אלירן עטר נשאר במכבי חיפה יבקשו ממני ללכת, ואז קיבלתי טלפון להגיע למשרדים. אמרו לי: 'אנחנו רוצים שתוותר על הכסף ותלך לקבוצה אחרת'. יעידו הסובבים שלא עשיתי שום בעיה בקבוצה באותה תקופה".

בהמשך הבהיר הקפטן שמרגע זה, התמונה השתנתה, כאשר גם היחסים עם רוני לוי, זה שרצה שהוא יעזוב, הפכו לטובים: "לי ולרוני לוי הייתה הבנה: אם הוא הולך אז אני הולך איתו, ואם אני הולך הוא הולך איתי. תבינו את רמת הכימיה".

"כשאתה חלש אתה מצפה לראות מי מגבה אותך, וזה לא קרה"
בניון חזר לישראל כוכב. היהלום שעזב את חיפה בגיל צעיר וכיכב בליברפול, ארסנל וצ'לסי, חזר בשביל להצעיד את הקבוצה שלו לתארים. אולם חלומות לחוד ומציאות לחוד, והקבוצה מהכרמל לא הצליחה להוות יריב אמיתי במאבק על האליפות. הקפטן כבש 14 שערים בשנתיים האחרונות, והוא בטוח שיש לו עוד הרבה תקופות.

"אני בכושר מצויין ויכול להמשיך, אחרת הייתי פורש. מהרגע שנכנסתי להרכב בדצמבר הייתי בכושר טוב, עבדתי קשה. אצלנו רגילים לדברים על ספרות ומספרים. אני אף פעם לא ביקשתי שכל המשחק יהיה עליי. באתי למכבי חיפה ורציתי לסיים את הקריירה במכבי חיפה. רציתי להיות מזוהה עם הצבע הירוק, אבל קורים דברים שגורמים לך לשנות את הדעה".

בהמשך הוסיף הקפטן מה גרם לו לשנות את עמדתו: "לא הגעתי למצב של משא ומתן כספי עם חיפה. עברתי דברים מאוד קשים העונה. אמרתי שהעונה הזאת היא לא מה שציפיתי. ברגע שאתה חלש אתה רוצה לראות מי מגבה אותך, וכשזה לא קורה זה מאכזב".

"הייתי נשאר רק אם הייתי מבין שהעתיד שלי הוא בחיפה"
כלפי חוץ לא ברור מדוע יוסי בניון בחר לא להמשיך במכבי חיפה. רוני לוי הצהיר שהוא רוצה שיישאר, רוב האוהדים לצידו, וגם בחדר ההלבשה הוא נחשב למנהיג. אולם לשחקן בן ה-36 יש את הסיבות שלו: "כבר בפברואר הודעתי שאני לא אמשיך לשחק בקבוצה".

"רציתי לתת לזה צ'אנס. אמרתי להם אם אתם רוצים אותי: "אני רוצה לראות את העתיד שלי במכבי חיפה ותראו לי שאתם בונים עליי בעתיד, אני רוצה להיות עשרים שנה במכבי חיפה, תראו לי שאתם בונים עליי. זה לא קשור לכסף".

הקפטן הוותיק הבהיר מה הוא ציפה לקבל מהקבוצה מהכרמל: "יעקב שחר אמר לי שאהיה חלק מהעתיד. יש מיליון ואחד תפקידים, אם זה עם הנוער ואם זה עם משהו אחר.חלמתי להיות מזוהה עם מכבי חיפה עוד הרבה שנים. זה בסה"כ מה שאמרתי, ולא קיבלתי את התחושה שזה מה שיהיה".

"זכיתי בגביע, עכשיו אפשר להתקדם"
בניון נפרד כמו שרק הוא יודע, כשהוביל את הירוקים לזכייה ראשונה בגביע המדינה לאחר 18 שנים. הקשר, שזכה בעבר בליגה האירופית, זכה להניף לראשונה גביע בישראל, במה שהיה אקורד הסיום לקדנציה השניה שלו בכרמל.

"עשינו סיום אדיר לעונה שלא התפתחה איך שרצינו. הדחנו את כל הקבוצות הטובות והגיע לנו לסיים עם תואר", תיאר בניון את התחושות, "כל כך רציתי לסיים עם תואר ולהרים כאן גביע. זה היה חשוב לי, עברתי הרבה בגביע והשער הזה היה חשוב לי יותר מכל דבר. כולם מכירים את המדינה שלנו, יש המון קנאים, אבל עשיתי את המקסימום לסיים בצורה טובה. עכשיו אני יכול להתקדם בראש מורם".

"קבוצות אחרות בישראל הציעו לי לשחק ואז לפרוש עם תפקיד מקצועי"
אחרי גמר הגביע, בניון עבר למכבי ת"א, היריבה המיתולוגית, כשבסיום הוא אף רמז על כוונתו לעזוב. "אין שום שחקן שהיה מתמודד כמו שאני התמודדתי אחרי קריירה כזאת מפוארת. אמרתי להם בשיחה: 'יענקל'ה אני מאוד אוהב ומעריך אותך. אני רוצה להיות לכמה שנים במועדון, רוצה לקבל תפקיד מקצועי, לא בהכרח ג'נרל מנג'ר ולא קיבלתי ממנו את הפידבק. יש לי הצעות מישראל מכמה קבוצות. גם לשחק וגם לפרוש בהן ולקבל תפקיד. אני דואג לעתיד שלי וזה לגיטימי עבור כל אדם. יחד עם זאת אני רוצה להמשיך לשחק".