יוסי אבוקסיס: החותם שלו בחצי עונה בהפועל באר שבע

יחסי האהבה-שנאה עם משפחת לוזון, החיבור המיוחד עם ז'וסוואה והקריצה לנבחרת. רגע לפני מה שעשוי להיות משחקו האחרון כמאמן הפועל באר שבע, כל הפוקוס על אבוקסיס

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  13.07.20 - 15:32
תחילת כתבה

למאמן הפועל באר שבע יוסי אבוקסיס, מחזיק הגביע למי ששכח, יש לא מעט אמונות תפלות. בתוך האיזור הטכני, למשל, לא יכולים להיות בקבוקים. הוא גם לעולם לא יסתכל על הלוח כדי לבדוק מה הדקה, אלא יסתובב לספסל וישאל ולפני האימונים הוא נכנס לחדר ההלבשה רק כדי לבדוק שאין נעליים הפוכות.

אין חולקים על היכולות המקועיות שלו, אך ייתכן וההרגלים האלה עזרו לו להתמודד עם הלחץ ולהוביל את בני יהודה חסרת האמצעים לזכייה בתואר בעונה שעברה. בחצי הגמר, כזכור, הוא הדיח את מכבי ת"א הגדולה של ולדימיר איביץ' ובגמר גבר בדו קרב פנדלים על נתניה. מכנים אותו "מאמן גביע", למרות שזכה בו רק פעם אחת כמאמן ראשי. זכייה נוספת והתואר הזה יידבק בו.

משפחת לוזון ואבוקסיס - סיפור אהבה-שנאה
לא רבים יודעים, אבל אבוקסיס הולך להתמודד הערב (20:45, 5SPORT) בגמר הגביע נגד מי שסייע לו לקבל את משרת האימון בהפועל באר שבע. "אלונה התקשרה אליי ושאלה אותי מה דעתי, מי יכול להחליף את ברק בכר?", מספר אבי לוזון, יו"ר מכבי פ"ת, "לא חשבתי פעמיים ואמרתי לה שרק יוסי יוכל להיכנס לנעלים של ברק. הוא הצליח בבני יהודה והצליח בבני סכנין והוא חיפש דרך לעזוב אחרי מה שעשו לו האוהדים".

מדובר בצעד מפתיע, בטח לאור מערכת היחסים בין הלוזונים לאבוקסיס, שידעה עליות ומורדות. למי ששכח, בקיץ 2007, אחרי שעזב את מכבי פ"ת, גיא לוזון מונה למאמן הפועל ת"א. הוא חתם לשלוש שנים וההחלטה הראשונה שלו היתה להבהיר ליוסי אבוקסיס שהוא לא בונה עליו כשחקן. הוא הציע לו להיות הסקאוט של המועדון. אבוקסיס נעלב, אך התרצה בסופו של דבר. הסצינה הזכורה ביותר מאז היא של אבוקסיס יושב בתוך הרכב וממרר בבכי כשהוא מבין שנאלץ לפרוש, בעוד האוהדים מנסים לנחם אותו.

לא עבר הרבה זמן והיוצרות התהפכו. גיא לוזון עזב את הפועל ת"א אחרי עשרה מחזורים בלבד ודודו עמוס לוזון צוטט כאומר: "הטעות הגדולה ביותר של גיא היתה שהוא לא העיף את יוסי אבוקסיס מהמערכת. לא רק אני ראיתי שאבוקסיס קורץ לחבר'ה שלו בחיוך אחרי הפסדים. לא הייתי אומר שיוסי התאכזב מההפסדים של הפועל".

מאז עברו הרבה שנים ולוזון מרשה לעצמו להתלוצץ על כך: "אנחנו בקשר טוב מאוד היום. אפילו החבר של הבת שלו אוהד מכבי פ"ת". שמו של החבר הוא גיא קורן, הבן של דני, מי שהיה בעברו יו"ר הוועדה המקצועית של איגוד השופטים. כבר שנתיים הוא יוצא עם הבת הבכורה של מאמן הפועל ב"ש, לותן אבוקסיס. הוא לא הפסיד משחק של מכבי פ"ת כבר שנים וגם בגמר ינכח לאחר שקיבל אישור מיוחד.

חצי עונה בב"ש ודי?
אחרי פלייאוף עליון רע וביקורות מכל כיוון, אבוקסיס יודע שאם יעניק לב"ש גביע אחרי 23 שנים הוא יקבל דחיפה גדולה לקריירה. בדיעבד, הוא היה משוכנע שבמועדון הדרומי נשאר חומר שחקנים איכותי יותר והופתע לגלות כמה כסף נשפך במועדון בשנים האחרונות על שחקנים שמבחינתו יכולים להיות שחקני רוטציה בלבד, וזה במקרה הטוב.

בגמר המאמן בונה בעיקר על היכולת של ז'וסוואה שתסחוף את הקבוצה לזכייה בגביע. במשחקים שהקשר לא שותף או שיחק רק חלק מהדקות, ב"ש נראתה רע. כל נגיעה שלו בכדור מראה עד כמה הוא מוכשר. במועדון טוענים כי ז'וסוואה רואה באבוקסיס אבא חורג אחרי שאביו נפטר. הוא נותן לו כבוד והשניים מדברים דקות ארוכות על המגרש ומחוצה לו, גם באימונים.

למרות החיבור עם השחקנים, אבוקסיס, כך משערים בבאר שבע, לא יישאר במועדון, גם אם לא יקבל את משרת הנבחרת, למרות שניצחון יסדר לו גם מעמד טוב יותר לפני הפגישה עם ועדת האיתור, בנוסף לנקמה קטנה בגיא לוזון. בשלב הזה הוא טרם סיכם על קיצוץ לעונה הבאה על אף שיש לו חוזה ולא נראה שהוא יעשה זאת, בטח לאור העבודה שהתקציב יירד. עם זאת, גביע יהיה יופי של מתנת פרידה.