הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בלאטר: דרישת הפלסטינים היא רצינית, באתי כדי לבנות גשר

בעקבות דרישת פלסטין להשעות את ישראל מפיפ"א, נשיא הארגון כינס מסע"ת והבהיר: "באתי לכאן במשימת שלום". הציע לנתניהו משחק שלום בין הנבחרות. יו"ר ההתאחדות עיני: "אני מושיט יד לרג'וב ורוצה לקבל יד בחזרה"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  19.05.15 - 19:46

תגיות: ספ בלאטרפיפ

ב-29.5 יתקיים קונגרס פיפ"א ובו תדרוש ההתאחדות הפלסטינית להשעות את ההתאחדות הישראלית מכל פעילות במסגרת הארגון. בצל איום ההשעיה של ישראל מפיפ"א, הגיע נשיא הארגון ספ בלאטר לביקור בישראל ולפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר ההתאחדות עופר עיני. לאחר הפגישה עם נתניהו, ערך בלאטר מסיבת עיתונאים עם עיני. מחר נשיא פיפ"א ימשיך לביקור ברשות הפלסטינית. במהלך מסיבת העיתונאים בירושלים נערכה מחוץ למלון הפגנה בגנות ישראל ותמיכה בדרישה להשעות את ההתאחדות.

"ההתאחדות הפלסטינית הציגה דרישה להכניס לסדר היום הצבעה על השעיית חברותה של ההתאחדות הכדורגל הישראלית ממוסדות פיפ"א, מדובר בבקשה חריגה מאוד ולכן זה עניין רציני", אמר בלאטר בפתיחת מסיבת העיתונאים שקיים עם יו"ר ההתאחדות עופר עיני. "בפגישה שקיימתי עם ראש הממשלה דיברנו על מציאת פתרון לבעיה שהעלתה ההתאחדות הפלסטינית. אני ממשיך מכאן לפגישה עם אבו מאזן וג'יבריל רג'וב ואדון איתם בהצעות שעלו".

"אני כאן במשימת שלום, לבנות גשר בין הצדדים"
"הכדורגל הוא כוח, שכולל 209 התאחדויות, 300 מיליון ספורטאים ונוגע למיליארדי אנשים", הוסיף בלאטר, "הכדורגל הוא חברה גלובלית וביכולתו לחבר אנשים ולבנות גשרים בין הצדדים. אני הולך לשכנים שלכם במטרה לבנות גשרים, הכדורגל לא יפריד בין חברות אלא יאחד. אני כאן במשימת שלום".

בלאטר טען כי ההתאחדות לכדורגל תפעל במטרה לעזור להתאחדות הפלסטינית ובנוסף אף הציע שפיפ"א תסייע לגשר. אחת הדרכים מבחינתו, אותה העלה בפגישה עם נתניהו היא משחק שלום בין נבחרת ישראל לנבחרת פלסטין. "הצעתי לנתניהו שאנחנו בפיפ"א נארגן בעוד כמה חודשים או בעוד שנה משחק שלום בין נבחרת ישראל לנבחרת פלסטין. אנחנו נשמח לארגן משחק כזה. יש לי מסר מראש הממשלה ואעביר אותו לצד השני. אני מודה שהפעלנו לחץ על שני הצדדים כי הכדורגל בא לאחד ולא להפריד".

"נתניהו אמר לי שאם יהיה משחק בין ישראל לפלסטין בציריך הוא יגיע לשם", הוסיף נשיא פיפ"א, "הוא אמר לי שילחץ ידיים עם כולם". כשנשאל אם ביכולתו להוריד בעצמו את ההצעה הפלסטינית להצביע על השעיית ישראל, השיב: "אני לא יכול להוריד דברים מסדר היום כי להתאחדויות יש זכות לעשות זאת ולפנות לקונגרס פיפ"א. הדרישה להשעות את ההתאחדות הישראלית עדיין על סדר היום של פיפ"א, זו הזכות של התאחדות החברה בארגון".

"חשוב שבארגון שלנו נעשה קצת יותר למען עתיד טוב יותר, שבו אנשים יכולים לחיות ביחד. אני כעת במלון קינג דייויד, אבל מרגיש קצת כמו בקמפ דייויד", אמר בלאטר, "אנחנו רוצים למצוא פתרון למצב לא נעים". בלאטר נשאל לגבי הקשר בין ביקורו כאן לבחירות האישיות לנשיאות פיפ"א: "אין קשר בין הבחירות למעורבות שלי. אנחנו לא רוצים להיכנס לפוליטיקה, אבל לפעמים צריך פוליטיקה כדי לפתור בעיות. אנחנו לא ארגון פוליטי, אך יש לנו מימד של פוליטיקה. הכדורגל משוחק בכל מקום בעולם, באפגניסטן, לבנון, סוריה וגם ישראל. המשחק הזה נותן לעם תקווה".

עיני: "מעולם לא עברנו על חוקי פיפ"א"
עופר עיני טען שוב ושוב במסיבת העיתונאים כי ההתאחדות לכדורגל מוכנה ללכת לקראת ההתאחדות הפלסטינית ולסייע לה לפתור את כל הבעיות, בגינן עתרו לקונגרס פיפ"א: "יש ניסיון אמיתי לייצר פתרונות. ההתאחדות מעולם לא עברה ולו פעם אחת על חוקי פיפ"א. תמיד ניסינו לסייע להתאחדות הפלסטינית ונמשיך לסייע לה ולהושיט לה יד. אני רוצה שהכדורגל בפלסטין יפרח בדיוק כמו שאני רוצה שהוא יפרח כאן. היו בעיות ועוד יהיו בעיות, אך הן תיפתרנה רק דרך הידברות".

"לצערי, הנימוקים בהצעה הפלסטינית הם נימוקים פוליטיים. לא יכול להיות שפיפ"א תהיה זירת התגוששות פוליטית", הוסיף יו"ר ההתאחדות, "אנחנו רוצים לחבק את ההתאחדות הפלסטינית, לשתף איתם פעולה באופן מלא. אני מושיט להם יד ורוצה לקבל יד בחזרה. סכסוכים בין מדינות יש כל הזמן, יש גם סכסוך בין רוסיה לאוקראינה. האם יעלה על הדעת שאחת ההתאחדויות תציע להרחיק את השניה? איפה זה ייעצר? אסור לנו להגיע לשם".

על יוזמת משחק השלום של בלאטר, אמר עיני: "אנחנו מוכנים להשתתף בכל משחק ובכל דרך לקדם את הלבבות. אולי דרך הכדורגל נתחיל פרק בתהליך שיוכל לקרב בין שני העמים. אני מודה לנשיא פיפ"א שפועל לפתור את הבעיה. במקום להתגושש עם הצד הפלסטיני אנחנו מוכנים להושיט לו יד".

נתניהו לבלאטר: "פוליטיזציה תגרום להתדרדרות המוסד"
בלאטר נפגש עם נתניהו לאור הכוונה להעלות להצבעה בקונגרס הקרוב של פיפ"א את דרישת הפלסטינים להשעות את ישראל מחברות ופעילות במסגרת הארגון. ידוע שבמשרד ראש הממשלה לוחצים על מנת שהנושא כלל לא יגיע להצבעה ויימצא פתרון, אפילו זמני, כדי לסיים את הסאגה בהקדם. במקביל, ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב מנסה לגייס תמיכה של כמה שיותר התאחדויות לאומיות במטרה להביא את הנושא להצבעה ולצבור כמה שיותר קולות בעד השעיית ישראל.

"אני מבקש לשבח אותך על התנגדותך לפוליטיזציה של הספורט", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ספורט הוא כלי לקידום רצון טוב בין מדינות. ברגע שאתה עושה פוליטיזציה פעם אחת ביחס לישראל, אתה עושה פוליטיזציה ביחס לכולם וזה יגרום להתדרדרותו של מוסד מפואר. אני רוצה גם שתדע שאנחנו מסייעים לכדורגל הפלסטיני, בין היתר בעקבות נושאים שהעלית איתנו. אנחנו נדון עמך במספר צעדים שלדעתנו יוכלו לסייע למצב".

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, השיב לנתניהו: "הכדורגל הוא מוסד חזק מאוד כיום ואנחנו ניקח אותנו למקום של שלום ולא מאבקים, הכדורגל צריך לאחד אנשים ולא להפריד ביניהם. הכדורגל חזק יותר מכל הבעיות שישנן ואני משוכנע שנמצא פתרון".

יש לזכור שהמסע העולמי של בלאטר, הכולל גם את הביקור בישראל, מגיענ לרגל הבחירות לנשיאות פיפ"א שיתקיימו בחודש הבא. השווייצרי בן ה-79 עומד בראש הפדרציה הבין-לאומית מאז יוני 1998 והחליט השנה להעמיד את עצמו לבחירה פעם נוספת. אם אכן ייבחר, זו תהיה הקדנציה החמישית שלו בתפקיד. אגב, עם הגעתו נכנס בלאטר לרכב מרצדס יוקרתי שנשכר עבורו לצורך הביקור. בכל זאת, יש יתרונות לג'וב.