הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ייני: "מה שהערבים בנבחרת עשו היה לא חברי"

צפו בהתייחסות של הקשר לפוסט של כיאל: "האדירו את עצמם". ראדי: "במכבי ת"א סבלתי ושתקתי. הקהל של ב"ש נתן לי יותר כבוד"

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  11.12.18 - 20:26
תחילת כתבה

סערת הפוסט של בירם כיאל לא עוזבת את הכדורגל הישראלי. הערב (שלישי) נערך באיצטדיון נתניה אירוע השקת הנבחרת לאחריות חברתית, ובמהלכו סיפק שרן ייני אמירות ביקורתיות לגבי אותו אירוע, בו כזכור כיאל העלה פוסט  בו צולמו שחקניה הערבים של הנבחרת עם הכיתוב 'הבוסים'.

"יש לנו זכות לשמח ילדים, זה  חשוב להיות מודל לחיקוי", אמר ייני, "ללמד על קבלת האחר, סבלנות וסובלנות. אנחנו לא מביעים דעה על מצבים חברתיים, אנחנו צריכים לעשות את זה יותר. שחקנים טובים יכולים להיות מכל דת, לשחקנים הערבים יש יכולת פיזית טובה. השחקנים היהודים יותר קטנים. זה לא חברי מה שהיה עם הערבים בנבחרת, הם האדירו את עצמם. השחקנים הערבים חברים טובים, אנחנו מעריכים אותה. הם לא התכוונו להעביר את המסר שהיה כתוב, הם לא טענו שכל ההצלחה בגללם".

דרך אגב, באירוע נכחו 12 שחקנים: גל אראל (הפועל חיפה), שלומי אזולאי (מכבי חיפה), דני עמוס (מכבי נתניה), ייני, מאור בוזגלו (בית"ר ירושלים), שי שדה (אסא ת"א), מהראן ראדי (בני סכנין), אושרת עיני (אסא ת"א), נורה אבו שנב (מכבי חולון), סמיר עבד אל חי (מ.ס. טירה), אורן כהן (עירוני מודיעין) ואמייה טגה (חבר מועצת עיריית נתניה ולשעבר שחקנה של מכבי נתניה). הנבחרת לאחריות חברתית היא מיזם חדשני שמאגד כדורגלנים מובילים מכל קצוות החברה הישראלית, ומציב אותם בחזית העשייה הספורטיבית למען שיוויון, סובלנות וקיום משותף.

גם ראדי סיפק מספר אמירות מעניינות: "הקהל של באר שבע נתן לי יותר כבוד מהקהל של מכבי תל אביב. סבלתי ושתקתי, זה נתן לי יותר כוח. צריך למגר את התופעה. ההנהלה של מכבי תל אביב פעלה כדי למגר את התופעה, בזה ששתקתי הורדתי בתופעה הזו. כשחקן כדורגל אתה לא יכול לריב עם הקהל, התנהגות יכולה לשנות תפיסה מסוימת. קשה לכולם לקבל גידופים, בגלל שאנחנו דוגמא עבור הצעירים, יש לנו השפעה אדירה. ההתנהגות שלנו בתוך המגרש ומחוצה לו יכולה לשנות הרבה אנשים. אם אתנהג אותו דבר כמו מי שקילל אותי, אז עזרתי לבעיה לגדול. אנחנו משחקים כדורגל ומשרתים נבחרת אחד, הם לא העלו תמונה כדי להבליט את עצמם. עשו מזה סיפור גדול מדי". ייני הגיב: "מהראן הצליח מאוד במכבי ת"א. היה גרעין מסוים שעשה את מה שעשה, היה צד שני שהשתיק את מי שדיבר לא יפה".

"חיפה היא עיר מעורבת, יש בה מכל העדות והדתות", סיפר שלומי אזולאי, "מכבי חיפה הוא מועדון ליברלי. הדו קיום מתבטא בשחקנים ובקהל. אני שמח לשתף פעולה עם כל המגזרים, כולנו שווים. מודדים אותנו כבני אדם".

"המסגרת של הספורט היא כור ההיתוך הגדול ביותר, אנחנו מחויבים לשתף פעולה", אמרה אושרת עיני, "בכדורגל זה בא לנו בקלות, צריך לראות את החברה הישראלית כקבוצה".

"זה כבוד גדול להיות חלק מהנבחרת", אמר מאור בוזגלו, "שחקני כדורגל נבחנים בזכוכית מגדלת, בגלל הרשתות החברתיות. אנחנו משמשים דוגמא, בספורט יש המון רגש, לפעמים החבר לקבוצה מעצבן אותי או שחקן היריב, האוהד שלי או האוהד של הקבוצה היריבות. אנחנו צריכים לדעת לכבד, להעביר הלאה דברים. יש לנו המון אחריות, אנחנו מתעסקים בספורט ולא בחיים ומוות".