נכשל בבגרות: הפזיזות של ישראל עלתה ביוקר

בדומה לאופוריה שנוצרה בניצחון על בוסניה במוקדמות יורו 2016, גם הפעם נבחרת ישראל פעלה בפזיזות. להרצוג אין מבוגר אחראי שיעשה את ההבדל ברגע האמת. אלי גוטמן מסכם

אלי גוטמן
אלי גוטמן  10.09.19 - 10:00
תחילת כתבה

התאריך: 16 בנובמבר 2014. המקום: אצטדיון סמי עופר. היריבה: בוסניה. המסגרת: מוקדמות יורו 2016 שבצרפת. התוצאה: 0:3 לישראל. האוהדים בטירוף, השחקנים נכנסים לחדר ההלבשה והצהלה (כולל שלי כמאמן) לא יודעת גבולות. הכותרות: רואים את האורות של פאריס.

אבל אז היינו רק בחודש נובמבר ורק לאחר שלושה משחקים בהם זכינו ב-9 נקודות מתוך 9. איבדנו מעט פרופורציות, וכמאמן הנבחרת לא הייתי שם כמבוגר האחראי וכגורם שמאזן את ההתלהבות. בהמשך כבר הגיעו הפסדים לוויילס של גארת' בייל בבית, הפסד לבוסניה בחוץ והפסד מביש לקפריסין באצטדיון טדי.

הצהלות התחלפו באנחות של מפח נפש, הכותרות של תהילה הפכו לכאלו של נפילה. סיימנו את הבית הזה במקום הרביעי לאחר בלגיה, וויילס ובוסניה, ושוב לא זכינו בדבר הכל כל כך נפלא הזה שנקרא השתתפות ביורו. דווקא כאן, ולאחר שהחלטתי לסיים את פרק האימון בחיי, אני קורא לכל מי שהכדורגל הישראלי חשוב לו: קחו הכל בפרופורציות.

אתמול בערב (שני) החבורה שלנו התמודדה מול יריבה שזה עתה ניצחה את פולין, המדורגת ראשונה בבית. זו שידעה למנוע מרוברט לבנדובסקי למצוא את הרשת ושבשערה עומד אחד מהשוערים הטובים בעולם, יאן אובלק.

למשחק הזה ישראל יצאה לאחר התיקו המאכזב מול צפון מקדוניה, ובכל זאת הגיעה ללובליאנה בגישה של להסתכל לסלובנים בלבן של העיניים על מנת לנצח את המשחק. אנדי הרצוג הכין את חניכיו בצורה ראויה, כאשר בכל שלב במשחק הרגשנו את האמונה שאוחזת בשחקנים. לאחר שהכחולים נקלעו לפיגור, זנח הרצוג, ובצדק, את שיטת שלושת הבלמים, חיזק את מרכז המגרש (כיאל) והסיט את אלחמיד לעמדת המגן השמאלי. בחיים, וכך גם על המגרש, לכל החלטה יש השלכה.

קיבלנו נבחרת תוססת, דינאמית ותוקפת שיודעת לחזור מפיגור ולעלות ליתרון של 1:2, הרבה בזכות מי אם לא ערן זהבי עם שער שגם יאן אובלק הגדול לא יכול למנוע. אבל כאן צריכה לבוא בגרות שמשולבת עם אחריות. ומי בדיוק המבוגר האחראי שייקח עליו את המושכות במקרה הזה? חוסר הבגרות במשחק של ישראל לצד חוסר הריכוז, אלו הדברים שהביאו אותנו למצב שאפילו לא חוזרים עם נקודה, אלא בידיים ריקות לחלוטין.

לצערי, גם הפעם לא נמצא המבוגר האחראי הזה. הנבחרת, במקום לשחק מבוקר ולדעת שניצחון בסלובניה פותח לה אפשרות להיות פקטור בהתמודדות בבית הזה עד הסוף, היא שיחקה בפזיזות. השיא היה עם איבוד הכדור של בירם כיאל בדקה ה-90 שהביא לכיבוש השער שהוריד אותנו מנוצחים. אנדי הרצוג צריך להסביר איך הנבחרת שלנו הפסידה משחק שכזה. כל כך חבל!!!