"לא כאן כדי להיות חבר של השחקנים, רציתי לזעזע"

עתידו בנבחרת ("התוצאות חשובות יותר"); השינויים שהכניס לכדורגל הישראלי (אם לא ננצח, השחקנים יפסיקו להאמין בתהליך); הכישלון בקמפיין ("כולנו הפסדנו במשחק, אבל אני האחראי") והצעירים ("בגיל 18-19 הם כבר חייבים לקבל דקות בליגה"). הרצוג במסע"ת

מערכת אתר ערוץ הספורט (צלם: אלן שיבר)  11.09.19 - 13:00
תחילת כתבה

התיקו הביתי עם מקדוניה הצפונית וההפסד הדרמטי בסלובניה, הפכו את סיכויי העלייה של נבחרת ישראל ליורו 2020 לקלושים. עם זאת, קיימת עדיין האפשרות שישראל תתפוס את אחד הכרטיסים לפלייאוף, בעקבות הדירוג שהשיגה דרך ליגת האומות.

כך או כך, אנדי הרצוג, שבסיום המשחק בסלובניה נראה נסער והתבטא בחריפות נגד הכדורגל הישראלי כמכלול, כינס היום (רביעי) מסיבת עיתונאים כדי לסכם את שני המשחקים האחרונים וגם הביט לעבר העתיד.

"כמובן שאני אוהב את העבודה", אמר הרצוג כשנשאל אם הוא רוצה להישאר בתפקידו. "אבל בשבילי מה שחשוב זה קודם כל לראות את הגישה הנכונה מהשחקנים. מצד שני, מה שחשוב כרגע זה התוצאות ונכון לרגע זה אנחנו במקום החמישי, אז אני לא יכול להיות שמח. היינו קרובים להצלחה, אבל דברים לא הלכו בכיוון הנכון ואני האחראי לזה. עכשיו אני מתמקד באוסטריה, נצטרך להימנע מאותן טעויות שעשינו נגד סלובניה, אבל זה לא תלוי רק בי".

על התקרית בסיום המשחק מול סלובניה אמר: "אי לא בא כדי להיות חבר של השחקנים, אני רוצה להיות איתם בקשר טוב, אבל אני רוצה כבוד. חלק מהדברים שנכתבו לא נכונים, לא שברתי שולחן. האמת היא שזו הייתה סיטואציה בה חשבתי שאני צריך להוציא את השחקנים מהאיזור הבטוח. הפסדנו את המשחק בגלל טעויות שעשינו ורציתי לפתוח את העיניים של השחקנים כדי שישתפרו במשחקים הבאים".

כשנשאל מה קרה בדקות הסיום ענה: "לפני שנים הייתי בצד השני והרגשתי איך זה לשבור את הלב של הישראלים, הפעם הייתי בצד שנפגע. אנחנו חייבים לשנות את הדברים מהבסיס, מהחינוך. יש לנו הרבה עבודה. נראנו טוב אז שיניתי את המערך לשני בלמים, בגלל זה הגול שספגנו היה כל כך מאכזב עבורי".

"שאני אומר שהכדורגל הישראלי לא מקצועני, הכוונה היא שאנחנו צריכים יותר משמעת טקטית", המשיך הרצוג. "לפעמים מפרשים את מה שאני אומר בצורה לא נכונה. המשמעת המקצועית היא הסיבה שנשכלנו. כל הקבוצה עושה הגנה, לא רק החלק האחורי. ברמה הזאת אם אתה נותן ליריבה כזה חופש, מענישים אותך במהלך אחד. לישון? לא יכולתי לישון בשעות שאחרי המשחק, הייתי עצבני. ברגע אחד אתה צריך לסיים הכל ולחשוב קדימה. אבל אני אדם שמנסה לחשוב חיובי כל הזמן".

כשנשאל אם יש אפשרות שימשיך את התהליך בנבחרת בשנים הקרובות: "בכנות, אנחנו צריכים תוצאות. אם זה נראה טוב אבל אנחנו מפסידים בסוף, השחקנים לא יאמינו בתהליך הזה. אם אנחנו מפסידים כל כך הרבה כנראה שהדרך שלנו לא נכונה. אני רוצה לראות שהשחקנים עדיין מאמינים בתהליך. לא רק מגנים - כי אני שונא רק הגנה - אבל גם לא יוצאים יותר מידי קדימה. ממושמעים מבחינה טקטית".

"אנחנו לא מוותרים על שני המשחקים הבאים, הסיכוי עדיין קיים. יש לנו את האיכויות לנצח. צעירים? חלק מהאמונה שלי היא לקדם שחקנים צעירים כמו רז שלמה או שון ויסמן. אני חושב ששון עשה עבודה ממש טובה נגד סלובניה. חשוב לי להביא שחקנים רעננים ולגבש חבורה גדולה יותר, זה עוזר לי כמאמן. חשוב לי ששחקנים צעירים ישחקו בליגה, בגיל 18-19 הם צריכים לשחק כבר. אם יש לו איכות תתנו לשחיק בגיל צעיר ואז נראה התפתחות בנבחרת".

על חוסר שביעות הרצון של השחקנים אמר: "אני תמיד מנסה לדבר בכנות ואמרתי מה שחשבתי שנכון לאותו רגע, מה אנחנו צריכים לעשות טוב יותר. יש שחקנים שלא היו מרוצים אחרי המחנה כי הם לא שיחקו, אבל בסוף זה חלק מהעסק. אם אנחנו מפסידים, כולנו מפסידים. אני המאמן ואני אחראי על הכל, לכן אני צריך לעשות עבודה טובה יותר גם כן. היו דברים חיוביים, אם רואים את ההתקדמות של מנור סולומון, חאתם עבד אלחמיד, או אופיר מרציאנו. צריך לדעת להסתכל גם על זה. עכשיו אנחנו במצב שאפשר לשנות ממערך של חמישה שחקני הגנה לארבעה".

על מונאס דאבור: "המשחק שלו לא היה מבריק, אבל מצד שני היו שלושה רגעים שהוא הוכיח שיש לו את האיכויות. כמובן שהעובדה שהוא לא משחק משפיעה כמו על כולם, זאת הבעיה של הנבחרת בעקבות הקיץ האחרון. אמרתי לו שהוא צריך להמשיך לעבוד קשה, כשהוא יבקיע וישחק בסביליה הוא יהיה שחקן מפתח עבורנו. במשחק הזה התלבטתי בינו לבין שון ורציתי לתת לשון את ההזדמנות".

לסיכום, הרצוג דיבר על המשך הקמפיין: "עדיין יש לנו הזדמנות. חשוב לי שהשחקנים שלי ישחקו עד הסוף, כי אם אתה רוצה לפתח משהו השחקנים צריכים לדעת שצריך לעבוד קשה כל הזמן. הם צריכים לשחק עם לב גדול עבור המדינה שלהם - זה מפתח חשוב עבורי".