נבחרות ישראל וגרמניה ביקרו ביד ושם

יוזמה מבורכת של ההתאחדות לכדורגל. זוארץ: כאן מאוחדים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  11.12.19 - 14:21
תחילת כתבה

יוזמה מבורכת: נשיא ההתאחדות הגרמנית, פריץ קלר, וחבר הנהלת ההתאחדות שינו זוארץ התלוו היום (רביעי) לסיור שקיימו נבחרות הנוער של ישראל וגרמניה ביד ושם, יחד עם הצוותים המקצועיים.

הסיור המשותף ביד ושם נערך במסגרת טורניר החורף ע״ש גברי לוי ז״ל, שיסתיים מחר במפגש בין שתי הנבחרות באצטדיון רמת גן (18:00). לאחר המשחק יתקיים טקס הנעילה של הטורניר בהשתתפות משפחת לוי, הנהלת ההתאחדות ואורחים שיגיעו לחלוק כבוד ליו״ר ההתאחדות בעבר, גברי לוי.

זוארץ נשא דברים בפני ראשי ההתאחדות הגרמנית ושחקני הנבחרות: ״הביקור המשותף של נבחרות גרמניה וישראל ביד ושם הפך למרכיב מרכזי בטורניר החורף. אנחנו מגיעים לכאן יחד, לומדים, מדברים על התכנים, מבטיחים אחד לאחר כי לעולם לא עוד".

״אנחנו נמצאים כאן היום כדי לחזק אצל כל אחד מכם את מה שאתם כבר יודעים, את מה שכל מאמן חייב לחנך אתכם על פיו, כל מורה, כל הורה - כולנו שווים. בכיתה, בחדר ההלבשה, על המגרש. ללא הבדל דת, גזע, מין או צבע. אנחנו כאן כדי להזכיר לכם את האחריות העצומה שמוטלת על כולנו לוודא שאף אדם, אף חברה, אף עם, לא יחווה טרגדיה כה נוראית", הוא נאם, "אנחנו כאן יחד, ישראלים וגרמנים. יהודים, מוסלמים, נוצרים - מאוחדים, מחויבים, מרכינים ראש בפני עבר נוראי ומרימים אותו לטובת הווה ועתיד משותפים ומבטיחים. בחרנו לקדם ערכים נאצלים של שוויון, סובלנות, ספורטיביות, מאבק בלתי מתפשר בגזענות ובשנאת הזר, דרך הכדורגל".

״אתם נבחרות הייצוג של שני עמים שעל אף הטרגדיה הנוראית מתעקשים לצמוח מחדש יחד. לעולם לא שוכחים, אבל תמיד זוכרים שצריך לעבוד קשה בכל רגע, בכל יום, כדי שכולנו נצא מנצחים. אנחנו כאן כפרטים וכנבחרות. שחקנים צעירים, אנשי מקצוע, נציגי התאחדויות. אנחנו כאן כשווים. בני אדם. מאוחדים, מחויבים. מרכינים ראש, מרימים אותו מעלה ואומרים יחד - לעולם לא עוד״.

הנשיא הגרמני, קלר, היה נשמע נרגש: ״אני מודה על ההזדמנות להיות כאן, במקום כל כך מיוחד. אנחנו חסרי מלים אל מול מה שראינו גם אם אף אחד מהנוכחים כאן אינו אשם בזוועות העבר. בכדורגל הגרמני יש כיום שחקנים מלאומים שונים ואנחנו עושים הכל כדי להבטיח להם ולנו את הזכות להיות שווים. הנבחרות הלאומית חייבות להבטיח שהעבר לא ישכח. כך, למשל, במהלך אותן שנים נוראיות המשיך הכדורגל הגרמני לשחק באופן סדיר בטענה שזה אינו עניין פוליטי. זה בהחלט היה שימוש פוליטי בכדורגל והוא נוצל על ידי הנאצים. אנחנו מתמודדים היום עם גילויי אנטישמיות בכדורגל שלנו ונלחם בזה בכל דרך. יחד ננצח״.